Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 13d. 16:40

Teisininkas atsako. Skyrybos: kam priklauso butas, įgytas santuokoje už asmenines lėšas?

Vyras su lagaminu.
Fotolia nuotr. / Vyras su lagaminu.

Teisininkas atsako – tai 15min straipsnių ciklas. Čia į skaitytojų atsiųstus klausimus vaikų priežiūros, turto dalybų, sutuoktinių teisių ir pareigų bei kitomis rūpimomis temomis atsako teisininkai.

Klausimas

Sveiki, santuokoje įsigijau butą savo lėšomis. Kokia dalis priklausytų skyrybų atveju? Ačiū.

15min GYVENIMAS skaitytojas

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokato padėjėjas Mažvydas Gerdvila

Įstatymas numato, kad bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu (Civilinio kodekso 3.87 straipsnio 1 dalis). Asmenine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas, abiejų sutuoktinių atskirai įgytas iki santuokos sudarymo; sutuoktinio įgytas turtas už asmenines lėšas arba lėšas, gautas realizavus jo asmenine nuosavybe esantį turtą, jeigu to turto įgijimo metu buvo aiškiai išreikšta sutuoktinio valia įgyti turtą asmeninėn nuosavybėn (Civilinio kodekso 3.89 straipsnio 1 dalies 1, 7 punktai).

Asmeninio archyvo nuotr./Advokato padėjėjas Mažvydas Gerdvila
Asmeninio archyvo nuotr./Advokato padėjėjas Mažvydas Gerdvila

Kai sutuoktinių bendro turto teisinis režimas yra nustatytas įstatyme, preziumuojama, kad turtas, įgytas po santuokos sudarymo, yra bendroji jungtinė nuosavybė, kol nėra įrodyta, kad tai – vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė (Civilinio kodekso 3.87 straipsnio 1 dalis, 3.88 straipsnio 2 dalis). Sutuoktinių bendro turto dalys yra lygios (Civilinio kodekso 3.117 straipsnio 1 dalis).

Šiuo atveju iš skaitytojo nurodytos situacijos galima spręsti, kad skaitytojas nekilnojamąjį turtą įgijo po santuokos sudarymo, todėl tikėtina, jog skyrybų atveju (vertinant pateiktą ribotą informaciją) toks turtas bus laikytinas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, dėl ko bus dalintinas lygiomis dalimis, jeigu nebus nustatytos aplinkybės, sudarančios teisinį pagrindą teismui nukrypti nuo lygių dalių principo, ar neįrodyta jog jis yra asmeninė sutuoktinio nuosavybė.

Civilinio kodekso 3.123 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad svarbiomis aplinkybėmis gali būti laikomi nepilnamečių vaikų interesai, vieno sutuoktinio sveikatos būklė ar jo turtinė padėtis, kitos svarbios aplinkybės (Civilinio kodekso 3.123 straipsnio 1 dalis). Kriterijų sąrašas nėra baigtinis, galimybė kitas aplinkybes pripažinti reikšmingomis ir dėl jų nukrypti nuo minėto principo palikta teismo diskrecijai, jam įvertinus kiekvienos konkrečios bylos aplinkybes.

Svarbių aplinkybių sąrašas teismų praktikoje papildytas šiomis aplinkybėmis: vieno iš sutuoktinio giminaičių prisidėjimas įgyjant santuokinį turtą; vieno iš sutuoktinių iki santuokos įgytų asmeninių lėšų panaudojimas kuriant bendrąją jungtinę nuosavybę; kai vienas iš sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklausantį turtą valdė nesąžiningai.

Tačiau kaip minėta anksčiau, teismas kiekvienu atveju sprendžia, ar yra svarbios aplinkybės, dėl kurių yra pagrindas nukrypti nuo lygių dalių principo.

Nors skaitytojas ir nurodo, kad turtas yra įgytas už jo asmenines lėšas, tačiau siekiant, kad turtas nebūtų dalinamas santuokos nutraukimo byloje, jam visų pirma reikėtų įrodyti, kad turtas yra įgytas už jo asmenines lėšas. Lietuvos Aukščiausias Teismas 2011 m. sausio 25 nutartimi civilinėje byloje Nr. 3K-3-2/2011 yra išaiškinęs, kad asmeninių lėšų turėjimas savaime nereiškia, kad turtas įgytas būtent už asmenines vieno iš sutuoktinių lėšas, tai nėra tapatūs faktai, jų teisinė reikšmė skirtinga.

Sutuoktiniui, teigiančiam, kad ginčo turtas įgytas už jo asmenines lėšas ir yra jo asmeninė nuosavybė, tenka pareiga įrodyti aplinkybę, jog pagal ginčo turto įsigijimo sutartį sumokėti pinigai buvo jo asmeninės lėšos (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2011 m. spalio 4 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-365/2011).

Taip pat, atkreiptinas dėmesys, kad vadovaujantis Civilinio kodekso 3.89 straipsnio 1 dalies 7 punktu, asmeniui neužtenka įrodyti, kad turtas yra įgytas už jo asmenines lėšas. Pagal minėtą straipsnį asmuo taip pat turės įrodyti aiškią valios išraišką turtą už asmenines lėšas įgyti asmeninėn nuosavybėn. Jeigu tokia valia nebuvo aiškiai išreikšta, ir sutuoktiniai nesusitaria dėl nuosavybės teisių į turtą, toks turtas yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką