-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 11 24

Kaip išsirinkti kilimą

Interjero specialistai sako, kad kilimai – svarbi namų tekstilės dalis, galinti tapti ir interjero puošmena, ir atlikti praktinę paskirtį. Patarsime, kaip išsirinkti ir prižiūrėti kilimą, kad jis tarnautų kuo ilgiau.
Kilimas interjere.
Kilimas interjere. / Fotolia nuotr.

Sutikite, kilimai ar kiliminės dangos suteikia namams jaukumo, šildo, slopina garsą ir triukšmą. Tad prieš pirkdami kilimą pagalvokite, kokia jo paskirtis jūsų namuose. Ar norite jį patiesti po staliuku, kad nesibraižytų parketas, o gal paslėpti negražias senas grindis? Arba, priešingai, suteikti kambario interjerui baigtumo.

Tinkamai parinktas kilimas gali padėti susieti visus kambaryje esančius daiktus į harmoningą visumą, didelėje patalpoje sukurti ir vizualiai atskirti atskiras erdves. Jis gali būti ryškus akcentas arba likti nepastebimas. Tai lemia kiekvieno skonis, poreikiai ir, žinoma, finansinės galimybės.

Shutterstock nuotr./Svetainės su virtuve interjeras.
Shutterstock nuotr./Svetainės su virtuve interjeras.

Jeigu kilimą renkatės kaip interjero puošmeną, jis turi būti itin kokybiškas, geriau rankų darbo. Net jei siekiate kontrasto, jis vis tiek turi derėti su kitais daiktais, sienų ar baldų spalva ir raštais. Jeigu neturite dizainerio gyslelės, į pagalbą pasitelkite specialistus.

Kilimų įvairovė

Kilimų yra įvairiausių rūšių. Jie audžiami, siuvami, pinami, rišami rankomis, veliami. Skiriasi ir jų paviršiaus tekstūra. Renkantis kilimą, svarbiausia atkreipti dėmesį į tris pagrindinius kokybės rodiklius: tankumą (mazgai kvadratiniame metre), bendrą svorį (kvadratinio metro svoris gramais) ir aukštį (milimetrais).

Fotolia nuotr./Interjeras
Fotolia nuotr./Interjeras

Populiarėja natūralūs augalinio pluošto kilimai: viskozės, lino, medvilnės, džiuto, bambukų, kokosų, jūros žolių, bananų lapų. Pasak specialistų, populiariausi išlieka vilnoniai (ypač avių vilnos) ir šilkiniai kilimai. Geros kokybės vilnoniai kilimai nesielektrina, nesivelia, nesukelia alergijos, nes netraukia dulkių. O specialiai apdirbtuose nesiveisia kandys. Be to, vilnoniai kilimai yra minkšti, puikiai šildo grindis ir izoliuoja garsus.

Sintetinio pluošto kilimai gaminami iš poliakrilo, akrilo (pastarasis neturi blizgesio), poliesterio ir poliamido. Kuo poliamido daugiau, tuo labiau kilimas elektrinasi ir traukia dulkes. Iš polipropileno gaminami kilimai išvaizda beveik nesiskiria nuo vilnonių, yra minkšti, šiek tiek blizgūs, atsparūs dėmėms ir drėgmei, bet šiurkštesni, ne tokie malonūs vaikščioti basomis. Akrilas atsparus saulės šviesai, dėmėms, pelėsiui. Dažniausiai naudojamas vonios kilimėliams.

Fotolia nuotr./Violetinės spalvos akcentai interjere
Fotolia nuotr./Violetinės spalvos akcentai interjere

Geros kokybės sintetinio pluošto kilimas yra tvirtesnis už vilnonį, tad ilgiau tarnauja, lengviau prižiūrimas, ilgiau išsaugo spalvą ir kainuoja daug pigiau.

Prastesnės kokybės sintetiniai kilimai, už kuriuos sumokėtumėte visai nedaug, atrodo pigiai, neskoningai blizga, sunkiai valomi, traukia dulkes ir greitai susidėvi.

Ką pataria specialistai?

Salono „Sonatos tekstilė“ dizainerės Sonatos Gurčinienės komentaras:

„Kilimai yra labai universali interjero detalė: jie gali tapti esminiu kambario akcentu, sukuriančiu jaukią atmosferą, išryškinančiu arba jungiančiu interjero spalvas. Taip pat padeda padidinti arba sumažinti erdvę, suskirstyti patalpą į atskiras zonas. Be to, jie sugeria garsą, šildo šaltas grindis, jais malonu vaikščioti.

Renkantis kilimą, svarbu numatyti konkrečią jo vietą. Koridoriuje ar prieškambaryje, kur daug vaikštoma, patarčiau tiesti kietai austą, patvarų ir aukštos kokybės kilimą, kuris, nors kainuos ir brangiau, tarnaus ir estetiškai atrodys ilgiau.

Miegamajame tinka minkštesnis, puresnis, ramesnių tonų kilimas, o vaikų kambarį papuoštų linksmų spalvų ir raštų kilimai.

„Shutterstock“ nuotr./Virtuvės interjeras
„Shutterstock“ nuotr./Virtuvės interjeras

Vonia ir virtuvė dėl drėgmės ir galimų dėmių – ne pati geriausia vieta kilimams tiesti. Šiose patalpose patarčiau rinktis lengvai valomą grindų paviršių. Arba virtuvėje tieskite lengvai valomus takus, kilimėlius, tarkim, natūralaus džiuto, bambukinius ir pan.

Prieš rinkdamiesi kilimą, įvertinkite, kokios spalvos dominuoja kambaryje. Jeigu norite, kad kilimas būtų ryškus interjero akcentas, sienos turėtų būti šviesios: baltos, pilkos ar švelnaus kavos atspalvio. Kilimą tiesite nedideliame kambaryje? Rinkitės šviesų, toks vizualiai padidins mažą erdvę. Na, o jeigu namai atrodo tuštoki, šalti, tada labiau tiktų tamsesnių spalvų, ilgo plauko, ryškesnių ornamentų kilimai.

Kilimas turi derėti su baldų stiliumi: prie klasikinio stiliaus baldų netiks modernių raštų kilimas, puošniai dekoruotame kambaryje negražiai atrodys minimalistinio stiliaus audeklas. Kai kurios medžiagos savaime yra puošnios, todėl prie kuklesnių formų ir audinių baldų reikėtų rinktis ramesnės tekstūros kilimą“.

Tekstas – L. Grinkevičienės


Plačiau apie tai, kaip išsirinkti kilimą ar kiliminę dangą bei ją prižiūrėti, skaitykite 47-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr./2014 m. lapkričio mėnesio žurnalo „Ji“ Nr. 47.
Redakcijos archyvo nuotr./2014 m. lapkričio mėnesio žurnalo „Ji“ Nr. 47.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius