Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 19d. 07:00

Sveikos mitybos įpročiai: per vieną dieną vaiko nepakeisite. Veiksmų planas

Kūdikis valgo daržoves
Vida Press nuotr. / Kūdikis valgo daržoves

Pradėti keisti mitybos įpročius nėra lengva. Kardinalūs ir staigūs pokyčiai dažnai sukelia papildomą stresą tiek vaikams, tiek tėvams. Be to, reikalauja tam tikrų žinių, noro ir pastangų. Bet jei pokyčiai vyks palaipsniui ir nuosekliai – rezultatas netrukus džiugins. Pereiti prie sveikos mitybos per vieną dieną tikrai nepavyks. Taip ir neturėtų būti.

Sveikatai palankaus maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė, mitybos specialistė ir VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė Raminta Bogušienė pranešime žiniasklaidai atskleidžia svarbiausius žingsnius tam, kad sveika mityba taptų gyvenimo būdo dalimi.

Asmeninio archyvo nuotr./Raminta Bogušienė
Asmeninio archyvo nuotr./Raminta Bogušienė

1. Ne draudimais, ne kritika, o žaismingai pereikime prie sveikatai palankaus vaikų maitinimo tiek namuose, tiek ugdymo įstaigose. Mitybą keiskite palaipsniui, be streso, nes būtina suformuoti tokius mitybos įpročius, kurie išliktų visa gyvenimą, o nebūtų trumpalaikė dieta. Prie naujų patiekalų vaikai tegul pratinasi pamažu. Tačiau tie pokyčiai turi vykti lygiagrečiai. Negali būti, kad namuose vaikas valgo dešreles, o darželyje norime, kad valgytų šviežiai ruoštos mėsos kotletą su daržovėmis ir brokolių bei bulvių tyre.

Atminkite – vaikai jaučia saiką ir intuityviai žino ką, kaip ir kiek valgyti, vos tik išvysta šį pasaulį. Nesugadinkime šio unikalaus talento brukdami jiems nuo mažens menkaverčio ir prasto maisto ir /arba liepdami suvalgyti viską, kas yra lėkštėje. Todėl nebijokime, jei vaikas nesuvalgo viską, ką įdedame į lėkšte ir iškart nepamėgsta brokolio ar kalafioro, jei jį mato lėkštėje pirmą kartą.

2. Tinkamos sąlygos turi būti sudarytos ir nuolat ieškoti namuose, darželyje ar mokykloje tinkamiausio maitinimo varianto. Išbandykite vis naujus receptus – taip atrasite, ką daugelis vaikų mėgsta labiausiai ugdymo įstaigoje, o namuose galime pritaikyti kiekvienam vaikui individualų maitinimą. Mityba yra individuali, dažnu atveju, namuose galime pritaikyti mitybos racioną kiekvienam šeimos nariui individualiai, pavyzdžiui, vietoj nemėgstamo pomidoro pasiūlyti agurko.

Tai pakankamai sunku padaryti bendruomenėje t.y. ugdymo įstaigoje vykdant vaikų maitinimą. Individualiems poreikiams dažniausiai atsiranda galimybės tik vaikui turint sveikatos problemų, taikant pritaikytą maitinimą.

Kitu atveju, turime stebėti, ką daugelis vaikų labiausiai mėgsta ir tuos patiekalus integruoti į racioną. Tik atminkite namuose ir ugdymo įstaigose negalime vaikams pasiūlyti pasirinkimo tarp daržovių troškinio ir koldūnų, nes nugalės turbūt 99 proc. pastarieji. Taip pat turime žinoti, kad atsisakius valgyti šiandien daržovių troškinio, ar kažkurios iš daržovių rūšies, būtinai pasiūlyti kitą dieną, bet nepateikti alternatyvos – sausainių iš spintelės, kad tik būtų sotus.

Stenkitės pateikti patraukliai, bet nepersistenkite. Nemanau, kad reikia mėnuliukų ar žvaigždelių vaikų lėkštėse – maistas lėkštėje turi atrodyti estetiškai, turi būti spalvingas, subalansuotas.

Vaikai neturi patirties, ką maistas daro su jų organizmu, todėl mes suaugę turime užtikrinti, kad vaikas būtų sotus kokybišku maistu, bet ne menkaverčiu maistu ir jo pertekliumi. Skatinkite ragauti, taip pratinkite vaikus prie naujų skonių. Daugelis mūsų žino, kad vaikai yra iš prigimties maisto konservatoriai ir jiems kažkas naujo kelia įtarimą, tai įgimtas apsaugos instinktas.

Mes sudarydami saugią aplinką, mokindami pažinti vaisius, daržoves, pratindami per ragavimą prie naujų skonių, ilgainiui pasieksime, kad vaikai valgys sveiką maistą ir jiems menkaverčiai bei žalingi bulvių traškučiai taps nepatrauklūs ir neskanūs. Kurkite įdomius, linksmus, vaikams patrauklius patiekalų pavadinimus. Stenkitės pateikti patraukliai, bet nepersistenkite. Nemanau, kad reikia mėnuliukų ar žvaigždelių vaikų lėkštėse – maistas lėkštėje turi atrodyti estetiškai, turi būti spalvingas, subalansuotas.

3. Prireiks kantrybės ir nuoseklumo tiek mokant, tiek pratinant vaikus prie sveikų mitybos įpročių. Kalbėkitės – kokie ir kodėl tam tikri produktai sveiki, o kiti – sveikatai nepalankūs. Vaikai turi būti nuolat ugdomi apie sveikatos šaltinius, kuriuos valgome kasdien, o nesveikatos šaltinius – tik retomis progomis. Retos progos neišderina bendros organizmo sveikatos, skonio receptorių, bet tai turi būti išimtiniai atvejai, o ne kasdieniniai. Mokinkite vaikus, didinkite jų mitybos raštingumą.

Kuo anksčiau vaikas sužinos apie sveiką mitybą, tuo mažiau girdėsime nusiskundimų, kad sveikas maistas neskanus, nepatrauklus ar net visai nevalgomas. Tam tikslui pasitelkti galite edukacinę mitybos knygelę vaikams „Brokoliukas“. Čia žaismingai ir įdomiai pateikta viskas, ką ikimokyklinukas ir pradinukas turi žinoti apie mitybą.

Analizuokite produktų sudėtį, pasakokite iš kur jie ir kaip atkeliauja ant mūsų stalo. Gaminkite kartu, jei nėra galimybės – pasakokite apie gamybos procesą. Namuose ir ugdymo įstaigose turi nuolat būti kalbama apie mitybą, jos svarbą sveikatos išsaugojimui, kad augintume nuo mažumės vaikų mitybos raštingumą ir jiems atėjus į mokyklą jau sąmoningai daugelis jų rinktųsi sveikatos šaltinius.

Vida Press nuotr./Daržovės
Vida Press nuotr./Daržovės

4. Vaikai turi valgyti reguliariai ir subalansuotai, bet ne nuolat užkandžiauti menkaverčiu maistu. Jei taip yra vaikai nevalgys sveikatos šaltinių atėjus pietų laikui arba suvalgys labai mažai, nes prieš tai gavo pakankamai kalorijų. Žinoma atkreipti dėmesį reikia, ką vaikai geria, jei saldintus gėrimus, sultis ar sulčių gėrimus, gauna irgi kalorijų. Saldus skonis išderina skonio receptorius ir paskui natūralūs produktai tampa neskanūs, nesaldūs. Vaikai turi valgyti ne mažiau 3 pagrindinius subalansuotus valgymus per dieną ir 2-3 užkandžius, tai yra ne rečiau kaip kas 3,5 val.

Maistas ant vaikų stalo turi būti ne tik reguliariai tiekiamas, bet ir subalansuotas, kad sotumas išliktų iki kito valgymo, kad vaikui užtektų energijos, kad gautų organizmas ne tuščių kalorijų, o visą komplektą vertingų maistinių medžiagų. Nepasiduokite – pirmos savaitės atrodys labai sunkios – kad vaikas alkanas, kad vaikas nieko nevalgo, kils noras grįžti prie nelabai sveikų patiekalų, bet vaikų mėgiamų.

Kantrumas ir supratimas, kad suaugę turi ryžtingai laikytis mitybos taisyklių vardan vaiko sveikatos išsaugojimo turi pagelbėti formuojant vaikų sveikos mitybos įpročius. Kaip nenorime ir saugome, kad vaikas nenusidegintų pirštukų, pavyzdžiui, su žvakės liepsna, taip nenorime, kad prarastų sveikatą valgydamas nekokybišką ir sveikatai nepalankų maistą.

5. Žinoma, suaugusieji, kurie supa vaikus, turi patys valgyti sveiką maistą ir turėti sveikus mitybos įpročius, kitu atveju, visi siekiai pagerinti vaikų mitybą nueis perniek. Tik mes žinome, kaip maistas daro įtaką sveikatai, tad rinkimės sveikatai palankų maistą ant savo ir vaikų stalo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15min primena: kas žinoma apie tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus?

Verslas

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout'as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

Mokslas.IT

Liepos 27-ąją – ilgiausias XXI a. Mėnulio užtemimas. Ką reikia žinoti?

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Gyvenimas

Specialistai pataria: dešimtmetis jau turėtų mokėti skalbti ar įkalti vinį

Vardai

Tarptautine afera apkaltintas šokėjas Andrius Kandelis neteko licencijos: prasideda teismai

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų dukrą pakrikštijo kunigas A.Toliatas: šventas vardas – prosenelės garbei

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Kultūra

Kolekcininkas R.Valiūnas: žmonėms reikia meno, nes taip jie taps geresni

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Aktualu

Anglijos juvelyrinę parduotuvę su žaisliniais ginklais apiplėšę lietuviai pripažinti kaltais

Verslas

Nesutaria dėl kaimo turizmo sodybų: vis dar populiaru ar jau atgyvena?

Gazas

Beprotiška, chaotiška „Formulė 1“ Vokietijoje: S.Vettelis paslydo ant lietaus lašo, L.Hamiltonas sukūrė stebuklą

Aktualu

Miškų gaisrai Latvijoje suniokojo 800 hektarų žemės

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai iš Skuodo: „Šį grožį sukūrė mokiniai ir mokytojai“

Pasaulis kišenėje

Nešventos Šventosios paslaptys: švedų išdavystė, kontrabanda ir „šis bei tas“

Naujienos

Aktualu

15min primena: kas žinoma apie tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus?

Verslas

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout'as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

Mokslas.IT

Liepos 27-ąją – ilgiausias XXI a. Mėnulio užtemimas. Ką reikia žinoti?

Sportas

Su Vokietijos rinktine atsisveikinantis M.Ozilas: „Kai laimime – aš vokietis, kai pralaimime – imigrantas“

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Gyvenimas

Specialistai pataria: dešimtmetis jau turėtų mokėti skalbti ar įkalti vinį

Vardai

Tarptautine afera apkaltintas šokėjas Andrius Kandelis neteko licencijos: prasideda teismai

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų dukrą pakrikštijo kunigas A.Toliatas: šventas vardas – prosenelės garbei

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Aktualu

Kauno rajone nukritus lėktuvui nukentėjo juo skridę lietuvis ir anglas

15min iš Argentinos Aktualu

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (III): Maironio poeziją mėgstančios močiutės Anos nostalgija Lietuvai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Karolina Meschino vėl džiaugiasi meile: nauja jos simpatija – reperis Remigijus

Kultūra

Kolekcininkas R.Valiūnas: žmonėms reikia meno, nes taip jie taps geresni

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Aktualu

Anglijos juvelyrinę parduotuvę su žaisliniais ginklais apiplėšę lietuviai pripažinti kaltais

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką