Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Per dieną surūkote iki 14 cigarečių? Turite 7 kartus didesnę riziką mirti nuo plaučių vėžio

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad pagal mirštamumą vėžys išlieka viena pirmaujančių ligų pasaulyje. Neretai ši liga vadinama šiuolaikinės civilizacijos padariniu. Prognozuojama, kad 2030 metais sergamumas vėžiu išaugs iki 21 mln. per metus, o jau kitais metais statistinėje mirštamumo nuo ligų lentelėje vėžys turėtų užimti pirmąją vietą, aplenkęs širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kaip mesti rūkyti?

Metimas rūkyti – pagrindinė veiksminga plaučių vėžio profilaktikos priemonė. Šiuo metu yra sukurta nemažai priemonių, padedančių mesti rūkyti, kurios yra daugiau ar mažiau veiksmingos, priklausomai nuo rūkymo laiko, priežasties, žmogaus charakterio ir laukiamo rezultato.

Taip pat skaitykite: Griauname mitus: kodėl vis dar bijote mesti rūkyti?

Pasaulio sveikatos organizacija siūlo pradėti nuo 4 žingsnių programos:

  1. Nustatyti metimo rūkyti datą. Svarbu pasirinkti kuo ankstesnę datą ir nusistatyti kuo trumpesnį periodą, kuris paskatins greičiau pasiekti tikslą.
  2. Pranešti draugams, šeimai ir bendradarbiams. Svarbu, kad žmonės, su kuriais dažniausiai bendraujate, žinotų apie jūsų planus ir jus palaikytų. Galite paprašyti, kad sunkiomis akimirkomis primintų apie užsibrėžtą tikslą ir padrąsintų atsisakyti cigaretės. Dar geriau, kai turite draugą, kuris taip pat nori mesti rūkyti. Su juo galėtumėte dalytis įspūdžiais, palaikyti vienas kitą ar varžytis dėl greitesnio rezultato.
  3. Numatyti iššūkius artėjant išbandymo metui. Mesti rūkyti nėra paprasta. Svarbu žinoti, kad pirmos dienos ir savaitės bus sunkiausios dėl abstinencijos simptomų, todėl reikia iš anksto juos žinoti ir pasiruošti jiems.
  4. Pašalinti tabako gaminius iš aplinkos. Kuo mažiau tabako gaminių matysite savo aplinkoje ir laikysitės toliau nuo rūkančių žmonių, tuo lengviau bus pasiekti tikslą.
„Fotolia“ nuotr./Rūkymas
„Fotolia“ nuotr./Rūkymas

Staigiai nutraukus cigarečių rūkymą, atsiranda jose esančio nikotino abstinencijos simptomai, tokie kaip galvos skausmas, kosulys, nenumaldomas potraukis rūkyti, padidėjęs apetitas ir svorio augimas, nuotaikos pokyčiai (liūdesys, irzlumas, nusivylimas ar pyktis), nerimas, sumažėjęs širdies ritmas, dėmesio sutrikimas, į gripą panašūs simptomai ir nemiga.

Šie simptomai yra kiekvienam skirtingi, bendra tai, kad jie laikini (trunka apie 2–4 savaites). Yra 2 būdai su jais kovoti: kognityvinė-elgesio terapija ir farmakologinė-medicininė terapija.

  • Kognityvinė-elgesio terapija apima veiksmus, kurie palengvina abstinencijos simptomus. Tai ilgas ir gilus miegas, pakankamas fizinis krūvis, užimtumas, sveikatai palanki ir subalansuota mityba, pakankamas suvartojamo vandens kiekis, poilsis, relaksacija ir teigiamos mintys, maloni veikla, joga, meditacija, masažas ir kita.
  • Farmakologinė-medicininė terapija (vadinamoji nikotino pakaitinė terapija) apima vaistinius preparatus, kurie papildo organizmą nedideliais nikotino kiekiais, mažindami abstinencijos simptomus. Dažniausiai iš tokių produktų vartojama nikotino guma ir nikotino pleistras, kurie yra lengvai prieinami kiekvienam. Sunkesniais atvejais reikalinga šeimos gydytojo konsultacija, kurios metu gali būti išrašomi stipresni vaistai arba nukreipiama pas specialistą. Kartais taikoma psichologinė grupinė terapija, aiškinimo ir mokymo konsultacijos, hipnozė ir pan.

Ilgalaikiams rezultatams pasiekti ir atkryčio prevencijai siūloma metantiesiems rūkyti išstudijuoti savigalbos literatūrą, kreiptis į specialistus patarimų, dalyvauti privačiose ar grupinėse elgesio modeliavimo konsultacijose.

Rūkymas yra pagrindinė išvengiama plaučių vėžio, kasmet nusinešančio apie 500 Lietuvos gyventojų gyvybių, priežastis. Metimas rūkyti – pagrindinė veiksminga šio vėžio tipo profilaktikos priemonė. Yra sukurta daug būdų, kaip atsikratyti šio žalingo įpročio, todėl visada galima pasiekti norimą rezultatą. Nors šis procesas nėra labai greitas ir paprastas, tačiau būtinas siekiant išvengti mirtinos ligos. Mesti rūkyti niekada nevėlu!

Pagal Lietuvos ir užsienio literatūrą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Evelina Voitonis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius