Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 4d. 15:00

Socialinis nerimas: kaip su juo susidoroti?

Nerimas
Fotolia nuotr. / Nerimas

Nuolat jaučiate baimę ir nerimą, jeigu teks susipažinti ir bendrauti su naujais žmonėmis? Vis atidedate darbus, bijodami išgirsti kitų nuomonę? O gal dėl baimės net nesiimate perspektyvaus darbo iškart manydami, kad jums nepavyks?

Socialinis nerimas gali pakišti jums koją įvairiose gyvenimiškose situacijose, tik ar norite dėl to vėliau jausti, kad laiku nepadarėte reikiamo žingsnio?  Nerimo jausena – tai šiuolaikinio pasaulio rykštė, pasireiškianti didžiuliais informacijos srautais, tempu, konkurencija ir begale kitų dalykų, kurie mus priverčia bėgti, skubėti ir nei minutei neužsimiršti, neatsipalaiduoti.

Emocinis spaudimas toks stiprus, kad dažnai žmogus pasijaučia niekam tikęs, kai nedaro to, ko iš jo reikalauja visuomenė, visiškai jį atmesdama kaip individą, asmenybę, turinčią savo nuomonę.

Štai kodėl užplūsta gėdos, nepasitenkinimo, nejaukumo jausmas, netgi baimė, kad pasirodysime niekam tikę. Ir ta gėda tampa jau išankstine būsena, net nežinant, kas iš tikrųjų gali nutikti.

Jūs galite bijote savo darbo, viešų kalbų, egzaminų, važiavimo viešuoju transportu, ilgų eilių ir bet ko kito, kur yra daug žmonių. Taigi, ką galime su tuo padaryti?

Specialistai

Jeigu jaučiate, kad nerimas jums trukdo gyventi įprastą gyvenimą, negalite siekti tikslų, kenčia darbas ir asmeninis gyvenimas, gerai pamąstykite: gal visgi neverta kreiptis į specialistus? Psichologai ir psichiatrai gali padėti atrasti priežastis, kodėl blogai jaučiatės, pasiūlyti būdų, kaip atrasti ramybę. Daugelis gėdijasi psichinės sveikatos problemų, tačiau šiandien jos sutrikimų vis daugėja, o juos spręsti būtina.

Pripažinkite, kad turite problemų

Jūs nesate išprotėję, pamišę, kvaili ar blogi, kad taip jaučiatės. Tačiau priežastis, kodėl užklumpa tokios sunkios emocijos, išsiaiškinti tikrai verta. Kiekvieną kartą, kai turite žengti jums nenorimą žingsnį, pasistenkite suvokti, kad tai tik jūsų vidinio pasaulio monstrai, kurie neturi jokios įtakos išoriniam.

Supraskite, kad nesate vieniši

Socialinis nerimas ir panikos atakos vis dažnėja, todėl kad su skubančiu pasauliu skuba tie patys žmonės. Pabandykite pasikalbėti su artimaisiais, draugais, galbūt jie išgyvena tokius pačius jausmus? Dažnai bendraminčių atradimas ir vienas kito padrąsinimas padeda į savo bėdą pažvelgti kitomis akimis.

Kiti apie jus negalvoja visai

Kol jūs mintyse baisiausiai jaudinatės, kas ką pamanė, ką pagalvojo ar pasakė, supraskite, kad jie taip užsiėmę savo gyvenimais, kad net neturi nei laiko, nei noro apie jus galvoti. Ypač, kai susiduriate su žmonėmis panašiose situacijose – kiekvienas tuomet galvoja ne apie tai, kaip atrodo kiti, bet kaip atrodo jie patys.

TAIP PAT SKAITYKITE: Išsiskyrusi ir vieniša mama: kaip gyventi toliau? Psichologės komentaras

Nebeatidėliokite

Išmokite reaguoti į tai, kas nutinka, o ne į tai, kas galbūt niekada neįvyks.

Tegu tai būna patys mažiausi darbeliai, kuriuos jums taip baisu įgyvendinti. Tegu tai būna trumpas laiko tarpas, pavyzdžiui, 15 minučių, kurias jūs praleisite kovodami su savo baimėmis. Kad ir menkos bei nedidelės pergalės, tačiau jos yra labai svarbios jūsų sveikimo procesui. Tik nesijaudinkite ir nepervertinkite savęs, imdamiesi „globalių“ dalykų. Pradėkite, pavyzdžiui, nuo paprasčiausio skambučio žmogui, kuriam privalote paskambinti ir sužinoti jums reikiamą informaciją.

Sulėtinkite minčių srautą

Jūsų nerimas jus priveda prie to, kad gyvenate ateities emocijomis, o ne dabartinėmis akimirkomis realiame pasaulyje. Mes visi mėgstame ir kartais esame priklausomi nuo vidinių dialogų, užsiimame situacijų projekcija, net nepastebėdami, kad viskas jau seniai pasikeitė. Išmokite reaguoti į tai, kas nutinka, o ne į tai, kas galbūt niekada neįvyks. Ar įsivaizduojate, kaip tokie dialogai išgręžia jūsų jėgas ir energiją?

TAIP PAT SKAITYKITE: Kur dingsta mūsų energija? Kaltas gali būti ir niurzgėjimas, ir atsitiktiniai lytiniai santykiai

Sumažinkite informacijos srautą

Mes kasdien jos sugeriame labai didelius kiekius, – skambučiai, socialiniai tinklai, laiškai, nepadaryti darbai, namai, buitis. Natūralu, kad reikia „perkrauti“ smegenis. Jums gali atrodyti, kad su niekuo nesusitvarkote ir tada baimės išlenda iš savo kiautų.

Padėti gali planas – pavyzdžiui, darykite vieną darbą ir neatitrūkite, neskaitykite naujienų ir nenaršykite „Facebook“. Tiesiog vienam darbui skirkite atitinkamą laiką ir stenkitės nesiblaškyti. Tai pats geriausias dalykas, praverčiantis visose gyvenimo situacijose – jūs savęs neišbarstote, o kaip tik sutelkiate.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

00:08
05:21
01:22

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką