-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Patarimai užkietėjusiems narcizams: liaukitės menkinti kitus ir mėgaukitės darniais santykiais

Puikiai suvokiate, kad esate narcizas, bet norėtumėte, kad jūsų santykiai su kitais žmonėmis būtų geresni? Nelabai įsivaizduojate, ko griebtis, išskyrus kelią pas psichoterapeutą? Tarptautinį pripažinimą pelniusi geštalto terapijos specialistė dr. Elinor Greenberg svetainėje psychologytoday.com sutinka, kad, net ir labai norint, liautis žeminti kitus nėra lengva, ir pataria, kaip save paguosti ir pritraukti dėmesio kitokiais būdais.
Aš myliu save
Aš myliu save / „Fotolia“ nuotr.

E.Greenberg teigia suprantanti, kad atsisakyti įpročio menkinti kitus nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti. Pasak jos, narcisistinio charakterio žmogui kitų žmonių menkinimas – išsigelbėjimo priemonė bet kurioje situacijoje:

Jautiesi nepastebėtas? Numesk juokelį apie ką nors iš aplinkinių.

Šiandien nesisekė darbe? Išliek susikaupusią neigiamą energiją ant sutuoktinio ir vaikų.

Nuobodu? Pasijuok iš kieno nors kūno formų arba apsirengimo stiliaus.

Jautiesi puolamas? Pasakyk ką nors grubaus, kad pažemintum, įžeistum ir atkeršytum. Pamokyk, kad kitą kartą žinotų.

Kaip atprasti menkinti kitus?

E.Greenberg teigimu, liovęsi menkinti aplinkinius vien tam, kad pasijustumėte geriau, turėsite susigalvoti ne tokių toksiškų būdų, kaip save paguosti ir pritraukti dėmesio. Kaip tą padaryti, autorė teigia paliksianti kiekvieno asmeninei fantazijai. Ji pažymi, kad, net ir labai norint, paprasčiausiai liautis žeminti kitus nėra lengva.

1 žingsnis: apsibrėžkite sau, kas yra kitų žmonių menkinimas.

Dauguma į narcisizmą linkusių žmonių nė nenumano, kiek jų kasdien vartojamų frazių ar elgsenos elementų bendraujant su kitais žmonėmis gali žeminti ir įžeisti. Narcizams paprastai atrodo, kad jie tiesiog yra sąžiningi tiek su savimi, tiek su kitais, nes nepagražindami sako tai, ką galvoja.

Be to, nemažai žmonių juos visiškai palaiko ir pritaria kad ir tokiems jų pasakymams: „Neįsivaizduoju, kaip galima iš namų išeiti taip atrodant“ arba „Padavėjas pasitaikė toks nemokša, kad arbatpinigių palikau jam dešimt centų, ir tai yra lygiai viena dešimtąja euro daugiau, negu jis nusipelnė.“

E.Greenberg pateikia tokią glaustą menkinamo elgesio apibrėžtį: „Tai – žodžiai arba elgsenos elementai, kuriais atkreipiamas dėmesys į kito žmogaus trūkumus arba kurių tikslas priversti tuos žmones jaustis prasčiau ir tam tikrais atvejais nustumti juos žemiau.“

2 žingsnis: įsiklausykite ir į kito žmogaus nuomonę.

Nuoširdžiai pasikalbėkite su kuo nors, kieno nuomone pasitikite. Paklauskite to žmogaus, kokios jo nugirstos jūsų frazės arba pastebėti elgsenos elementai, jo nuomone, žemina, įžeidžia, menkina kitus.

Specialistė atkreipia dėmesį į tai, kad čia kalbama būtent apie menkinamąjį žodžių ar elgsenos pobūdį, o ne apie tai, pelnytai vienaip ar kitaip pasakyta ar pasielgta ar nepelnytai.

3 žingsnis: susidarykite frazių ir poelgių sąrašą.

Susidarykite sąrašą tokių komentarų ir elgsenos elementų, kurie, jūsų draugo, kuriuo jūs pasitikite, įsitikinimu, yra užgaulūs, ir reguliariai tą sąrašą atnaujinkite. Nešiokitės šį sąrašą su savimi, nuolat jį pildykite.

4 žingsnis: treniruokitės.

Menkinti kitus yra įprotis. Toks elgesys jums būdingas jau seniai, ir taip jūs elgiatės per daug nesusimąstydami, nesigilindami. Norėdami šio įpročio atsikratyti, turite išmokti sulėtinti reakcijos laiką. Prieš sureaguodamas, padarykite nedidelę pauzę ir mintyse įvertinkite tai, ką planuojate pasakyti ar padaryti. Jei suprantate, kad jūsų žinutėje yra užgaulių, menkinamų elementų, pasistenkite išsireikšti kitaip – neutraliau, švelniau.

Įsiminkite taisyklę: ne viskas, ką galvojate, būtinai turi virsti žodžiais ar veiksmais.

Jei nesate tikras, ar tai, ką ketinate pasakyti ar padaryti, yra menkinamo pobūdžio, pasitikrinkite sąrašą, kurį esate susidaręs pagal 3 žingsnį. Taip pat galite savęs paklausti: „Ar tai, ką dabar pasakysiu ar padarysiu, yra prasminga ir būtina?“ Jei gerai apsvarstęs situaciją suprasite, kad tai vis dėlto nei prasminga, nei būtina, galbūt verčiau to nesakykite ir nedarykite.

5 žingsnis: pagalvokite, ar norėtumėte, kad kas nors taip elgtųsi su jumis.

E.Greenberg primena dar vieną – auksinę – taisyklę: „Nedaryk kitam to, ko nenorėtum, kad darytų tau.“

Taigi prieš ką nors sakant ar darant verta pamąstyti dukart. Taip permąstydami savo ketinimus, įsivaizduokite save kito, jūsų žodžius ar veiksmus priimančio žmogaus vietoje. Paklauskite savęs: „Ar atitinkamoje situacijoje pats pasijusčiau pažemintas arba įžeistas?“ Jei atsakymas teigiamas, savo ketinimų verčiau atsisakykite arba juos pakoreguokite.

Moralas: menkinamo pobūdžio žodžiai ir poelgiai santykius griauna labiau negu bet kuris kitas narcisistinės asmenybės elgesio elementas.

Jei norite greito rezultato ir esate pasirengęs pokyčiams, pasinaudokite specialistės rekomendacijomis. Pasistenkite kontroliuoti šį savo įprotį bent mėnesį ir pažiūrėkite, kaip tai paveiks jūsų santykius su kitais žmonėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius