Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 29d. 09:00

Pagrindinės persivalgymo priežastys ir patarimai, kaip to išvengti

Užkandžiavimas žiūrint televizorių.
Fotolia nuotr. / Užkandžiavimas žiūrint televizorių.

Vis bandote atsikratyti antsvorio, bet niekaip nepavyksta? Gal dėl to kaltas nuolatinis persivalgymas? Štai 5 pagrindinės priežastys, kodėl suvalgome daugiau negu reikia.

1. Jūs nepastebite, ką valgote

Jūs valgote ir tuo pačiu metu žiūrite televizorių, skaitote laikraštį ar naršote internete? Ranka vis siekia dar vieno sumuštinio, ir staiga jūs suprantate, kad lekštė tuščia? Galbūt net nesijaučiate sotūs ir būtumėte nieko prieš sukirsti dar porą sumuštinių?

Problema ta, kad jūs negalite sutelkti dėmesio į valgymo procesą ir nesugebate kontruoliuoti porcijų dydžio. Tai viena pagrindinių persivalgymo priežasčių.

Jeigu darbo metu jūs neturite laiko nueiti papietauti ir todėl tenka valgyti prie darbo stalo, nevalgykite tiesiai iš pakuotės.

Patarimas. Išjunkite televizorių, atidėkite į šalį laikraštį ar telefoną. Paimkite nedidelę lėkštę ir atsisėskite prie stalo. Maža porcija padės sutelkti dėmesį į valgymo procesą, o jūs suvalgysite mažiau. Jeigu darbo metu jūs neturite laiko nueiti papietauti ir todėl tenka valgyti prie darbo stalo, nevalgykite tiesiai iš pakuotės. Į lėkštę padėkite mažesnę užkandžio porciją ir atsisakykite papildomos porcijos.

2. Valgote naktimis

Vėlai vakare, kai visi namų ruošos darbai yra padaryti, o vaikai jau miega, vienintelis dalykas, kuriam dar turite jėgų, – televizorius, pakelis traškučių ir buteliukas kokakolos. Mitybos specialistai teigia, kad tokie vakariniai užkandžiai yra viena iš daugelio papildomų kilogramų priežasčių.

„Shutterstock“ nuotr./Užkandžiavimas
„Shutterstock“ nuotr./Užkandžiavimas

Remiantis JAV Nacionalinio mitybos instituto duomenimis, moterys, kurios reguliariai užkandžiauja prieš miegą, suvartoja 15 proc. daugiau kalorijų negu tos, kurios apsiriboja lengva vakariene.

Patarimas. Jeigu kiekvieną naktį maždaug tuo pačiu metu jaučiate nenugalimą norą užkandžiauti, tai tikriausiai ne dėl to, kad jus kamuoja alkis, o iš įpročio. Pasistenkite kiek pakeisti įprastą dienos režimą. Užuot žiūrėję televizorių, atlikite tempimo pratimus arba išeikite į balkoną pakvėpuoti grynu oru.

Taip pat skaitykite: Nematomas ryšys: kaip panaikinti neigiamą dėvėtų drabužių ar mirusių žmonių daiktų energiją?

3. Per sotūs užkandžiai

Turbūt daug kartų girdėjote, kad geriau valgyti dažniau, bet mažomis porcijomis. Bet kodėl vis nepavyksta atsikratyti papildomų kilogramų? Kaip ir rekomenduoja mitybos specialistai, jeigu nenorite badauti, tarp pagrindinių valgių turėtumėte rinktis užkandžius. Tačiau problema ta, kad jūs greičiausiai negalite sustoti ir tų užkandžių suvalgote per daug.

Patarimas. Tam, kad užkandis nenusėstų papildomais kilogramais ant jūsų kūno, jį turėtų sudaryti ne daugiau kaip 150 kcal ir ne mažiau nei 14 g baltymų. Pavyzdžiui, tai yra du kietai virti kiaušiniai arba indelis natūralaus jogurto.

Tai pat atkreipkite dėmesį į tai, kas rašoma ant produkto pakuotės. Tokie užrašai, kaip „be cukraus“, „be riebalų“, „be konservantų“ priverčia mus suvalgyti dvigubai daugiau ir neįvertinti kalorijų skaičiaus.

4. „Kiek akys mato, tiek ir valgai“

Dėl to kaltos mūsų smegenys: kaloringi, saldūs, riebūs maisto produktai aktyvina malonumo centrą smegenyse. 

Sausainiai ant stalo, saldainiai darbe, spurgos per vaikų gimtadienį – jeigu jūs tai matote tiesiai prieš akis, tai dažniausiai negalite kontroliuoti savęs. Jūs suvalgysite tą spurgą net tada, jeigu nesijaučiate alkanas. Dėl to kaltos mūsų smegenys: kaloringi, saldūs, riebūs maisto produktai aktyvina malonumo centrą smegenyse. Būtent dėl šios priežasties atsisakyti tos vienos (o po to ir dar vienos) spurgos yra beveik neįmanoma.

Patarimas. Nepasikliaukite savo valia. Patikimesnis būdas – apsisaugoti nuo pagundų, o ne bandyti pasipriešinti joms. Ką tai reiškia? Tiesiog nepirkite visokių sausainių ir bandelių, o jeigu kokios nors šventės metu ant stalo yra krepšelis su saldainiais – atsisėskite toliau, kad ranka negalėtų jų pasiekti.

5. Valgote tada, kai nervinatės

Jeigu dėl ko nors nerimaujate, tai tobuliausias būdas atsipalaiduoti – šokolado gabalėlis. Dar geriau – keli gabalėliai šokolado, pakelis traškučių ir dar šiek tiek ledų. Mitybos specialistų tai nestebina. Stresas yra viena pagrindinių emocinio valgymo priežasčių.

Shutterstock nuotr./Šokoladas.
Shutterstock nuotr./Šokoladas.

Patarimas. Neskubėkite prie šaldytuvo, o suraskite porą minučių ir atsakykite sau į klausimą: kas iš tikrųjų vyksta? Jūs jaudinatės, nes susipykote su mama? Panikuojate, nes kainos vis kyla, o alga nedidėja? Nerimaujate dėl neaiškios padėties darbe? Prieš griebdami šokoladą ir ledus, pagalvokite, kad dar galėtų jums padėti nusiraminti. Gal verčiau paskambikite mamai ir susitaikykite? Arba išeikite į lauką, kad pamirštumėte apie darbą? O gal paskambinkite draugei ir išliekite širdį? 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką