Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gimdymas vonioje: jauna mama dalijasi savo įspūdžiais ir tikina, kad gimdyti vandenyje neskauda

Vilnietė gruodžio mėnesį pirmagimės dukrytės susilaukė ne visai įprastu būdu. Nors moteris gimdė ligoninėje, ji pasirinko gimdymą vonioje. Moteris tikina, kad vykęs procesas su kaupu pateisino lūkesčius, pirmiausia todėl, kad vandenyje gimdyti, jos teigimu, neskauda.
Kūdikis.
Kūdikis. / Shutterstock nuotr.

Namuose gimdyti nesiryžo

„Iš tiesų beveik visą nėštumą nežadėjau gimdyti vonioje, planavau tradicinį gimdymą. Tačiau kai išėjau nėštumo atostogų, pradėjau vaikščioti į užsiėmimus nėščiosioms baseine. Aš visada mėgau maudytis, plaukioti, tačiau būdama nėščia baseine taip atsipalaiduodavau, kad išeidavau atsigavusi, laiminga ir patenkinta.

Kursų nėščiosioms metu visada būdavo akcentuojama, kad sąrėmiai nėra skausmas, kad tiesiog juos reikia išbūti, iškvėpuoti, atsipalaiduoti. Ir šiuo atžvilgiu buvo giriamas vanduo: kad jame ne taip skauda sąrėmių metu. Tačiau sprendimą priėmiau pagal savo pačios pojūtį. Man labai gražiai atsipalaidavimas iš tiesų susisiejo su vandeniu“, – pasakojo jauna moteris.

Nusprendusi gimdyti vandenyje, ji pradėjo ieškoti gimdymo namų, kuriuose tai atliktų labiausiai komfortiškai, galėtų būti nuo pradžios iki galo, kiek norės, vandenyje.

„Aš norėjau, kad vaikas gimtų švelniai ir minkštai, be streso, ramus. Laikausi nuostatos, kad gimdymas yra natūralus dalykas, todėl norėjau gimdyti ten, kur man jauku, kur nereikėtų su kažkuo pyktis ar kovoti, kad būtų gražu, malonu. Gimdyti namuose pati nesvarsčiau, nors mano požiūris į jį pozityvus. Apie gimdymą namuose pirmą kartą išgirdau dar nebūdama nėščia. Man savo įspūdžius pasakojo moteris, kuri pati yra akušerė.

Man paliko labai gilų įspūdį, kad šeima gimdė namuose ne iš kvailo užsispyrimo, o iš labai didelio žinojimo. Jie buvo labai atsakingai pasiruošę tris ar keturis maršrutus į ligoninę, jei gimdymo metu kažkas nutiktų, gimdymą priėmė taip pat akušerė, kuri naudojo tuos pačius įrankius kaip gimdykloje. Taigi aš nemanau, kad yra nesaugu gimdyti namuose, bet man tai buvo pirmas gimdymas, o aš pati priskirta vidutinei rizikos grupei gimdymo atžvilgiu, todėl nenorėjau rizikuoti“, – atviravo pašnekovė.

Jautėsi kaip karalienė

Šeima pasirinko gimdyti Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, kuri, kaip ir ne viena kita gimdymo paslaugas teikianti įstaiga, turi vonias gimdyvėms, tačiau pastaroji ligoninė jai pasirodė jaukiausia. Į ligoninę jie atvyko paryčiais, prasidėjus stipriems sąrėmiams.

„Sąrėmiai buvo stiprūs, kad net truputį nerimavau, kad nepagimdyčiau kur nors pakeliui. Atvykus į ligoninę, mane palydėjo į gimdyklą, pritemdė šviesą. Vonia man buvo jau paruošta, bet iš pradžių nenorėjau lipti į vandenį. Taip pat nenorėjau gultis ant aukštos lovos, todėl apie kokią valandą tiesiog pravaikščiojau arba praklūpojau ant man patiesto čiužinio.

Kai sąrėmiai dar labiau sustiprėjo, pajutau, kad jau noriu į vonią. Varčiausi vonioje ant vieno šono, ant kito, kai vanduo atšaldavo, vyras prileisdavo šilto. Taip tie sąrėmiai ir praėjo, todėl galiu pasakyti, kad gimdyti neskauda. Sako, kad kai gimdos kaklelis atsiveria 8 centimetrus, pradeda krėsti šaltis, tačiau aš asmeniškai negalėčiau pasakyti, kad kažkas buvo sunku, kad buvo nemalonių pojūčių“, – pasakojo jauna mama.

Maloniausia moteriai buvo tai, kad jos niekas nereguliavo: kada norėdavo, įlipdavo į vonią, kada norėdavo – išlipdavo. Jautėsi taip, kad ji atvažiavo gimdyti, o personalas daro taip, kad jai būtų patogu, o ne kad jiems būtų lengva.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gimdymo palata su vonia
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gimdymo palata su vonia

Įspūdžiai iš gimdymo – patys maloniausi

Paklausta, kaip reagavo į nuo kraujavimo gimdymo metu raudonai nusidažiusį vandenį, ji tikino, kad viską priėmė taip natūraliai, kad tos spalvos net nemačiusi, nes tuo metu tokie dalykai visiškai nesvarbūs, dėmesys nukreiptas į patį gimdymą ir kūdikį. Vyras taip pat reagavo ramiai – toks įspūdis, kad ko nereikėjo, jis nematė.

Pasak jaunos mamos, gimdymas visiškai pateisino lūkesčius, todėl antrą vaiką ji taip pat norėtų gimdyti vandenyje. „Liko patys maloniausi, pozityvūs įspūdžiai. Kitos prisimena gimdymą kaip košmarą, kaip skausmą, o aš galiu prisiminti tik kaip malonų, jautrų procesą. Aišku, jėgų jis reikalauja, dėmesį prikausto, bet tikrai nesikankinau. Labai rekomenduočiau moterims, jeigu jos ir nenori gimdyti vandenyje, vonioje bent jau pralaukti sąrėmius“, – tikino pašnekovė.

Moteris teigia, kad mergaitė yra guvi nuo pat gimimo, tačiau rami. Esą šeima klausimų, ar leidžia išsimiegoti naktimis, nesuprantanti, nes kūdikis atsibunda tik pavalgyti.

Akušerė apie gimdymo vandenyje privalumus

Kaip pasakojo Vilniaus miesto klinikinės ligoninės akušerė Oksana Kimso, gimdymo vandenyje privalumas, kad mažiau skauda sąrėmių ir gimdymo metu, vaikas gimsta į panašią aplinką, kaip ir buvo gimdoje.

„Vaikas patenka iš vandens į vandenį, kuriame dar pabūna 1–2 minutes. Tuomet guldomas moteriai ant krūtinės, pabūna taip apie 10–15 min., tada nukerpama virkštelė ir atliekami kiti įprasti veiksmai.

Vaikui toks gimdymo būdas galbūt suteikia mažiau streso – jis patenka ne iš karto į sausą aplinką ir šviesą“, – svarstė akušerė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gimdymo palata su vonia
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gimdymo palata su vonia

Vonioje gimdyvė gali būti nuo sąrėmių pradžios iki kol gimsta vaikas arba gimdyti tenka persikelti į gimdymo lovą. Jeigu gimdymas komplikuojasi, taip pat tenka moteriai išlipti iš vonios.

„Gimdymas vonioje egzistuoja visame pasaulyje, todėl ir mūsų moterims stengiamės suteikti tokį pasirinkimą. Pagaliau tai alternatyva gimdymui namuose. Kai moteris gali gauti norimą aplinką stacionare, čia gimdyti joms yra tikrai saugiau. Šiandien jau ir ligoninėje galima gimdyti natūraliai, be jokių vaistų ir pagalbinių priemonių“, – teigė O.Kimso.

Vienareikšmiško požiūrio į gimdymą vandenyje nėra

Gydytojos akušerės ginekologės Ievos Daunoravičienės teigimu, gimdymas vandenyje yra viena iš galimybių, kurią gali rinktis nėščiosios, nes yra manoma, kad pirmojo gimdymo laikotarpio metu, kol atsidaro gimdos kaklelis, vanduo atpalaiduoja, galbūt sumažina skausmą, moteriai yra patogiau, ji gali lengviau judėti, šiltame vandenyje maloniau jaučiasi.

„Visgi nėra įrodyta, kad šis būdas pagreitina, palengvina gimdymą, pagerina jo išeitis. Tokį gimdymą gali rinktis tik tos moterys, kurių nėštumas yra nekomplikuotas, išnešiotas, kai nėra įtarimų dėl patologijos, vaikelis yra teisingoje padėtyje, nenumatoma komplikacijų. Tačiau gimdymo metu situacija gali labai greitai pasikeisti, todėl yra ir abejonių dėl šio būdo, nes jis iš dalies apsunkina gimdymo proceso priežiūrą. Kilus komplikacijoms, gali užtrukti, kol moteris išlips, bus apžiūrėta, suteikta reikalinga pagalba.

Taigi vienareikšmiško požiūrio į tokį gimdymo būdą nėra. Jis traktuojamas kaip moters pageidavimo tenkinimas, tačiau jam turi būti palankios sąlygos, gimdyvė turi būti supažindinta su tokio gimdymo būdo keliamais pavojais. Dažniausiai moterys jį renkasi pirmajam gimdymo etapui, kol visiškai išsiplečia gimdos kaklelis“, – aiškino medikė.

Pasak pašnekovės, gydymo įstaigos šiandien stengiasi patenkinti įvairius moterų poreikius. „Visi pripažįsta, kad gimdymas yra natūralus procesas, tiesiog mes stengiamės užtikrinti, kad jis būtų maksimaliai saugus, kad kuo greičiau būtų sureaguota į atsiradusią komplikaciją ar kritinę situaciją“, – teigė I.Daunoravičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius