Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 07 20

Kaip kuo ilgiau vazoje išlaikyti skintas gėles? Floristo patarimai

Pasitelkiame įvairiausias gudrybes, norėdami kuo ilgiau džiaugtis skintomis gėlėmis: kerpame kotelius, į vazą metame parūdijusius centus, į vandenį pilame specialius mišinius, kad tik jos žydėtų. Klausimas – ar tikrai visi būdai yra veiksmingi? O gal viskas kur kas paprasčiau, nei manėme? Apie tai, kaip kuo ilgiau išlaikyti į vazą pamerktas skintas gėles, kalbamės su floristu Edgaru Vegiu.
Vėdrynai
Vėdrynai / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Edgaras Vegys

Kotelį būtina pakirpti kaskart keičiant vandenį

„Kiekvienai gėlei, kaip ir bet kuriam gyvam organizmui, norint palaikyti gyvybę, būtinos maistinės medžiagos, – sako floristas E.Vegys. – Skintoms gėlėms svarbiausias mitybos šaltinis yra švarus vanduo.“

Pasak jo, svarbiausia, kad skintos gėlės visada būtu tinkamai pamerktos. Pirma taisyklė, pašnekovo teigimu, – vazoje visada turi būti švarus vanduo. Antra – skintoms gėlėms būtinas pjūvis, kad jos gautų pakankamą kiekį vandens. Todėl parsinešus gėles iš parduotuvės ar turgaus, gavus dovanų ar nuskynus darželyje, būtina atšviežinti pjūvio vietą, tinkamai nupjauti ar pakirpti kotelį.

Asmeninio archyvo nuotr./Edgaras Vegys
Asmeninio archyvo nuotr./Edgaras Vegys

„Atšviežindami pjūvį atveriame stiebo poras, per kurias vanduo nukeliauja iki lapų ir žiedo. Didžiajai daliai gėlių daromas 45 laipsnių pjūvis, kad gėlė sugertų daugiau vandens. Tačiau tai tinka ne visoms. Gėlėms sumedėjusiu kotu patartina dar praplėsti sugeriamo vandens plotą, pavyzdžiui, pjūvio vietoje įskelti kotą kryžmai arba tiesiog padaužyti kotą plauktukų, kad jis suminkštėtų.

Didžiajai daliai gėlių daromas 45 laipsnių pjūvis, kad gėlė sugertų daugiau vandens.

Gėlėms minkštais kotais daromas bukas pjūvis, kad minkštas stiebas greitai nesupūtų. Tokios gėlės pamerkiamos į vazą su mažai vandens – geriau dažniau papildyti vandenį, nei supūdyti kotus“, – aiškina floristas.

E.Vegio teigimu, gėlių kotus reikia trumpinti – apie 0,5 cm – kiekvieną kartą, kai keičiate vazoje esantį vandenį. Jeigu žiedai vysta, kotą reikia trumpinti dar daugiau.

Ilgiau žydėti padeda actas ir degtinė

Stiebo apačioje esančius lapus, pasak floristo, reikia nuskinti, į vandenį merkti tik kotus be jokių lapų. Norintiems ilgiau pasidžiaugti gėlės žiedu, jis pataria nuskinti visus lapus, tada žiedas gaus daugiau vandens ir ilgiau jus džiugins.

Vandenį, pasak pašnekovo, kuriame laikomos gėlės, patartina keisti kas dieną ar dvi, jį galima praturtinti specialiomis skintoms gėlėms skirtomis trąšomis.

Fotolia nuotr./Gėlės
Fotolia nuotr./Gėlės

„Taip pat svarbu, kad vaza visada būtų švari. Vazas reikia kruopščiai išplauti kiekvieną kartą keičiant vandenį. Drumstas vanduo rodo, kad dauginasi bakterijos, kurios užkemša gėlės stiebo poras. Norint sumažinti bakterijų dauginimosi tikimybę, patariama į vandenį įpilti šlakelį degtinės, bet tai tinka ne visoms gėlėms.

Vazas reikia kruopščiai išplauti kiekvieną kartą keičiant vandenį.

Gėlėms, turinčioms kietesnį ar sumedėjusį stiebą (rožės, hortenzijos, alyvos ir t. t.), tinka įpilti šlakelį degtinės, o toms, kurios natūraliai auga rūgščioje dirvoje, turi minkštą stiebą (vedrynai, kalijos, tulpės ir t. t.), į vandenį galima įpilti labai mažą šlakelį acto.

Norint ilgiau džiaugtis žydinčiomis skintomis gėlėmis patartina jų nelaikyti saulėje ir skersvėjyje. Jos ilgiau laikosi vėsiame kambaryje ir gryname ore“, – sako E.Vegys.

Kaip ilgiau išlaikyti puokštes?

Ne visas gėles patariama merkti į vieną vazą. Nebent, kaip sako floristas, žinote, kaip tinkamai tai daryti.

„Kai merkiame mišrių gėlių puokštes, svarbiausia taisyklė – dažnai keisti vandenį ir patrumpinti kotus, kad žiedams netrūktų vandens. Svarbu, kad vanduo nesurūgtų ir neužkimštų gėlių porų“, – teigia pašnekovas.

123RF.com nuotr./Kerpa gėlių kotus
123RF.com nuotr./Kerpa gėlių kotus

Pasak jo, yra gėlių, kurios leidžia skystį. Pavyzdžiui, narcizai, aguonos, hiacintai ir kt. Kad skystis neužterštų vandens, E.Vegio teigimu, pakirpus gėles pjūvio vietą reikėtų apdeginti arba kelioms sekundėms gėles įmerkti į verdantį vandenį – tada bus galima merkti su kitomis gėlėmis ir jos ilgiau laikysis.

5 populiariausių gėlių rūšių priežiūra

Floristas išskyrė populiariausių skintų gėlių penketuką ir pasidalijo, kaip jomis rūpintis, kad šios ilgiau žydėtų.

Vėdrynai ir tulpės. „Daromas bukas pjūvis, į vandenį merkiama taip, kad kotai būtų apsemti mažiau nei iki pusės. Į vandenį galima įpilti lašelį acto“, – patarimus dalija E.Vegys.

123RF.com nuotr./Vėdrynai
123RF.com nuotr./Vėdrynai
123RF.com nuotr./Tulpės
123RF.com nuotr./Tulpės

Bijūnai. „Skintus žiedus reikia skubiai pamerkti į vandenį. Daromas 45 laipsnių pjūvis ir nuvalyti nuo lapų stiebai merkiami į vandenį. Bijūnus patartina laikyti vėsioje patalpoje, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, taip prailginamas žiedo skleidimosi periodas. Vandens dezinfekcijai naudojama degtinė – trys šaukštai degtinės litrui vandens“, – pataria floristas.

Vida Press nuotr./Bijūnai
Vida Press nuotr./Bijūnai

Hortenzijos. Pasak pašnekovo, šias gėles patartina merkti tik į kambario temperatūros (20–24 laipsnių) vandenį ir saugoti jas nuo tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjų.

Į vandenį vazoje galima įpilti šlakelį degtinės, tai padeda naikinti vandenyje atsirandančias puvimo bakterijas, kurios užkemša stiebo poras ir trumpina gėlės žydėjimo laiką.

„Hortenzijos geriau geria vandenį, kai padaromas įstrižas 45 laipsnių koto pjūvis ir papildomai pjūvio vietoje kotas kryžmai įskeliamas, sako floristas. – Gėlei pradėjus vysti patartina atlikti šoko terapiją – pamerkti hortenziją į verdantį vandenį dviem minutėms, tada atšviežinti pjūvį ir vėl pamerkti į kambario temperatūros vandenį.“

Fotolia nuotr./Hortenzijos
Fotolia nuotr./Hortenzijos

Rožės. Nuskynus apatinius lapus ir spyglius, rožės merkiamos į vazą. Vanduo kotus turėtų apsemti 10–15 cm. Prieš merkiant daromas įstrižas 45 laipsnių pjūvis. Pamerktoms rožėms, pasak E.Vegio, kiekvieną dieną patartina patrumpinti kotelius, nes vandenį sugeriančios stiebo poros užsikemša. Kad vandens nereikėtų keisti kasdien ir būtų galima tai daryti kas dvi tris dienas, į vandenį galima įpilti šlakelį degtinės.

„Jeigu žiedas pradeda vysti, galima atnaujinti pjūvius ir pamerkti į šiltą – 40 laipsnių – vandenį. Laikyti, kol vanduo atvės, tada vėl galima merkti į vazą su švariu vandeniu ir žiedas atsigauna“, – gėlių išlaikymo subtilybėmis dalijasi pašnekovas.

123RF.com nuotr./Baltos rožės
123RF.com nuotr./Baltos rožės

Paklaustas, ar veikia tokie metodai, kaip rudų centų bėrimas į vazą, E.Vegys sako, kad tai yra mitas.

„Apskritai galiu pasakyti, kad visi įvairūs papildai: specialūs mišiniai, actas, degtinė ir t. t., niekada nepakeis gryno vandens. Tad geriausia yra dažnai keisti vandenį ir atnaujinti kotų pjūvį, tada ir pridėti nieko nereikės, ir gėlė bus patenkinta“, – sako floristas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius