Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 17, 18:57

Trenerė apie metų tikslus: kodėl nepavyksta numesti kilogramų ir kuo svarbi valgymo eiga?

Sporto trenerė ir fiziologė Andra Jarulytė sako, kad dažnas mūsų naujus metus pasitinkame kupini iššūkių ir motyvacijos. To netrūksta ir sveikos mitybos, sporto srityje, tačiau kodėl taip ryžtingai įžengę į naujus metus galiausiai ir vėl liekam prie suskilusios geldos?
Trenerė Andra Jarulytė
Trenerė Andra Jarulytė / Alessandro Sozzi nuotr.

Andra sako, kad dėl viso ko kalti tiesiog nerealūs mūsų iššūkiai – norime daug pasiekti labai greitai ir nesusimąstome apie tai, kad kai kurių tikslų pasiekti greitai tiesiog neįmanoma.

„Žmonės nepagauna savęs, kad sau visus metus kartoja, kad nuo tos ir to dienos jau imsis pokyčių. Sausio pirmoji tėra viena iš tų pačių dienų, kuri niekuo neišsiskiria, tačiau dažnai žmonėms turi emocinį foną, reiškiantį naują lapą ir naują pradžią. Kodėl mums ir vėl nepavyksta numesti kilogramų ar pakeisti savo kūno? Visus metus gyvenome tam tikroje aplinkoje, tačiau su naujais metais ji nepasikeičia, tad ir pokyčius daryti sunku. Paprastai tariant, užmojai būna pernelyg dideli, o aplinkybės tos pačios“, – pastebi A.Jarulytė.

– Tad nuo ko jūs patartumėte pradėti, kad mums pasisektų?

– Ryžtas tikrai yra puikus palydovas, tačiau žmonės iškart griebiasi labai daug, pavyzdžiui, sportuoja keturis ar penkis kartus savaitę, todėl natūralu, kad buvusi didžiulė motyvacija išblėsta – mes paprasčiausiai pervargstame. Todėl reikėtų imtis tokio krūvio, kuris net ir pavargus, vis dar suteiktų norą judėti ir imtis veiklos.

Aišku, būtina susidėlioti prioritetus ir išsiaiškinti, ko jūs išties norite, jeigu giliai viduje tų pokyčių visai netrokštate, jie ir nepavyks. Turite išties norėti keisti gyvenimą, todėl pabandykite visai paprastai pasižiūrėti, kaip viskas vyksta. Duokite sau mėnesį laiko. Ne metus, bet keturias savaites, kad galėtumėte įvertinti ar tai, ką darote jums patinka.

Tai nėra didelis laiko tarpas, tačiau jis gali būti lemiamas jūsų ateities sprendimams, kadangi po mėnesio galite norėti tęsti treniruotes dar vienam mėnesiui ir taip toliau. O galbūt po mėnesio norėsite kažką šiek tiek pakeisti, tarkime vietoje 3-ijų treniruočių pasirinkti dvi ir tęsti toliau? Maži žingsniai yra kur kas efektyvesni nei didžiuliai iššūkiai visiems metams. Tai tikrai labai banalu, bet veikia.

– Šventiniais laikotarpiais dažnas persivalgome. Kaip manote, reikėtų riboti save, ar leisti atsipalaiduoti?

– Čia įžvelgiu du žmonių tipus, kurių elgsena prie stalo priklauso ir nuo praeities fono. Kai labai save ribojame prie stalo, visko norime dar labiau. Kai neribojame visai, tai taipogi nėra gerai, nes nejaučiame savęs. Patarimas būtų toks – sėskime prie stalo ir valgykime įsiklausydami į savo pojūčius, maisto skonį, ateinantį sotumo jausmą, galiausiai, neskubėkime. Tada nustosime persivalgyti ir pradėsime sveikai mėgautis maistu. Žmonės labai dažnai šventiniais laikotarpiais atsijungia nuo savo proto, jausmų ir taip nutinka, kad jie persivalgo, o vėliau, kai ateina visi fiziniai persivalgymo pojūčiai, emociškai jaučiasi blogai.

Beje, įsiklausymas į savo kūną neateina savaime – tam daugeliui reikia susikaupimo, nes mes tiesiog gyvenime pernelyg lekiame ir skubame, tiesiog atsijungiame nuo savęs ir pamirštame, ką reiškia įsiklausyti į savo pojūčius. Jau seniai nebėra tas stalas toks tuščias, kad reikėtų viską suvalgyti vienu kartu. Palaukime sotumo, jei norėsis dar, galėsime suvalgyti dar. Alkio ir sotumo pojūčiai yra labai svarbūs, todėl reikia į juos įsiklausyti.

– Ar sausio mėnuo yra tas, kai padaugėja norinčiųjų sportuoti?

– Tikrai taip – aš sausio mėnesį jaučių didžiulį pagyvėjimą, tačiau per artimiausias savaites tas žmonių skaičius labai greitai išsigrynina, ilgainiui lieka tie, kurie motyvuoti labiausiai.

Naujus metus aš siūlau pradėti meile sau. Daugelis po visų švenčių ir vaišėmis nukrautų stalų į sporto salę ateina savęs bausti, iškelia sau nerealius tikslus, imasi didžiulio krūvio, kurio vėliau neatlaiko. Todėl svarbu ne bausti save, o susikalbėti su savimi. Reikia eiti į sporto salę su tokia mintimi, kad dabar jūs savimi pasirūpinsite iš fizinės pusės. Atraskite susitarimą su savimi, balansą ir viską darykite po truputį.

– O kaip teisingai valgyti? Minėjote, kad tam tikra valgymo eiga gali turėti įtakos mūsų savijautai ir svorio metimui?

– Išbandžiau šią eigą ir savo kailiu ir galiu pasakyti, kad man ji puikiai pasiteisino. Anksčiau maniau, kad tai nėra moksliška ir tai tik dar vienas valgymo būdas, kuris neveikia, tačiau pasirodo, tai veikia. Remiantis biochemike Jessie Inchauspe (Instagram paskyroje @glucosegoddes), siūloma iš pradžių valgyti daržoves, paskui baltymus ir riebalus, o galiausiai – angliavandenius (pavyzdžiui, net ir saldainius). Pati biochemikė serga 1-o tipo diabetu, jos organizmas be leidžiamo insulino nesugeba susitvarkyti su dideliais cukraus šuoliais kraujyje. Tačiau net ir sergant 1-o tipo diabetu svarbu prižiūrėti savo mitybą ir neleisti cukrui pakilti iki tam tikros ribos, tam kad išvengtų įvairių komplikacijų sergant šia liga.

Valgymo seka iš pradžių valgant daržoves (skaidulas), paskui baltymus ir riebalus, o galiausiai angliavandenius, veikia dėl to, jog skaidulos suvalgytos iš pat pradžių neleidžia cukrui į kraują patekti per greitai. Paprastai tariant, skaidulos „pristabdo“ cukraus kilimą kraujyje. Dėl tos pačios priežasties daugybė dietistų ir dietologų visada pataria geriau valgyti pilnus vaisius, nei spausti iš jų sultis, nes sultyse beveik nėra skaidulų ir dėl jų cukrus staigiai šokteli kraujyje.

Jessie teigia, jog cukraus šuolių vengimas net diabetu nesergantiems žmonėms gali padėti išvengti odos problemų, noro užkandžiauti, priaugti nereikalingo svorio (nes praeina noras užkandžiauti) ir net leidžia jaustis energingesniems.

Taip pat Jessie sako, kad po valgio yra labai gerai eiti pasivaikščioti – tai padeda dar geriau reguliuoti gliukozę kraujyje (neleidžia jai užkilti). Pasivaikščiojimas tiesiog būtinas tada, jeigu jūsų meniu buvo tik saldumynai – išbandykite.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką