Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 12d. 09:00

J.Varanauskienė apie šeimos finansų modelius: geriau – bendras fondas ar atskiros sąskaitos?

Finansinis išprusimas
123rf.com / Finansinis išprusimas

Panašu, kad laikai, kai sukūrus šeimą visi abiejų partnerių pinigai tapdavo bendri, jau praeityje. Gyvenimo sąlygos keičiasi, o kartu keičiasi ir nuostatos. Ekonomistė, šeimos finansų ekspertė, knygos „Pinigų medis“ autorė, „Sodros“ direktoriaus patarėja Julita Varanauskienė išvardijo populiariausius šeimos finansų tvarkymo modelius ir patarė, kaip pasirinkti veiksmingiausią.

Kokie modeliai populiariausi

Pasak J.Varanauskienės, iki tam tikro laiko vyravo nuostata, kad šeima yra vienas vienetas, kuris turi savo tikslus ir jų įvairiais būdais siekia. Tačiau kuo toliau, tuo labiau suprantama, kad taip nėra: šeima susideda iš dviejų asmenų, kurie kartais gali turėti ir konfliktuojančių prioritetų. Todėl pasidarė svarbu, kuris iš jų priima sprendimus – vyras ar moteris.

„Išskiriamos kelios šeimos finansų tvarkymo modelių grupės. Viena iš jų, kai visus pinigus šeimoje uždirba ir valdo vienas asmuo. Tai gali būti tiek vyras, tiek moteris. Taip pat galimas modelis, kai šeimai pajamas uždirbantis sutuoktinis kitam išskiria dalį savo uždirbtų lėšų, kad pastarasis pirktų maistą ir rūpintųsi kitomis šeimos reikmėmis. Toje sumoje gali būti numatyta ir suma, skirta asmeniniams nedirbančio sutuoktinio poreikiams.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Julita Varanauskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Julita Varanauskienė

Kita vertus, kai moterys vis dažniau ėmė dirbti ir uždirbti, atsirado modelis, kai jungiamos abiejų sutuoktinių pajamos, t. y. sudaromas bendras fondas, kuris gali būti valdomas arba tariantis kartu, arba prieigą prie visų pinigų turi tik moteris, mažiau – vyras, arba atvirkščiai. Galimi keli tokio jungtinio fondo variantai. Šeimos nariai į jį gali sudėti visus savo pinigus arba tik jų dalį, likusius pasilikdami savo asmeniniams poreikiams“, – aiškino finansų ekspertė.

Mažiausiai paplitęs modelis

Pasak pašnekovės, naujausias ir kol kas mažiausiai paplitęs modelis, kai partneriai savo asmenines lėšas valdo visiškai atskirai vienas nuo kito ir vienas šeimos narys net gali tiksliai nežinoti, kiek uždirba kitas.

Jie yra susitarę, kaip padengia bendras išlaidas – kas moka už būstą, komunalinius mokesčius, už maistą ir pan., o su likusiomis savo lėšomis jie elgiasi savo nuožiūra. Dažniausiai tai jaunos šeimos, abu partneriai šeimoje gerai uždirba, abu turi gerą išsilavinimą. Taip pat dažniau tokį modelį renkasi nesusituokusios kartu gyvenančios poros arba kai tai antra santuoka.

Kai moteris tampa mama

J.Varanauskienė pabrėžė, kad šeimos finansų tvarkymo modeliai gali keistis per gyvenimą, nes keičiasi ir gyvenimo aplinkybės.

Pavyzdžiui, šeimoje gali būti pirminis susitarimas, kad sutuoktiniai savo visas pajamas sudeda į bendrą katilą. Tačiau jeigu moteris, pavyzdžiui, tapo mama ir prarado pajamas arba jos tapo mažesnės, vėlgi reikia iš naujo aptarti, kokias teises ji turi į vyro pinigus ir ko vyras tikisi iš jos.

Mažiausiai paplitęs modelis, kai partneriai savo asmenines lėšas valdo visiškai atskirai vienas nuo kito.

Taigi negalima pasakyti, kad kuris nors modelis yra teisingiausias, efektyviausias, nes jo pasirinkimas priklauso tiek nuo partnerių nuostatų, tiek nuo susiklosčiusių aplinkybių. O kai tik yra koks nors pasikeitimas finansine prasme – pajamų sumažėjimas ar padidėjimas, išlaidų sumažėjimas ar padidėjimas, labai sveika atsisėsti ir apie tai pasikalbėti.

Žinoma, tokie pokalbiai nėra patogūs, ypač lyčių stereotipų kontekste, kad vyras turi uždirbti tiek, kad šeimai užtektų, ir pan.

O jeigu partneriai nėra sąžiningi?

„Bet kuriuo atveju kalbėtis apie finansų valdymą šeimoje būtina. Tai reikia daryti tiek prieš pradedant gyventi kartu, tiek bendro gyvenimo metu. Reikia suprasti, kad du žmonės pradeda kurti bendrą ūkį dažniausiai turėdami skirtingas patirtis šioje srityje.

Galbūt vieno šeimoje viskas būdavo skaičiuojama ir dėliojama taip, kaip reikia, buvo labai aišku, kam leidžiami pinigai, o kito šeimoje vyravo momentinis, impulsyvus pinigų leidimo būdas. Kai du tokie žmonės pradeda gyventi kartu, konfliktai kyla lygioje vietoje. Kita vertus, tyrimai rodo, kad kuo ilgesnis bendro gyvenimo stažas, tuo didesnė tikimybė, kad bus bendras pinigų fondas.

Aš manau, kad finansiniuose dalykuose svarbiausias yra pasitikėjimas, kad nebūtų tokių kuriozinių situacijų, kai moteris džiugiai praneša vyrui, kad pardavė jo žvejybos įrangą už tiek, už kiek vyras yra sakęs ją pirkęs. Akivaizdžiai šeimoje kažkas slepiama. Dėl to atsiranda ir pajuokavimai, kad labai pavojinga žmonai sakyti, kiek kainavo vyro motociklas ar kiti jo daiktai“, – pasakojo J.Varanauskienė.

Vida Press nuotr./Pinigai
Vida Press nuotr./Pinigai

Beje, mokslininkai, pasak pašnekovės, nelinkę labai pasitikėti apklausomis, kai žmonės klausiami, kas jų šeimoje atsakingas už pinigų tvarkymą, kadangi atsakymai dažnai būna nulemti normų, kaip turėtų būti. „Teko matyti rusų darytą tyrimą, kai atskirai klausė abiejų sutuoktinių, kas jų šeimoje valdo pinigus. Tiek moteris, tiek vyras sakė „aš“, – juokėsi finansų ekspertė.

Optimalus santykis tarp asmeninių ir bendrų lėšų

Paklausta, koks optimalus santykis tarp asmeninių ir bendrų lėšų, specialistė pabrėžė, kad svarbiausias rodiklis šiuo atžvilgiu – pajamų dydis. Jeigu abu asmenys uždirba tik tiek, kad vos užtenka grąžinti paskolą, maistui ir vaiko būreliui, aišku, asmeninių lėšų lieka labai mažai.

Kita problema, neretai sukurianti dingstį konfliktui, kai vieno partnerio pajamos yra reikšmingai didesnės ar mažesnės nei kito. Tuomet kyla klausimas, kaip jie turi dalintis bendras išlaidas: po lygiai, nustatyti konkretų procentą, pavyzdžiui, sumesti po pusę savo pajamų, ar, kaip būdavo devynioliktame amžiuje ir dvidešimto amžiaus pradžioje, vyro pinigai yra skirti šeimai, o moters – skrybėlaitėms, kosmetikai ir pan.

Jeigu nejauku prašyti pinigų

„Dar noriu paminėti, kad šeimos finansų valdymo modeliai skirstomi į bendradarbiavimo ir nebendradarbiavimo. Pirmuoju atveju partneriai rūpinasi vienas kitu, vienas kitam yra sąžiningi ir ištikimi, stengiasi atsižvelgti į vienas kito poreikius. Nebendradarbiavimo, arba egoistinis, modelis atsiranda tada, kai žmonės nesusitaria ir tada vienas gali slėpti savo pajamas, o kitas gali neatsakingai leisti pinigus, nesistengdamas jų taupyti.

Žinoma, egzistuoja ir priešingų situacijų, kai vienas iš partnerių, kuris finansiškai priklausomas nuo kito, turi prašyti, jausdamasis nejaukiai, pinigų savo poreikiams. Tačiau jeigu poroje yra pasitikėjimas vienas kitu, kalbamasi apie finansinius dalykus, minėto nejaukumo kaip ir neturėtų būti. Čia yra pavojus: jeigu moteris jaučiasi nejaukiai, anksčiau ar vėliau šeimoje įsitvirtins nebendradarbiavimo modelis“, – įspėjo pašnekovė.

Kurioziški pavyzdžiai iš praeities

Pasak J.Varanauskienės, stereotipų, kaip tvarkyti šeimos finansus, yra įvairių. Štai sovietmečiu egzistavo ir toks modelis, kai vyras parneša visus pinigus namo žmonai, žmona jam išskiria laikraščiams, pietums ir cigaretėms, o su visais kitais pinigais tvarkosi pati ir susitvarko taip, kad šeimai tų pinigų užtektų.

„Kita vertus, tokių pavyzdžių turime ir savo gražioje istorinėje patirtyje. Teko lankytis skulptoriaus Juozo Zikaro muziejuje. Pasirodo, jo žmona taip puikiai tvarkėsi su jo uždirbamais pinigais, kad sugebėjo ir visą namų ūkį išlaikyti, ir padaryti savo vyrui siurprizą, t. y. iš to, kas likdavo, pastatyti vilą Kačerginėje ir jį ten nusivesti.

Taigi kiek šeimų, tiek gali būti skirtingų istorijų ir kiekviena pora turėtų atrasti savo variantą, kaip jai geriausiai tvarkyti finansus“, – patarė šeimos finansų ekspertė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Antanas Guoga galvoja Vilniaus mero posto siekti su „valstiečių“ vėliava

Verslas

Dėl krizės pasiaiškinti iškviestas G.Kirkilas: tada didinti pensijas ir algas buvo geras sprendimas

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Pasiduodu, apėmė „negatyvas“

Gazas

Pokalbis 15min studijoje apie projektą „Kito kailyje“: kaip gatvėje sutaria pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai

Mokslas.IT

Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Gazas

Darnus judumas – išsigelbėjimas nuo kamščių, taršos ir ydingo nejudrumo

Gyvenimas

Ginekologė apie mitybą nėštumo metu: kodėl reikėtų vengti pelėsinio sūrio ir mėtų arbatos?

Aktualu

Viktoras Pranckietis: jei Mindaugas Bastys grįžtų į Seimą, man būtų gėda

Vardai

„Mis Ukraina“ nugalėtoja neteko karūnos: paaiškėjo, kad ji buvo ištekėjusi ir turi vaiką

Verslas

Vilniaus kolegijos direktorė: į LEU rūmus galėtume perkelti tris fakultetus

Vardai

Shia LaBeoufas dėl buvusios Roberto Pattinsono sužadėtinės išsiskyrė su žmona

Pasaulis kišenėje

9 dažnos turistų klaidos Islandijoje, kurių geriau nedaryti

Aktualu

Orai.lt: pasiruoškite audrai, vėtroms, lietui

Maistas

Saldžiųjų paprikų ir mėsos derinys: 10 puikių rudeniškų patiekalų

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

Pasaulis kišenėje

Valdovų rūmuose – įspūdinga Vengrijos dovana šimtmetį švenčiančiai Lietuvai

Verslas

Vilniuje planuojamas biurų pastatas, iškilsiantis ant degalinės

Aktualu

Molėtuose neaiškiomis aplinkybėmis mirė 10 metų mergaitė

Naujienos

Aktualu

Pievoje Rietavo r. aptiktas sudarkytas vyro kūnas: manoma, kad užpuolė jautis

Aktualu

Vilniuje nuo Mindaugo tilto nušoko vaikinas

Gazas

Drama Naktinėse 420 „Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynėse: nugalėtojai paaiškėjo tik paskutiniuose metruose

Aktualu

A.Lukašenka užsimojo nutildyti paskutinius nepriklausomos žiniasklaidos balsus?

24sek

„Lietkabelis“ savo gretas papildė Eurolygos patirties turinčiu snaiperiu

Mokslas.IT

Entuziastai sieks iškelti Lietuvos vėliavą į kosmosą

24sek

J.Brownas pažadėjo, kad „Celtics“ žais NBA finale: „Nėra jokių abejonių“

Aktualu

Paslapčia nufotografavo, o nuotrauka atsidūrė internete: ką turite apie tai žinoti?

15min iš Berlyno Sportas

A.Šerkšnienę finale pralinksmino pranešėjas: „Ten ne mano pavardė buvo“

Aktualu

Du girtuoklius kliudęs BMW Šiauliuose iš įvykio vietos spruko, bet paskui grįžo

Gyvenimas

Havajuose gyvenanti rašytoja V.Rykštaitė: apie aklą meilę, vietinių keistenybes ir mitinį rojų

Aktualu

Uosto verslas tampa nešvarių priešrinkiminių žaidimų įkaitu

Aktualu

Liūtis nutraukė vakaro pramogas pajūryje: koncertai trumpam liko be klausytojų

Vardai

Tuen Simonas Phamas pristatė mylimąją: modelis užkariavo panevėžietės Akvilės Liepaitės širdį

Pasaulis kišenėje

Everesto kalnas virsta tiksinčia fekalijų bomba: ką daryti su 14 tonų išmatų?

Gazas

Po šeštadienio liūties Vilnius vėl skendo, kai kurios gatvės buvo nepravažiuojamos

Gyvenimas

Stilistė pataria: kas padeda vizualiai sumažinti ir padidinti krūtinę?

Pasaulis kišenėje

Po JAV keliaujantis Rokas dar nėra mokėjęs už nakvynę

Gazas

Pasibaigus lietui apdovanoti „Autoplius.lt Fast Lap“ RACE čempionato greičiausi

Mokslas.IT

Socialiniai tinklai liūdina, sukelia pavydą ir gali pabloginti net fizinę savijautą

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

01:22
01:12
09:06

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką