Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 7d. 09:00

Staigi pagalba nudegus saulėje ar prisitrynus pūslę

Mergina deginasi
„Fotolia“ nuotr. / Mergina deginasi

Vasarą gyvename aktyviau, daugiau judame. Nė nepastebime, kaip susimušame, nusibrozdiname, pritriname pūslę, o norėdami puikuotis bronziniu kūnu persistengiame ir nudegame odą. Kaip sau padėti?

Konsultuoja Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ šeimos klinikos gydytoja Edita Gecevičienė.

Nudegėte saulėje

Dažnai būname taip pasiilgę saulės, kad jai nušvitus norime kuo ilgiau pasilepinti kaitriais spinduliais. Ir štai rezultatas – iki raudonumo nusvilusi oda. Be abejo, geriausiai pagelbėtų pantenolio preparatas, o ką daryti, jeigu jo neturite? Bandykite sau padėti liaudiškomis priemonėmis.

 • Dar mūsų mamos ir močiutės nudegusią odą tepdavo kefyru. Išmėginkite ir jūs šį receptą! Skaudamas vietas ištepkite kefyru, natūraliu jogurtu ar grietine ir palaikykite 10–15 min., paskui nuplaukite šaltu tekančiu vandeniu.
 • Padeda ir šalto pieno kompresai – šaldo, maitina ir drėkina odą. Keiskite kompresus, kol odos raudonumas praeis ir skausmas išnyks.
 • Jei kaitindamasi saulėje dažnai prarandate laiko pojūtį, užsišaldykite alavijų gelio formelėse. Prireikus tereikės paimti kubelį ir juo suvilgyti paraudusią odą. Neatlikote šio namų darbo, bet auginate alaviją? Nupjaukite jo lapą taip, kad tekėtų sultys, ir jomis ištepkite paraudusią odą. Nenuplaukite.
 • Paimkite agurką ir rupia trintuve sutarkuokite. Košele aptepkite nudegusias odos vietas. Maždaug po 15 min. nuplaukite šaltu tekančiu vandeniu. Procedūrą galite pakartoti.
 • Neturite agurkų? Ieškokite šviežių bulvių! Jų sultys taip pat palengvina nudegimo simptomus.
 • Tinka ir juodoji ar žalioji arbata – malšina skausmą, skatina gyti. Gerai atšaldyta vis suvilgykite nudegusią odą.
 • Gerą saują gysločių lapelių įmeskite į vandenį ir apie 15 min. pavirkite. Atvėsęs nuoviras apmalšins nudegimo skausmą.
 • Padės ir daugelio pamirštas kisielius. Porą šaukštų krakmolo ištirpinkite šaltame vandenyje ir užvirkite. Atšaldytu klampiu skysčiu aptepkite nudegusią odą, po 30 min. nuplaukite šaltu vandeniu.
 • Keletą saujų sodos šliūkštelėkite į vonią ir joje apie 10 min. pagulėkite. Nesiprauskite po dušu, leiskite odai nudžiūti.
 • Ant nudegusių vietų galite dėti paprasčiausius sodos kompresus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką daryti nusideginus, apsiplikius karštu skysčiu ar aliejumi? Konsultuoja gydytojas

Pritrynėte pūslių

Žinote, kad kelionėje geriausiai avėti senus patogius batus, greičiausiai taip ir darote. Tačiau pūslių atsiranda ne tik išvykus į žygį. Vasarą labai norisi atnaujinti batelių kolekciją naujomis basutėmis ar balerinukėmis, o jeigu karšta, jos gali stipriai nutrinti.

Savo kailiu patyrėte, kad pūslės, ypač jei trūksta, skausmingas dalykas. Ką daryti, jei avalynė nutrynė pėdas?

 • Kad ir kaip skauda širdį, naujas basutes padėti į šalį ir išsitraukti senas patogias. Svarbu, kad jos nesiliestų prie nutrintų vietų ir pūslės nepratrūktų, kitaip daug ilgiau gis.
 • Beje, ar žinote, kad pūslių negalima patiems pradurti, prakirpti ar kitaip „operuoti“?!
 • Trūkusias pūsles atidžiai nuplaukite tekančiu vandeniu. Odą aplink jas patepkite kokiu nors antiseptiku: jodu, spiritu ar pan.
 • Pačios žaizdos spiritiniais tirpalais liesti negalima! Jie gali nudeginti, ir žaizda gis kur kas ilgiau.
 • Taip ir norisi pūslei trūkus atsiradusią žaizdelę patepti kremu ar kokiu nors tepaliuku. Tačiau dermatologai įspėja jokiu būdu taip nedaryti, nes šlapiuojanti žaizda gis daug prasčiau.
 • Labai svarbu, kad šlapiuojanti pūslė gautų deguonies, – tada greičiau gis. Todėl žaizdelę geriau ne užklijuoti pleistru, kuris neleis odai kvėpuoti, bet uždėti nedidelį tvarstį ir aprišti. Žinoma, dabar yra pleistrų su nedideliu tvarsčiu – jie neprilimpa prie žaizdos ir plėšiant pleistrą jos netraumuoja.
 • Nelaikykite užklijuoto pleistro kelias dienas. Jį reikėtų keisti kartą per dieną, patepti žaizdą antiseptiku. Vakare galima nulupti pleistriuką, kad žaizdelė gautų deguonies. O štai jeigu einate į dušą ar vonią, pleistriuką reikėtų palikti.
 • Pritrinta pūslė, pūliuojanti žaizdelė – ne mirtina trauma, bet vis tiek labai nemalonu, kai maudžia. Jei skausmas neleidžia ramiai miegoti, išgerkite tabletę ibuprofeno ar kito skausmą malšinančio vaisto.
 • Jeigu žaizdelė ilgai negyja, darosi vis skausmingesnė, skubiai registruokitės pas gydytoją. Gali būti, kad pateko infekcija ir prasidėjo užkrėtimas.

Plačiau apie tai, kaip suteikti pirmąją pagalbą susižeidus ar nudegus, skaitykite 31-ajame „Ji + 7 dienos“ žurnalo numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalas „Ji + 7 dienos“ (31 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalas „Ji + 7 dienos“ (31 nr.)
Žurnalas „JI“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką