Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 12 18, 09:31

Koronaviruso grimasos – Lietuvos senjorai susirūpino savo palikimu

Penktus metus iš eilės Lietuvos advokatūra ir Lietuvos „Caritas“ suteikė galimybę gauti nemokamą teisinę pagalbą sunkumus patiriantiems žmonėms. Nemokama Pro bono teisine pagalba pirmąją gruodžio mėnesio savaitę pasinaudojo itin didelis žmonių skaičius. Didelę dalį jų sudarė senjorai, kuriuos labiausiai domino, kaip tinkamai sutvarkyti palikimo klausimus, rašoma išplatintame pranešime.
Senjorai
Senjorai / 123RF.com nuotr.

Nemokamos Lietuvos advokatų konsultacijos buvo teikiamos š. m. lapkričio 30 – gruodžio 4 dienomis. Gyventojai konsultacijoms registravosi Lietuvos „Carito“ centruose, o advokatai teikė jas šeimos, darbo, paveldėjimo, įsiskolinimų, nekilnojamojo turto, vaikų globos teisių bei kitais aktualiais klausimais.

„Penktus metus iš eilės, minėdami Advokatūros dieną, rengiame Advokatūros savaitę, kurios metu vykdome įvairias socialines akcijas. Viena jų – nemokamos teisinės pagalbos teikimas Lietuvos gyventojams.

Šia iniciatyva siekiame sukurti šventę kiekvienam, kuriam reikia profesionalaus teisinio patarimo. Kartu prisidedame prie kalėdinės dalijimosi nuotaikos kūrimo – gražiausią metų šventę papildydami advokatų dovana kiekvienam. O grįžtančios padėkos tiek asmeniškai advokatams, tiek organizatoriams iš pačių gyventojų, gavusių teisinę konsultaciją, yra dovana kiekvienam advokatui ir Advokatūrai.

Esu tikras, kad ir kitais metais tęsime šią tradiciją bei ieškosime sprendimo būdų, kad kuo plačiau tokia nemokama galimybė pasiektų kiekvieną paramos ir pagalbos stokojantį žmogų“, – sakė Lietuvos advokatūros pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Lietuvos advokatūros pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė
Asmeninio archyvo nuotr. /Lietuvos advokatūros pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė

Nors iniciatyva vyksta kasmet, šiemet sulaukta daugiausiai besikreipiančiųjų – net 382 žmonės kreipėsi dėl nemokamos teisinės pagalbos ir ją gavo. Vos per vieną savaitę 265 advokatai bei jų padėjėjai suteikė 361 individualias konsultacijas ir 4 grupines konsultacijas, kuriose iš viso dalyvavo 21 asmuo.

Praėjusiais metais šia galimybe pasinaudojo 235 žmonės, o šiemet tokios pagalbos poreikis buvo smarkiai išaugęs. Daugiausiai susidomėjusių šia iniciatyva buvo didžiuosiuose Lietuvos miestuose –Vilniuje ir Kaune. Tačiau norinčių pasikonsultuoti teisės klausimais buvo ir mažesniuose Lietuvos miestuose.

„Šiemet nustebino tai, kad nemaža dalis besikreipusiųjų buvo senjorai, kurie susirūpino savo turtu bei palikimu. Daugelis jų norėjo sutvarkyti klausimus, susijusius su žemės sklypais, paveldėjimais. O išaugęs norinčiųjų gauti advokatų konsultacijas žmonių skaičius tik rodo, kad žmonės susiduria su sunkumais ir jiems yra reikalinga profesionali teisininko pagalba, už kurią, deja, ne visi gali susimokėti.

Asmeninio archyvo nuotr. /Lietuvos „Carito“ vadovė Deimantė Bukeikaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Lietuvos „Carito“ vadovė Deimantė Bukeikaitė

Džiaugiuosi, kad advokatai kasmet jungiasi į tokią socialinę iniciatyvą bei jų skaičius kaskart auga. Ne ką mažiau džiugina, kad žmonės drąsiau kreipiasi dėl teisinės pagalbos. Kiekvienais metais didėja šioje akcijoje dalyvaujančių žmonių skaičius.

Akivaizdu, kad galimybė konsultuotis nemokamai, turint teisinių rūpesčių, yra šių dienų poreikis mūsų žmonėms, o kartu su advokatais šį poreikį atliepti pavyksta jau penktus metus“, – apie akciją kalbėjo Lietuvos „Carito“ vadovė Deimantė Bukeikaitė.

Didelei daliai besikreipiančiųjų taip pat reikėjo teisinės pagalbos, sprendžiant įvairias problemas, susijusias su vaikų globa, įvairiausiais konfliktais su šeimos nariais, kaimynais, įsiskolinimais antstoliams už komunalines ir kitas paslaugas. Taip pat kreipėsi žmonės finansiškai nukentėję COVID-19 kontekste – negaunantys atlygio iš darboviečių, atleisti be išeitinių išmokų, taip pat praradę pinigus už sumokėtas ir neįvykusias paslaugas ir pan.

„Paskambinusi paskirtam advokato padėjėjui, iškart pajutau, kad tai yra žmogus, norintis man padėti. Advokato padėjėjas paklausė apie problemą, kas ir kada įvyko, išklausinėjo visų detalių, paprašė atsiųsti jam reikalingus dokumentus. Tikrai nesitikėjau, kad gaudama nemokamą advokato konsultaciją sutiksiu būtent tokį nuostabų žmogų, kuriam iš tiesų rūpės padėti išspręsti mano problemą.

Man jau daug metų, sunku suprasti įvairius dokumentus ir raštus, kuriuos gaunu. Aš paprastas žmogus. Man reikia paprastais žodžiais pasakyti – šis advokato padėjėjas būtent taip ir padarė, net juokavo su manimi.

Labai noriu padėkoti už šią teikiamą pagalbą. Jaučiu, kad advokato padėjėjui nesvarbus mano amžius, kur aš gyvenu, kiek pinigų turiu – jis tikrai nuoširdžiai gilinosi į tai, kokios bėdos mane kamuoja“, – savo padėka su organizatoriais dalinosi konsultaciją gavusi ponia Marija.

Tai tik vienas iš daugelio gautų atsiliepimų apie suteiktą teisinę pagalbą.

Lietuvos advokatūros ir Lietuvos „Carito“ bendradarbiavimas prasidėjo 2015 m. Prie pirmosios nemokamos teisinės pagalbos iniciatyvos sunkumus patiriantiems žmonėms prisijungė vos 60 advokatų ir advokatų padėjėjų. Šiemet šis skaičius keturis kartus didesnis. Iki šių metų nemokama konsultacija teisiniais klausimais buvo teikiama gyvai, susitinkant su advokatu. Šiais metais dėl koronaviruso grėsmės konsultacijos buvo teikiamos telefonu arba vaizdo skambučiu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką