Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 02 06

Neišmeskite pinigų į orą: 10 būdų, kaip sutaupyti šildant butą ar namą

Statistika rodo, kad gyvenamojo būsto šildymo sąnaudos sudaro apie 70 ar net 80 proc. eksploatacinių išlaidų. Dažnai klausiame: ką daryti, kad pavyktų sutaupyti šildant butą ar namą? Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad yra keli laiko patikrinti būdai.
Šildymo kaina
Šildymo kaina / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

1. Patalpų temperatūrą reguliuokite, atsižvelgdami į jų paskirtį ir paros laiką. Ne visose namo patalpose ar buto kambariuose praleidžiate tiek pat laiko.

„Pagalbinėse patalpose nebūtina palaikyti tokią pačią temperatūrą, kaip tose patalpose, kuriose nuolat būname. Priklausomai nuo pastato konstrukcijos ir šildymo būdo, reikia išskirti „dieninę“ ir „naktinę“ temperatūrą ir nepamiršti, kad optimali temperatūra miegoti yra 18 laipsnių“, – pataria „Rockwool“ techninis vadovas dr. Andrius Buska.

Žvelgiant į bendrą eksploatacinių išlaidų struktūrą, tokie sprendimai gali atrodyti mažareikšmiai. Vis dėlto, reguliuodami patalpų temperatūrą, galite sutaupyti net 46 proc. sunaudojamos šiluminės energijos; o specialistų nuomone, temperatūros sumažinimas tik 1 laipsnis šilumos sąnaudas per šildymo sezoną gali sumažinti 6 proc.

2. Protingai vėdinkite patalpas. Patalpų vėdinimas yra svarbus siekiant išlaikyti tinkamą patalpų mikroklimatą – sumažėja drėgmės kaupimosi, pelėsių ir grybelio atsiradimo ant vidaus paviršių pavojus, o namiškiai papildomai saugomi nuo alergijos ir kitų kvėpavimo takų ligų. Kita vertus, reikia žinoti, kaip vėdinti, kad šiluma nebūtų švaistoma be reikalo.

Visų pirma, vėdinimo metu prisukite radiatorius – dėl per langą ateinančio šalto oro šie įrenginiai yra linkę stipriau įkaisti. Antra, patalpos nevėdinkite per ilgai: optimali trukmė yra maždaug 3–5 minutės. Geriau vėdinti dažniau ir trumpiau, o ne vieną kartą ilgai. Nepamirškite, kad langą reikia atverti plačiai ir nedaryti skersvėjo.

3. Visiškai atidenkite radiatorius. Būtinai atidenkite visose patalpose esančius radiatorius. Kai jie uždengti, patalpoje sulėtėja šilumos mainai ir kad optimaliai sušildytų patalpą, radiatoriai turi stipriau įkaisti. Nepamirškite, kad visus patalpoje esančius baldus ir daiktus reikia atitraukti ne mažesniu kaip 10 centimetrų atstumu nuo radiatoriaus. Jeigu jie stovės arčiau, radiatoriai turės išskirti maždaug 10 proc. daugiau šilumos. Patalpose turėtų būti sudarytos sąlygos laisvai judėti orui.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Radiatorius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Radiatorius

4. Už radiatorių sumontuokite ekranus. Kad radiatoriaus efektyvumas būtų dar didesnis, galite įrengti specialius aliuminio folijos ekranus, kurie įrenginių spinduliuojamą šilumą atspindės į patalpą. Tokius gaminius, kurie taip pat vadinami radiatorių kilimėliais, galite įsigyti statybinių prekių parduotuvėje. Tai padarius, siena sugers mažiau šilumos ir sumažės nuostoliai per ją, o tai padės sutaupyti iki 5 proc. šiluminės energijos.

5. Tikrinkite radiatorius. Jeigu pastebėsite, kad radiatorius netolygiai atiduoda šilumą (jo viršus šaltesnis nei apačia), tai reiškia, kad jis užpildytas neteisingai. Į radiatorių leidžiant vandenį, oras iš jo turi būti išstumtas, tačiau dažnai tam tikra oro dalis lieka viduje ir dėl to girdimi triukšmai, burbuliavimas ir pan.

Tam reikia iš radiatoriaus išleisti orą. Kartais gali būti ir taip, kad senasis radiatorius užkalkėjęs ir dėl to šyla netolygiai, todėl gal verta ji pakeisti nauju efektyvesniu. Tuomet šiltas oras galės nuo viso radiatoriaus paviršiaus tolygiai sklisti į patalpą.

Rudens ir žiemos sezonų metu pastatai daugiausia šilumos praranda per išorines atitvaras.

6. Užsandarinkite ar sureguliuokite duris ir langus. Per nesandarias duris ir langus dėl patenkančio į patalpą šalto oro prarandama daug šilumos, o gausių kritulių atveju gali patekti ir drėgmė. Jeigu atsistoję prie lango ir prie plyšio priglaudę ranką, pajusite temperatūros skirtumą, tai reikš, kad yra nesandaru ir būtina reguliuoti lango ar durų varčią arba ją sandarinti. Sandarinimui yra skirtos tarpinės ar juostos.

7. Atlikite pastato išorinių konstrukcijų šiltinimą. Rudens ir žiemos sezonų metu pastatai daugiausia šilumos praranda per išorines atitvaras.

Daugiausia šilumos iš pastatų prarandama per išorines sienas ir stogą, o dalis ir per grindis. Jeigu namas nešiltintas, apšiltintas nepakankamai arba susidaro vadinamieji šilumos tilteliai, tai šiluma iš namo dingsta nepastebimai, o su ja kartu išgaruoja ir mūsų pinigai. Tada nepadės ir geriausia šildymo sistema, nes turės tiekti tiek energijos, kiek reikalaus energetinis namo poreikis.

Kad būtų užtikrinta optimali izoliacija, patariama naudoti iš akmens vatos pagamintą nedegią, efektyvią ir ilgaamžę šiluminę izoliaciją. Apšiltinimui panaudota akmens vata tinkamai apsaugos namą nuo perkaitimo vasaros metu, ir šiluma neišeis iš patalpų žiemos periodu.

8. Modernizuokite šildymo sistemą. Namo renovacijos metu neužtenka jį apšiltinti, bet reikia numatyti ir šildymo sistemos atnaujinimą. Tai padarę, padidinsite šildymo sistemos efektyvumą ir sumažinsite šilumos nuostolius. Atnaujindami sistemą, visų pirma patikrinkite visus vamzdžius – jų pralaidumą (jeigu jie užsikišę, juos reikia praplauti) bei izoliaciją (ar ji nepažeista ir sumažina šilumos nuostolius) – iki pačių mažiausių. Norėdami padidinti šildymo sistemos efektyvumą, tai pat galite sumontuoti patalpų termostatus. Priklausomai nuo temperatūros konkrečioje patalpoje, jis tolygiai reguliuos energijos sąnaudas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Radiatorius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Radiatorius

9. Uždarykite patalpų duris. Tai vienas iš paprasčiausių būdų taupyti patalpos šildymui reikalingą energiją. Kai lauke šalta, verta uždaryti duris tarp kambarių; tada radiatoriai neturės papildomai šildyti, pavyzdžiui, koridoriaus ar prieškambario. Taip pat, uždarius patalpos duris, ji apsaugoma nuo šalto oro, kuris, vėdinant kitas patalpas, per langus ateina iš lauko.

10. Išvykdami, užsukite radiatorius. Atostogų metu ar išvykus ilgesniam laikui nėra reikalo savo bute palaikyti aukštą temperatūrą; ją ramiai galite sumažinti iki 15–17 laipsnių. Tai padės sumažinti šilumos sąnaudas ir, priklausomai nuo to, kiek laiko būsite išvykę, bent keliais procentais sumažinsite energijos sąnaudas ir tuo pačiu sutaupysite pinigų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius