Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 kovo 20d. 15:24

Laidojimas kremuojant: nauja tvarka karantino metu

Kremavimas
123RF.com nuotr. / Kremavimas

Gyvenimas karantino sąlygomis, plintant naujajam koronavirusui, pakeitė daugelį mūsų įpročių ir apribojo daug veiklų. Bet yra tokių, kurių negalime sustabdyti jokiomis aplinkybėmis. Viena jų – mirusiųjų laidojimas.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė bendras taisykles, kaip šiuo metu organizuoti laidotuves, kaip turi veikti laidojimo paslaugas teikiančios įmonės. Bendrovės „K2 LT“, valdančios „Lietuvos krematoriumą“ ir laidojimo ceremonijų organizavimo sistemą „Rekviem“, vadovas Bernardas Vilkelis atkreipia dėmesį, ką svarbu žinoti nutarusiems karantino metu mirusįjį laidoti kremuojant.

Artimieji atsisveikins virtualiai

„Pastarosiomis dienomis sulaukiame sunerimusių žmonių skambučių. Iš pokalbių suprantame, kad kiekvieno individualaus atvejo SAM nurodytos taisyklės numatyti negali, – pranešime cituojamas B.Vilkelis. – Išskirtinės sąlygos mums visiems diktuoja pokyčius, nes budrumo bei savisaugos niekas neturi prarasti net ir tokiu emociškai sunkiu metu, kai tenka laidoti artimąjį.

Asmeninio archyvo nuotr. /Bernardas Vilkelis
Asmeninio archyvo nuotr. /Bernardas Vilkelis

Solidarizuojamės su laidojimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis ir šalies gyventojais – dirbame visą parą, kad paslauga būtų prieinama visiems ją pasirinkusiems, o mūsų darbuotojai naudoja visas būtinas apsisaugojimo bei apsaugojimo priemones ir veikia pagal nurodytas rekomendacijas.“

Vienas iš svarbesnių pokyčių – karantino metu mirusiojo artimieji neįleidžiami į krematoriumą. Jiems siūloma su velioniu atsisveikinti savo mieste arba prieš kremavimą, laikantis visų privalomų SAM rekomendacijų, arba po jo, jau su kremuotais palaikais urnoje.

„Mirusiojo artimiesiems, dėl įvairių priežasčių negalintiems atvykti į krematoriumą palydėti velionio, galima stebėti karsto įkėlimą į kremavimo įrenginį tiesiogiai internetu. Šiuo metu toks virtualus atsisveikinimas yra norma, – aiškina krematoriumo vadovas, primindamas, kad ir bažnyčiose šv. Mišios už mirusįjį dabar aukojamos nedalyvaujant žmonėms, o laidojimo apeigos atliekamos tik kapinėse.

Laidoti pasibaigus karantinui

B.Vilkelis atkreipia dėmesį, kad daugelis laidojimo paslaugas teikiančių įmonių turi specialias šaldymo patalpas, todėl nebūtina skubėti kremuoti mirusius artimuosius jau kitą dieną. „Tereikia įsitikinti, ar pasirinkta įmonė turi reikiamą įrangą laikyti palaikus ilgesnį laiką“, – sako B.Vilkelis.

Pranešimo autorių nuotr./Lietuvos krematoriumas
Pranešimo autorių nuotr./Lietuvos krematoriumas

Atsižvelgiant į esamą situaciją, kremuotus palaikus kapsulėje ar urnoje galima laikyti namuose iki karantino pabaigos ir tada organizuoti laidotuves, kad jose galėtų dalyvauti visi norintys atsisveikinti. Juo labiau, kad dabar, karantino metu, SAM taisyklės riboja norinčiųjų atsisveikinti su mirusiuoju skaičių, o esantiems privalomoje izoliacijoje dalyvauti ir atsisveikinant, ir laidotuvėse – draudžiama.

„Kitose šalyse, kuriose kremavimas jau yra įprastas laidojimo būdas, urna su kremuotais palaikais laikoma net ne vieną mėnesį, kad į laidotuves galėtų suvažiuoti visi norintieji atsisveikinti“, – apie kitų šalių patirtį pasakoja B.Vilkelis.

Pasigenda procedūrų išaiškinimų

Žmonių palaikų laidojimo įstatyme nurodytas privalomasis kremavimas palaikų asmenų, sirgusių pavojingomis arba ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, įrašytomis į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sąrašą, arba, kurie buvo šių ligų sukėlėjų nešiotojai. Naujasis koronavirusas į šį sąrašą neįrašytas, bet, jei Lietuvoje pasitaikytų mirties nuo jo atvejų, mirusio asmens palaikus SAM naujose savo taisyklėse rekomenduoja kremuoti arba šarvoti uždarame karste.

Jei pasitaikytų mirties nuo koronaviruso atvejų, mirusio asmens palaikus SAM naujose savo taisyklėse rekomenduoja kremuoti arba šarvoti uždarame karste.

Tačiau, pastebi B.Vilkelis, šiose rekomendacijose nėra išaiškintos visos procedūros ir kokių reikiamų priemonių turi turėti laidojimo paslaugų įmonės, kad galėtų atlikti patį šarvojimą:

„Būtų gerai, jei į šį procesą aktyviau įsijungtų jau turinčios apsaugos priemones gydymo įstaigos, kuriose virusu užsikrėtęs žmogus numirė: jo palaikus, kaip nurodo SAM, įdėtų į nepralaidų plastikinį maišą, papildomai dezinfekuotų ir perduotų laidojimo paslaugų įmonei, kuri specialiame kremavimo karste vežtų tiesiai į krematoriumą.“

Anot B.Vilkelio, veikiant tokiai sistemai, mirusiojo artimieji išvengtų kontakto su palaikais, nes gautų juos tik po kremavimo, urnoje, kurią iki galimybės laidoti laikytų namie, nes nuo pelenų užsikrėsti neįmanoma.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

04:10
15:03
13:00

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką