TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Sėkmės formulė. Ji tikrai egzistuoja!

Šypsena
Vida Press nuotr. / Šypsena
Šaltinis: „Edita“
2
A A

Sėkmės trokštame visi. Apie tai, kaip ją pasiekti, rašoma knygose, kalbama paskaitose, seminaruose, sėkmės paslapčių moko specialistai. Nors vieningo sutarimo, kad egzistuoja bendra sėkmės formulė nėra, sėkmės mokytojai ir savo tikslų pasiekę žmonės išskiria pagrindinius jos principus.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

1. Žinokite, ko norite

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šis principas toks paprastas, jog neverta apie jį kalbėti. Vis dėlto daugelis žmonių, kurie skundžiasi, kad jiems nesiseka, paklausti, kokios sėkmės trokšta, nežino, ką atsakyti. Arba kalba labai abstrakčiai. Pavyzdžiui, sako, kad nori būti turtingesni. Ar netikėtai radę gatvėje du eurus jie tokie taps? Taip, nes tikslas toks ir tebuvo.

Svarbu suprasti, kad tikslas „tapti turtingesniam“ iš karto yra pasmerktas ne tik dėl to, kad yra nekonkretus, bet ir todėl, kad neaišku, kokią sumą pinigų turėdami galėsime pasakyti, jog mums jau gana. Kitaip tariant, savo tikslą įgyvendinome. Štai tuo atveju, jei iškelsime sau tikslą per ateinančius metus sutaupyti, pavyzdžiui, dešimt tūkstančių litų, galėsime suplanuoti, kaip to pasiekti. Suskaičiuosime, kiek uždirbame, kiek išleidžiame. Kiek pinigų galime atsidėti, kad po dvylikos mėnesių mūsų sąskaitoje atsirastų trokštama suma.

Sėkmės mokytojai vieningai pataria: išsikelkite specifinius tikslus. Turite žinoti, ko norite, ir net labai aiškiai įsivaizduoti, kaip jausitės, kai savo tikslą pasieksite. Pavyzdžiui, jeigu taupote dešimt tūkstančių naujam automobiliui, būtų geriausia, jeigu jau šiandien pasirinktumėte konkretų modelį. Nuvažiuotumėte jo apžiūrėti, galbūt net išmėgintumėte automobilį. Tada galėsite aiškiai įsivaizduoti, kaip jausitės pagaliau jį įsigiję, ir taupyti pinigus taps lengviau.

Svarbu pasakyti ir tai, kad išsikeltas tikslas turi priklausyti nuo jūsų. Pavyzdžiui, siekis išlošti loterijoje didelę sumą pinigų nėra geras. Juk nenupirksite visų loterijos bilietų... Taip pat pagalvokite, kiek tikslo siekimas jums kainuos. Gerai iš karto suprasti, kad dėl savo noro gali tekti paaukoti hobį, šeimos gerovę ar net sveikatą. Pamąstyti, ar iš tiesų manote, kad jūsų tikslas to vertas.

Kaip sau padėti? Norite, kad jus aplankytų sėkmė? Nuoširdžiai savęs paklauskite, kas iš tiesų jums padėtų jaustis laimingiems. Daugelis pakliūvame į visuomenės, žiniasklaidos, reklamos sukurtų stereotipų pinkles. Neva sėkmė visiems vienoda: prestižinis darbas, dailus namas, atostogos prašmatniame viešbutyje ar gražūs drabužiai.

Tiesa, galbūt kone visiems šie dalykai suteiktų džiaugsmo, bet giliai širdyje žinome, kad tikrai laimingi pasijustume dėl visai ko kita. Pavyzdžiui, turėdami ne prestižinį ir gerai mokamą, bet mėgstamą darbą. Gyvendami mažame sodo namelyje, tačiau visai šalia miško. Įsiklausykite į tai, ko trokšta jūsų širdis. Rasti savo gyvenimo kelią ir juo eiti – tai sėkmės paslaptis.

2. Planuokite

Turite konkretų tikslą? Puiku! Dabar svarbiausia gerai apgalvoti, kaip jį pasieksite. Tam reikalingas aiškus planas. Abejojate? Paklauskite savęs, ką dažniausiai veikiate, jei netikėtai atsiranda viena kita laisva valandėlė. Paprastai nieko dora nesugalvojame, todėl iššvaistome jį tinginiaudami, tuščiai plepėdami, naršydami internete ir pan. Visai kitaip elgtumės, jei būtume suplanavę konkrečius dienos darbus, aiškiai žinotume savo tikslus. Dienos ar savaitės planui sudaryti sugaišite 10–15 min., o neiššvaistę bent valandos per dieną nereikšmingiems dalykams savaitę pailginsite net septyniomis valandomis. O tai juk viena darbo diena!

Norite, kad jus aplankytų sėkmė? Nuoširdžiai savęs paklauskite, kas iš tiesų jums padėtų jaustis laimingiems.

Pagrindiniai planavimo principai gana paprasti. Pradėkite nuo ateinančios dienos. Ant popieriaus lapo, sąsiuvinyje ar darbo knygoje susirašykite, kokius darbus turite per ją atlikti.

Pirmuoju numeriu pažymėkite svarbiausią darbą. Nuo jo ir pradėkite. Pabaigę imkitės pažymėto antruoju numeriu ir t. t., kol padarysite visus. Užbraukite juos, pažymėkite pliusiukais. Kiekvieną kartą pažymėdami baigtą darbą jausitės smagiau, neprarasite motyvacijos. Šios tvarkos stenkitės laikytis kuo griežčiau.

Išmokę planuoti dienos užduotis, planuokite savaitės darbus. Vėliau mėnesio, trijų mėnesių, pusmečio, metų...

Taip pat skaitykite: Mokymo trenerė Agnė Zinkevičiūtė: keli klausimai sau padės išvengti gyvenimo, kuris nepatinka

Gali nutikti ir taip, kad susirašę visus tikslus pamatysite, kiek daug norite nuveikti. Stengsitės viską suspėti, tačiau supratę, kad tai ne jūsų jėgoms, susierzinsite ir pulsite į neviltį. Ką daryti? Supraskite, kad visų tikslų vienu metu įgyvendinti nepavyks. Teks pasirinkti svarbiausius. Pavyzdžiui, laiko planavimo specialistai pataria vienai dienai neskirti daugiau nei šešių darbų, kitaip dienos pabaigoje jausite ne pasitenkinimą, o susierzinimą.

Kaip sau padėti? Dažnai mūsų planus sugriauna kitų žmonių prašymai, problemos, užkrauti darbai. Kad taip nenutiktų, turime išmokti pasakyti „ne“. Daugeliui tai padaryti išties sunku. Atrodo, kad nuviliame, bėdoje paliekame kitą žmogų. Galbūt net bijome prarasti jo draugystę ar palankumą. Tiesa ta, kad nuomonė, jog pasakydamas „ne“ tampi nemandagus ir nedraugiškas, tėra mitas. O leisdami naudotis savimi, jaukti asmeninius planus kenčiame patys.

3. Pasitikėkite savimi

Pareto taisyklė teigia, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų – tik 20 proc. rezultatų.

Mūsų pasąmonė aktyvi kasdien 24 valandas per parą. Nesvarbu, ką veikiame: miegame, dirbame, ilsimės. Joje kaupiasi visa informacija, kurią gauname ne tik iš aplinkos, bet ir savų minčių. Būtent todėl turėtume rūpestingai atsirinkti, kas į mūsų pasąmonę patenka. Lygiai taip, kaip žemėje galime užauginti kvietį ar avižą, priklauso nuo to, kokios grūdinės kultūros sėklą pasėsime, taip ir mūsų pasąmonėje gali užderėti gerų arba blogų minčių derlius.

Kitaip tariant, jeigu pasitikėsime savo jėgomis ir nuoširdžiai degsime noru įgyvendinti tikslą ir pasiekti sėkmę, greičiausiai taip ir nutiks. Ir atvirkščiai, jeigu savimi abejosime ir netikėsime, kad aplankys sėkmė, greičiausiai savo tikslo nepasieksime. 

Kaip sau padėti? Didžiausia mūsų visuomenės problema ta, kad jos dauguma nusiteikusi neigiamai ir skleidžia blogą energiją bei informaciją. Pareto principas, kitaip Pareto taisyklė, teigia, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų – tik 20 proc. rezultatų. Tai galima pritaikyti ir kalbant apie visuomenės nuotaikas. 80 proc. visuomenės nusiteikusi negatyviai ir tik 20 proc. pozityviai. 

Taip pat skaitykite: Emocijų paleidimo instruktorius Rytis Lukoševičius: „Norite būti laimingi? Nebesinešiokite skausmo“

Jei priimsime visą informaciją, kurią kasdien gauname iš aplinkos, rizikuojame užsikrėsti daugumos skleidžiamu negatyvumu. Taigi būtina vengti ir ignoruoti bet kokias blogas žinias ir pesimistiškai nusiteikusių žmonių šnekas.

4. Būkite atkaklūs

Turėdami tikslą, kurį norite pasiekti, privalote daug ir atkakliai dirbti. Ar žinote, kad išradėjas Thomas Edisonas bandė 10 tūkstančių kartų, kol pagaliau elektros lemputė veikė taip, kaip jis norėjo? Automobilių gamyklos savininkas Henry Fordas su komanda diena po dienos daugiau nei metus kūrė „Ford Model T“ automobilio modelį. 

Norėdami, kad jums sektųsi, turite suvokti, kad už savo sėkmę ar nesėkmę atsakingi esate tik jūs patys. Žmonės, pasiekę didžiulės sėkmės, neskaičiavo darbo valandų, bet mažiau pavargdavo nei dirbantieji įprastus darbus. Kodėl? Visų pirma jie mokėjo efektyviau išnaudoti savo laisvalaikį. Antra, jie nuoširdžiai degė tuo, ko troško. Lieka nepaminėtas dar vienas be galo svarbus dalykas – gebėjimas džiaugtis pačiu procesu.

Ar žinote, kad išradėjas Thomas Edisonas bandė 10 tūkstančių kartų, kol pagaliau elektros lemputė veikė taip, kaip jis norėjo?

Labai dažnai sukaupę visas jėgas siekiame užsibrėžto tikslo, bet nesimėgaujame procesu. Nepasisekus arba jau pasiekę tikslą, puolame įgyvendinti kitą. O juk sakoma, kad patys geriausi specialistai mėgaujasi pačiu darbo procesu net tada, kai jiems nepavyksta gauti trokštamų rezultatų.

Kaip sau padėti? Užsibrėžkite nedidelį tikslą ir būtinai jį pasiekite. Tai padarę nusistatykite dar vieną – šiek tiek didesnį. Po truputį didinkite tikslus, kol galėsite imtis paties didžiausio. Arba kurkite nepatogias situacijas. Norite išmokti užsienio kalbą? Išvažiuokite į kitą šalį. Tik patirdamas stresą žmogus pradeda veikti.


Alberto Einsteino sėkmės formulė

Nobelio fizikos premijos laureatas Albertas Einsteinas sakė žinantis sėkmės formulę. Ji, anot genialaus mokslininko, gali būti užrašyta taip:

A (sėkmė) = X (darbas) + Y (žaidimas) + Z (gebėjimas laikyti liežuvį už dantų)

Manote, tai vienas iš puikų humoro jausmą turėjusio fiziko pokštų? Galbūt. Vis dėlto panagrinėkime šią formulę išsamiau.

Darbas. A. Einsteinas buvo be galo atsidavęs darbui, todėl pasiekė tokių puikių rezultatų. Jo suformuluota bendroji reliatyvumo teorija ir kiti išradimai – milžiniškas indėlis į moderniojo mokslo plėtrą.

Žaidimas. Nors mokslininkas dirbdavo išties nemažai, rasdavo laiko ir pomėgiams. Pavyzdžiui, esant geram orui buriuodavo, šąlant ar lyjant grodavo smuiku, skaitydavo ir pan. Laisvalaikis būtinas kiekvienam!

Gebėjimas patylėti. A. Einsteinas žinojo, kad nėra reikalo daug tuščiai plepėti ir aplinkiniams demonstruoti savo žinias. Geriau pasakyti mažiau, bet tai, ką iš tiesų verta. Be to, daugeliui žmonių labiau patinka ne tauškaliai, o dėmesingi klausytojai. Norite patikti kitiems? Ogi ko nors paklauskite ir laikykite liežuvį už dantų. Žmonės nenori klausytis, jie nori būti išgirsti.

Taip pat skaitykite: Psichologė Loreta Vaičaitytė: „Moteris kartais turi „išjungti“ pareigos jausmą ir pabūti savanaudė“

Šalia sėkmės formulės A. Einsteinas pateikia dar vieną patarimą: „Žmogaus vertė turi būti matuojama tuo, ką jis duoda, o ne tuo, ko jis gali pasiekti. Stenkitės tapti ne sėkmės lydimu, o vertinamu žmogumi.“

„Edita“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką