Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 11d. 21:19

Šizofrenija – slapta tykanti liga

Šizofrenija
„Fotolia“ nuotr. / Šizofrenija

Vaizdines haliucinacijas gali patirti ne tik sergantis šizofrenija, bet ir visiškai sveikas žmogus, parodė 18 pasaulio šalių atliktas tyrimas.

Šizofrenija – lėtinė, rimta, smegenis paveikianti liga, kuria žmonės sirgo nuo senų laikų. Sergant šia liga, girdimi balsai, kurių kiti žmonės negirdi, regimi vaizdai, kurių kiti žmonės paprasčiausiai nemato. Žmogus įtiki, kad kiti žmonės gali skaityti jų mintis, paveikti protą, persekioti juos ir siekti pakenkti.

Kai kada šizofrenijos epizodai nuslopsta, ir žmogus, rodos, niekuo nesiskiria nuo aplinkinių. Taip iki kito ligos epizodo, pasunkėjimo.

Toks tariamas pavojus gali sukelti neprognozuojamą, kartais agresyvų elgesį,  arba priešingai – valandų valandas trunkantį sąstingį, kurio metu žmogus it atitrūksta nuo išorinio pasaulio, nekalba, liaujasi judėjęs, žvelgia į vieną tašką tolumoje. Kai kada šizofrenijos epizodai nuslopsta, ir žmogus, rodos, niekuo nesiskiria nuo aplinkinių. Taip iki kito ligos epizodo, pasunkėjimo.

Tačiau prieš haliucinacijas ir deliuzines mintis susieję vien tik su šizofrenija ir ja sergančiais asmenimis, stabtelėkime. Pasirodo, tiek haliucinacijos, tiek deliuzijos nėra jau tokios svetimos ir sveiką psichiką turintiems žmonėms. Taip teigia Kvinslando universiteto (Australija) ir Harvardo medicinos mokyklos (JAV) mokslininkai.

Ką jie nustatė? Ogi kad balsų girdėjimas, matymas dalykų, kurių kiti žmonės nemato, būdingi ir 5 proc. žmonių, kurie jokių psichikos sutrikimų neturi. Tačiau minėti neįprasti reiškiniai pasireiškia tam tikru gyvenimo laikotarpiu.

Tokiomis išvadomis autoriai nori pabrėžti, kad ne visuomet šizofrenijai priskiriamus simptomus galima sieti su šia psichikos liga. Tokią patirtį gali turėti ir sveiki nei fiziniais, nei psichiniais simptomais nesiskundžiantys asmenys.

Tokie asmenys per savo gyvenimą, esant tam tikroms nepalankioms aplinkybėmis, haliucinacijų ar balsų girdėjimo epizodą dažniausiai patiria tik kartą, dar mažesnė grupė du – penkis kartus.

Tyrime dalyvavo 31 tūkst. žmonių iš 18 pasaulio šalių. Buvo sudarytas specialus į psichikos sveikatą orientuotas klausimynas.

Taip pat skaitykite: Somatinė depresija: po kokiomis ligomis slepiasi ir kokius žmones dažniausiai griebia

Išanalizavus duomenis, nustatyta, kad garsinės haliucinacijos būdingesnės moterims nei vyrams. Taip pat asmenims, kurie gyvena labiau ekonomiškai pažengusiose šalyse.

Kur gali vesti visi šie rezultatai? Į platesnį šizofrenijos priežasčių suvokimą. Taip pat paskatinti tolesnius tyrimus ir aiškinimąsi, kodėl vieni žmonės gali patirti vieną ar kelias haliucinacijas ir deliuzijas, o kitiems keli tokie epizodai neužsibaigia, progresuoja ir išsivysto į rimtą, sunkiai gydomą psichikos ligą.

vlmedicina.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką