Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 03 25

Agronomas T.Gurskas parodė, kaip genėti obelis ir kitus sėklavaisius. Patarimai – vaizdo įraše

Dažno mūsų sode auga obelys, kriaušės ir kiti vaismedžiai, todėl pavasarį pravartu pasirūpinti jų genėjimu. Nuo ko pradėti ir kaip šį darbą atlikti tinkamai?

Agronomas Tautvydas Gurskas sako, kad genint medžius visuomet iškyla daug klausimų – kaip genėti, ar labai nutrumpinti šakas, kaip darbą atlikti gerai, kaip nesuklysti, kur dėti nukirptas šakas? Visus atsakymus atrasite vaizdo įraše.

Agronomas pataria pirmiausia gerai pasiruošti šiam darbui – pravers kepurė, apsauginiai akiniai, tačiau svarbiausias atributas – aštrus ir dezinfekuotas sekatorius, aukštuminis genėtuvas, pjūklai – rankinis ir įkraunamas, taip pat specialus purškalas žaizdoms užpurkšti.

VIDEO: Kaip genėti jaunas obelis ir kitus sėklavaisius? Pataria Tautvydas Gurskas

„Pirmiausia gerai apžiūrėkite visus vaismedžius ir jų šakas – galbūt kai kurios yra pažeistos, ligotos, sergančios – tokias reikėtų iškirpti. Apžiūrėkite kamieno apačią, kadangi poskiepis gali duoti ataugų, kurias reikėtų šalinti, o judindami šakas matysite, kaip medelis atrodys be jų, kurios silpnos, neatlieka savo darbo. Nepamirškite pašalinti užsilikusių sudžiūvusių vaisių“, – pataria specialistas.

Jis priduria, kad šakos, kurios auga į kamieno vidų, taip pat turi būti nugenėtos, kadangi augdamos storės ir trinsis į kitas šakas ir taip pažeis žievę. Visa tai – tiesus kelias į ligas.

Tautvydas Gurskas sako, kad nereikia pašalinti visų vilkūglių, kadangi kai kuriuos užtenka tik pritrumpinti, kad jie šakotųsi. Jis priduria, kad jaunas obelaites reikia pradėti genėti jau nuo pirmų metų, nes taip padėsime joms geriau augti ir šakotis.

Šakos, kurios auga į kamieno vidų, taip pat turi būti nugenėtos, kadangi augdamos storės ir trinsis į kitas šakas.

„Geriausia, kai šakos prasideda 80 cm–1 m aukštyje ir pradeda formuoti pirmąjį vainiką. Toks aukštis parankus, nes lengviau prieiti su žoliapjove, įdirbti pomedį ir pan. Ir palikite vieną viršūnę, kad medelis geriau augtų, būtų tiesesnis, gautų daugiau šviesos ir geriau derėtų“, – sako agronomas T.Gurskas.

Kirpdami šaką kirpkite šiek tiek virš pumpuro, kad ji nenudžiūtų, ir susitelkite į patį genėjimą, medžio apžiūrą, o ne į tai, kur dėsite nukirptas šakas – šiuo darbu pasirūpinsite nugenėję medelį. Geriausia jas susmulkinti ir panaudoti kaip mulčią įvairiose sodo vietose, šiltnamyje, tarplysvėse ir kt.

Taip pat, jeigu jūsų medis buvo parištas, patikrinkite virvę – jeigu ji nusidėvėjus, ar net įaugusi, įsirėžusi į medį, būtinai pakeiskite.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius