Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 13d. 19:04

Onkologija ir intymumas: kalbėti sunku, bet atsivėrimai išlaisvina ir leidžia eiti pirmyn

Pora lovoje.
Vida Press nuotr. / Pora lovoje.

Mokslinių tyrimų duomenimis, apie 30–90 proc. onkologinių pacientų išgyvena seksualinio gyvenimo, intymumo pokyčius, sunkumus, tačiau dažnai ši tema lieka tarsi pilka zona – reikšminga gyvenimo dalis, apie kurią ne tik vengiama kalbėti, bet ir sunku rasti informacijos.

Acociacija „Kraujas” drauge su Santaros klinikomis pristatė leidinį „Seksualumas ir onkologinė liga”. Tai – vienintelis tokio pobūdžio leidinys Lietuvoje, susilaukęs išskirtinio dėmesio ir tarp pacientų organizacijų užsienyje. Joje pateikiama informacija apie vyrų ir moterų seksualumą, lytinę sveikatą, vaisingumo sutrikimus ir jo išsaugojimą bei apžvelgiami su onkologine liga susidūrusių vyrų ir moterų psichologiniai išgyvenimai.

Anot asociacijos „Kraujas” vadovės Ievos Drėgvienės, kalbant apie onkologinių ligų gydymą, pacientai atkreipia dėmesį, kad šiandien neužtenka tik suvaldyti ar įveikti ligą, jiems svarbu ir kaip jie gyvens gydymo metu ar po jo, kokia bus jų gyvenimo kokybė. Onkologinė liga ir jos gydymas turi didelę įtaką seksualiniam gyvenimui ir vaisingumui, savivertei.

Seksualumo tema lieka tarsi pilka zona – reikšminga gyvenimo dalis, apie kurią vengiama kalbėti, o informacijos rasti nėra lengva.

„Susidūrę su onkologine liga, pacientai ir jų artimieji susitelkia į gydymo procesą, galvoja apie tai, kaip greičiau pasveikti, lengviau ištverti šalutinius gydymo reiškinius, kaip susidoroti su užklupusiomis emocijomis, vėliau – kaip sugrįžti į darbą, visuomeninę veiklą ir socialinį gyvenimą.

Gydymo įstaigos personalas susikoncentruoja į savo tiesioginį darbą – padėti susirgusiam žmogui. Todėl natūralu, kad sudėjus visas aplinkybes ir dažnam lietuviui būdingą drovumą seksualumo tema lieka tarsi pilka zona – reikšminga gyvenimo dalis, apie kurią vengiama kalbėti, o informacijos rasti nėra lengva.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ieva Drėgvienė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ieva Drėgvienė

Tikimės, kad leidinys ne tik suteiks žinių, bet ir paskatins su onkologine liga susidūrusius žmones išdrįsti kalbėti apie seksualinio gyvenimo pokyčius, intymumo iššūkius, vaisingumo išsaugojimą ir nevaisingumo gydymą, atviriau kelti klausimus, ieškoti būdų, kaip kylančias problemas spręsti ir, įveikus sunkumus, labiau mėgautis gyvenimu bei bendravimu su artimaisiais”, – kalbėjo I.Drėgvienė.

VUL Santaros klinikų Urologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Čekauskas pažymėjo, kad gydymą išgyvenusių onkologinių ligų pacientų skaičius per pastaruosius keturiasdešimt metų padidėjo daugiau kaip keturis kartus.

Kalbant apie vyrų seksualinę sveikatą, prostatos vėžio gydymas neretai sukelia erekcijos sutrikimus, o sėklidžių vėžio gydymui naudojami preparatai gali lemti nevaisingumą. Dėl šios priežasties labai svarbus teisingas pacientų informavimas apie galimas su gydymų susijusias problemas bei būdus, kaip jų išvengti.

Vida Press nuotr./Pora lovoje
Vida Press nuotr./Pora lovoje

„Onkologinių ligonių, ypač vaikų, išgyvenamumas sparčiai didėja. Tokiems asmenims ateityje ypač aktualus gali būti vaisingumas bei visavertis, įskaitant ir lytinį, gyvenimas. Sparčiai vystantis medicinos mokslui, mes turime vis didesnes galimybes leisti pacientams gyventi visavertį gyvenimą: porai džiaugtis tarpusavio artumu, auginti vaikus. Svarbu, kad pacientai būtų laiku ir teisingai informuojami, žinotų, kur kreiptis, galų gale bent jau turėtų pasirinkimo galimybę”, – aiškino Santaros vaisingumo centro vadovas gydytojas Rimantas Gricius.

Svarbu, kad pacientai būtų laiku ir teisingai informuojami ir turėtų pasirinkimo galimybę.

Kolegai antrino Santaros klinikų gydytoja akušerė-ginekologė Raminta Baušytė teigdama, kad bet kuri onkologinė liga ir (ar) jos gydymas gali paveikti moters reprodukcinę sveikatą, o tuo pačiu jos seksualinį gyvenimą bei savivertę. Pažangūs gydymo metodai žymiai sumažino onkologinių ligų sukeliamą mirtingumą ir prailgino pacientų išgyvenamumą, tačiau tuo pačiu metu sukėlė problemų ir šalutinių reiškinių, kurie iki tol nebuvo itin svarbūs. Viena iš jų – vaisingumo sutrikimai.

„Susirgus onkologine liga, seksualinis gyvenimas, kūno pokyčiai, moteriškumo ir vyriškumo praradimas, išgyvenimai dėl nevaisingumo – tai intymios, jautrios ir skausmingos temos, kuriomis kalbėtis, kartais net leisti sau galvoti ar jausti nėra lengva. Tiek pačiam susirgusiam, tiek šalia esančiam artimajam. Ši knyga – tai kvietimas prakalbinti kankinančią ir slegiančią tylą.

Vida Press nuotr./Moteris
Vida Press nuotr./Moteris

Pacientų istorijos man kasdien primena, jog viltis atsiranda, kai pradedame atvirai kalbėtis. Skaitydami išgirskite ligos paliestą kūną, širdies balsą, mylimą žmogų šalia, gydytojų rekomendacijas, kitų žmonių patirtis. Tikiu, kad tai leis iškvėpti iš savęs vienišumą, baimes, nepasitikėjimą ir įkvėpti daugiau drąsos, palaikymo bei vilties”,– mintimis dalijosi Santaros klinikų medicinos psichologė Eglė Urbutienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:11
02:21
01:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką