Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atrasta laimės formulė, kurią intuityviai žinome visi

Laimės jausmas slypi sumažintuose lūkesčiuose
Fotolia nuotr. / Laimės jausmas slypi sumažintuose lūkesčiuose
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš tikrųjų, kai pagalvojame apie laimę, dažniausiai mintyse turime dar bent dešimtis planų, kurie, mūsų manymu, mus tikrai paverstų laimingais. Tačiau, pasak psichologų ir mokslininkų, taip galvoti yra ne visai teisinga.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Kadangi laimė yra kur kas paprastesnis dalykas nei galite įsivaizduoti – neapčiuopiamas jausmas jus užvaldys tuomet, kai atsisakysite lūkesčių. Mokslininkai iš Londono universiteto koledžo (angl. University College London) atskleidžia, kad savo lūkesčių įprasminimas kasdienėje kovoje gali jus privesti prie kone paniškos būsenos, todėl jie siūlo per daug nesitikėti iš gyvenimo. O jeigu jūs nesitikėsite ir nesiplėšysite, arba norėsite ne tiek daug, galite likti labai maloniai nustebinti.

Britų tyrėjų nuomone, svarbus pats jausmas, kadangi kasdieniai reikalai, kurie puikiai sekasi, mums gali suteikti pasitenkinimą, tačiau kur kas labiau tas laimės jausmas bus išreikštas tuomet, jeigu viskas klosis geriau nei mes tikėjomės.

Dr. Robbas Rutledge‘as ir komanda teigia buvę itin nustebinti patyrę, ką žmonėms reiškia ir koks svarbus yra laukimas, tikėjimasis ir lūkesčiai.  „Dažnai galime išgirsti, kad būsime laimingi, jeigu savo lūkesčius sumažinsime, ir šioje frazėje slypi didelė tiesos dalis. Tokiu atveju lūkesčius viršijęs rezultatas gali mus nudžiuginti kur kas labiau nei galime pamanyti“.

Įdomu ir tai, kad 18 tūkstančių žmonių, kurie dalyvavo tyrime, pateikė ir dar vieną netikėtą išvadą apie laimės jausmą. Pasirodo, kad maži lūkesčiai mus nudžiugina po to, kai jau patiriame jų rezultatą, kuris dažnai būna netikėtas arba viršijęs lūkesčius, o štai didelės viltys mus paskatina džiaugtis jau iš anksto, kol dar rezultatas nėra aiškus. Tiesa, išankstinis laimės jausmas juk gali virsti ir nusivylimu, ar ne?..

Dr. Robbas Rutledge‘as ir jo tyrėjų komanda lūkesčius ir jų įtaką laimei nusprendė sudėti į tam tikrą lygtį, kuri tiksliai atskleidžia, koks žmogus yra laimingas. Remiantis šia lygtimi, 26 tiriamieji buvo tikrinami magnetiniu rezonansu, fiksuojančiu jų smegenų veiklą. Na, o vėliau šie duomenys buvo panaudoti kurti kompiuterinį modelį, kurį pasitelkė ištirti 18 420 žmonių.

Rezultatai atskleidė, jog mažensi lūkesčiai garantuoja didesnį laimės jausmą. „Esmė ne tame, kaip gerai jums sekasi. Laimės jausmas atsiskleidžia tada, kai sekasi kur kas geriau nei tikėjotės“, – tikina mokslininkai. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką