Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 12 17

Lesyklėlė sparnuočiams

Šaltos ir sniegingos žiemos – sunkus išbandymas mūsų krašte žiemoti likusiems sparnuočiams. Daugiausia paukštelių pražudo ne šaltis, o badas, nes sniegas storu sluoksniu užkloja ir taip negausias maisto atsargas. Pasirūpinkite savo mažaisiais kaimynais – įrenkite jiems lesyklėlę.
Lesyklėlė
Lesyklėlė / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Paukštelių lesinimas šaltuoju metų laiku naudingas abiem pusėms. Lesindami sparnuočius žiemą, padedame jiems išgyventi šalčius, jie taip pat nelieka skolingi: sukiodamiesi aplink lesyklą, apžiūri medžius ir pastatų plyšelius ir išrenka iš jų kenkėjų kiaušinėlius, lėliukes. Paukštelių globa – puiki galimybė supažindinti vaikus su Lietuvoje žiemoti likusiais sparnuočiais, pamokyti juos užuojautos ir atsakingumo.

Tiesa, įrengus lesyklą paukščiams ir pradėjus juos lesinti, tą reikia daryti nuolat, nes paukščiai įpranta lankytis tose pačiose vietose ir nebeieško maisto kitur. 

Kuo lesinti paukščius

Lesalas turėtų būti kuo įvairesnis, kad paukščiai gautų visų būtiniausių medžiagų. Kuo didesnis bus lesalo pasirinkimas, tuo įvairesnių svečių sulauksite prie namų įrengtoje lesyklėlėje. Daugelis mūsų kraštuose žiemojančių paukščių mėgsta saulėgrąžas. Jų sėklose gausu riebalų, kurie yra labai svarbus energijos šaltinis, padedantis iškęsti net žvarbiausią šaltį. Paukšteliams labiausiai patinka nelukštentos smulkios saulėgrąžos juodu lukštu. Kepintos ir sūdytos netinka.

Vabzdžiais mintantys paukščiai (zylės, bukučiai ir lipučiai) mielai lesa linų ir spygliuočių medžių sėklas, nesūdytus lašinius, varškę, skaldytus grūdus, sorų kruopas, aliejuje mirkytą batoną, obuolius, virtus ryžius, avižų dribsnius, žemės riešutus. Grūdais mintančius paukštelius galima lesinti sorų kruopomis, kukurūzų grūdais, linų, kanapių, arbūzų, moliūgų ir spygliuočių medžių sėklomis. Strazdams ir svirbeliams galima pasiūlyti obuolių, šermukšnių arba šaltalankių uogų, razinų be kauliukų.

Pagaminkite paukščiams pyrago

Iš kiaulienos taukų arba margarino, sėklų, kruopų ir riešutų galima pagaminti paukščių pyrago. Kadangi jis ruošiamas iš įvairių produktų, tą patį pyragą gali lesti skirtingų rūšių sparnuočiai. Paruoštą paukščių pyragą galima patiekti indeliuose arba pakabinti tinkleliuose.

Jums reikės

Pyragui: nesūdytų lašinių arba kiaulienos taukų (tiks ir nesūdytas margarinas), saulėgrąžų, žemės arba lazdynų riešutų, baltos duonos, avižinių dribsnių, sorų kruopų, aguonų, kukurūzų ar kitokių grūdų.

Lesyklai: tinklinio maišelio, vielos, plastikinio butelio, eglių ar kukmedžių šakelių.

1. Puode išlydykite taukus arba nesūdytą margariną. Jei pati ruošiate lajų, supjaustykite nesūdytus lašinius kubeliais, sudėkite juos į puodą ir kaitinkite, kol lašiniai išsilydys. Suskrudusius gabalėlius išgriebkite.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

2. Į karštus riebalus suberkite saulėgrąžas, riešutus, grūdus ir kruopas, įtrupinkite baltos duonos. Pavasarėjant į pyragą reikėtų įmaišyti kiaušinių lukštų, kad paukščiai gautų kalcio. Viską gerai išmaišykite, leiskite masei šiek tiek atvėsti.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

3. Sukrėskite masę į polietileninius maišelius, suformuokite rutulius, maišelius užriškite ir palaikykite šaldytuve. Sukietėjusį pyragą dėkite į tinklinį maišelį. Kad apsaugotumėte paukščių pyragą nuo sniego, iš plastikinio butelio ir žaliuojančių medžių šakelių pagaminkite stogelį.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

4. Nupjaukite plastikinio butelio viršų, pridenkite eglių ar kukmedžių šakelėmis ir apsukite siūlu. Kamštyje pradurkite skylę, perverkite storą vielą, vieną jos galą palikite ilgesnį, kad galėtumėte kabinti ant šakos, ant kito pakabinkite tinklelį su pyragu.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Darant lesyklėlę
Teodoro Biliūno nuotr./Darant lesyklėlę

Lesyklėlę gamino Kristina Šilinytė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius