Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 sausio 7d. 09:00

Sveikatos sutrikimai, galintys sukelti krūtinės skausmą

Krūtinės skausmas
„Fotolia“ nuotr. / Krūtinės skausmas

Vos suskaudus krūtinę jus ištinka baimė, kad gresia širdies smūgis? Nors į bet kurį sveikatos sutrikimą nederėtų numoti ranka, krūtinės skausmas ne visada praneša būtent tai.

Žinoma, dažniausia krūtinės skausmo priežastis – problemos su širdimi, tačiau, mokslininkų tikinimu, 25 proc. tokių skausmų atvejų dažniausiai neturi visiškai nieko bendro su šiuo organu, tad kas gi apskritai gali sukelti krūtinės skausmą, atskleidžia portalas healthdigezt.com.

Pagrindinė priežastis – širdies problemos

Daugelis problemų su širdies sveikata turinčių žmonių, neretai patiria ir krūtinės skausmus, kuriuos jie apibūdina kaip spaudimą širdies srityje su perėjimu į kitas kūno dalis: rankas, pečius, nugarą ar netgi į žandikaulį. Tokius skausmus gali sukelti tokios širdies ligos:

 • Išeminė širdies liga – būklė, kai sutrikdoma vainikinių arterijų kraujotaka ir dėl to pažeidžiama širdis ir jos funkcijos. Esant koronarinei širdies ligai širdies vainikinės arterijos susiaurėja arba užsikemša aterosklerotinėmis plokštelėmis. Jeigu šios aterosklerotinės plokštelės susiaurina vainikinės arterijos spindį, tai tuomet širdies raumuo neaprūpinamas pakankamu kraujo kiekiu. Kai širdies raumuo negauna pakankamo kraujo kiekio, atsiranda skausmas ar spaudimas krūtinėje. Tai vadinama krūtinės angina ir yra įspėjamasis signalas, kad širdis turi problemų.
 • Miokardo infarktas, arba širdies smūgis. Staigi širdies raumens (miokardo) tam tikro ploto žūtis (nekrozė) arba jo negrįžtamas pakenkimas. Ištikus miokardo infarktui, pirmiausia kyla labai stiprus skausmas (spaudžia, gniaužia, rečiau – maudžia) už krūtinkaulio arba apie širdį. Dažniausiai skausmas plinta į kairę ranką, petį, kaklą ir apatinį žandikaulį, kartais dantį, rečiau – į dešinę ranką ar pilvo apačią. Kartais skauda ir kitas kūno vietas – krūtinės ląstos dešinę pusę, nugarą po mentėmis, ties stuburu. Tirpsta kairiosios arba abiejų rankų pirštai. Skausmas trunka ilgiau kaip pusvalandį, ligonį apima nerimas, mirties baimė, pykina, kartais ligonis vemia (būna panašu, kad sutriko virškinimas).
 • Miokarditas – širdies raumens (miokardo) infekcinės, autoimuninės ar toksinės kilmės uždegimas. Širdies raumenį pažeidžia imunokompleksiniai junginiai, kurių gamybą paskatina virusų išskiriami toksinai. Uždegimas gali išplisti visame širdies raumenyje ir pažeisti net smulkiąsias širdies kraujagysles. Lengvesniu atveju išsivysto židininis miokarditas, pažeidžiantis nedidelį širdies raumens plotą. Miokardito sukeltas krūtinės skausmas labai panašus į širdies smūgį, jį taip pat lydi tokie simptomai, kaip: smarkus širdies plakimas, pykinimas, galvos svaigimas, bendras nuovargis.
 • Perikarditas – širdiplėvės uždegimas, kurį gali sukelti virusai, bakterijos, grybai, kartais ligos priežastis lieka neaiški. Perikarditas paprastai trunka keletą savaičių. Vienas pagrindinių tipiškų ligos simptomų – tai stiprus, aštrus skausmas už krūtinkaulio ar kairėje krūtinės pusėje, stiprėjantis gulint, ryjant maistą ar įkvepiant. Šie simptomai reiškiasi ligos pradžioje, vėliau skausmas aprimsta, vystosi šlapiasis perikarditas. Būdingas dusulys, kosulys, širdies plakimo epizodai. Ligai užsitęsus širdiplėvė standėja, tampa neelastinga, susidaro sąaugos, trukdančios normalų širdies darbą.
 • Mitralinio vožtuvo prolapsas, arba iškritimas – tai nepiktybinė širdies liga, dažniau – širdies struktūros variantas. Simptomai: veriantis, duriantis skausmas krūtinėje, širdies ūžesys, ritmo sutrikimai.

Plaučių ligos ir sutrikimai

Krūtinės skausmą sukelti gali ne tik problemos su širdies, bet ir su plaučių sveikata. Dažniausiai tokio pobūdžio krūtinės skausmas būna itin aštrus ir paūmėja kaskart įkvepiant, kosint ar nusičiaudėjus. Krūtinės skausmus sukelti gali šios plaučių ligos ir sutrikimai:

„Fotolia“ nuotr./Plaučiai
„Fotolia“ nuotr./Plaučiai
 • Astma – bronchų susirgimas, kuris sukelia kvėpavimo apsunkinimą (dusulį) ar kosulį, o kartais – ir krūtinės skausmą. Dusulys dažnai esti priepuolinio pobūdžio.
 • Pneumonija, arba plaučių uždegimas. Uždegiminė plaučių liga, kurios metu alveolės prisipildo skysčiu. Ligą gali sukelti vienas arba iškart keletas veiksnių, įskaitant bakterijas, virusus, grybelius, parazitus, cheminį arba fizinį plaučių pažeidimą. Plaučių uždegimui būdingas karščiavimas, kosulys, skrepliavimasis, skausmas giliai krūtinėje, sunkus kvėpavimas.

Taip pat skaitykite: Širdies vėžys. Ar jis egzistuoja?

 • Pleuritas – krūtinplėvės (pleuros) uždegimas, kurį sukelia mikroorganizmai, patekę į krūtinplėvę per kraują, limfą arba iš gretimų organų, nuodingi medžiagų apykaitos produktai, krūtinės trauma. Pleuritas dažniausiai prasideda, sergant plaučių tuberkulioze ir uždegimu, reumatu. Sergant pleuritu, pakyla temperatūra, žmogui silpna, pablogėja apetitas, skauda krūtinę, prakaituojama, kosima.
 • Pneumotoraksas – tai oro patekimas ir susikaupimas pleuros ertmėje. Šis oras spaudžia plautį iš išorės, ir plautis subliūkšta. Ištikus šiai būklei kyla aštrus vienos krūtinės ląstos pusės skausmas (priklausomai nuo to, kur yra pažeidimas), lydimas nukritusio kraujospūdžio.
 • Plaučių embolija. Embolija – procesas, kai kraujagyslė užkemšama į kraujotaką patekusiu atitrūkusiu kamščiu. Juo gali būti trombas, oras, riebalinis audinys, vaisiaus vandenys, navikinės ląstelės. Ištikus šiai būklei, kyla aštrus skausmas krūtinės srityje, padažnėja širdies plakimas, atsiranda dusulys, gali pakilti temperatūra.

Virškinimo sutrikimai ar skrandžio problemos

Būna atvejų, kuomet skausmą krūtinėje sukelti gali ir skrandžio problemos bei virškinimo sutrikimai. Tai pasitaiko, jei jus ištiko tokios būklės:

Shutterstock nuotr./Vyro skrandis.
Shutterstock nuotr./Vyro skrandis.
 • Gastroezofaginio refliukso liga. Gastroezofaginis refliuksas – procesas, kurio metu rūgštus skrandžio turinys iš skrandžio pakyla į stemplę. Pavienius rėmens epizodus patiria praktiškai visi, tačiau kai kuriuos žmones rėmuo vargina pastoviai, net kasdien, ir neigiamai veikia jų gyvenimo kokybę. Dažnas (ne mažiau kaip du kartus per savaitę) ir pastovus rėmuo yra pagrindinis gastroezofaginio refliukso ligos simptomas, sukeliantis ir deginantį visos krūtinės skausmą.
 • Opaligė – tai lėtinė liga, kuriai paūmėjus atsiranda skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Skausmas apibūdinamas kaip deginantis, graužiantis ir išplintantis per visą skrandį ir krūtinę.
 • Pankreatitas, arba kasos uždegimas. Viena iš pagrindinių jo atsiradimo priežasčių yra alkoholis. Jis itin suaktyvina kasos veiklą. Ilgalaikis alkoholio vartojimas sukelia lėtinį, o staigus apsinuodijimas alkoholiu – ūminį pankreatitą. Neįmanoma nustatyti, koks kiekis alkoholio sukelia šią ligą, nes tai susiję su kiekvieno individualia alkoholio tolerancija. Tačiau žinoma, kad labiau kenkia įvairių rūšių alkoholinių gėrimų sumaišymas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

26:32
00:48
26:34

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką