Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 9d. 21:00

Ginekologė: kodėl mylėtis verta ne rečiau kaip tris kartus per savaitę

Pora lovoje
Vida Press nuotr. / Pora lovoje

Nereta šiuolaikinė pora vis dažniau susiduria su vaisingumo problema. Pasak ginekologės Reginos Giliasevičienės, daugeliu atvejų priežastys būna ne anatominės ir ne fiziologinės, o psichologinės. Medikė mano, kad poros santykiuose daugėja dirbtinumo: jauni žmonės tikisi, kad nėštumą galima tiksliai suplanuoti reikiamu laiku, o kai nepavyksta, kyla nepasitenkinimas, atsiranda noras bet kokia kaina pasiekti užsibrėžto tikslo. Tuomet meilė ir lytinių santykių malonumas nukeliauja į antrą planą.

87 proc. moterų per metus pastoja

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos apibrėžimą vaisingumo problema diagnozuojama tuomet, kai du žmonės gyvena kartu, turi dažnus ir reguliarius lytinius santykius (ne rečiau, kaip tris kartus per savaitę ir ne tik savaitgaliais), nenaudoja jokių kontracepcijos metodų, tačiau moteris per vienerius metus nepastoja. Paprastai apie 87 proc. moterų per šį laikotarpį visgi pastoja.

„Tenka matyti jaunų žmonių, kurie taip visur skuba, taip įpratę, kad jų norai būtų pildomi čia ir dabar, jog stebisi, kodėl nepastojo vos ne po trijų santykių. Suplanavę šeimos pagausėjimą jie įsitikinę, kad per vieno mėnesio ciklą būtinai turėjo pastoti.

Seksas nėra darbas. Tai malonumas. Paprastai po lytinių santykių žmonės atsigauna energetiškai ir dar gali nuveikti krūvą darbų.

Deja, gamta ne visada pildo mūsų norus. Beje, mokslininkai vis dažniau kalba apie psichologinį nevaisingumą, kuris atsiranda dėl kylančios įtampos, kai, suplanavusi nėštumą, moteris nepastoja taip greitai, kaip norėtų.

Vida Press nuotr./Nėštumo testas
Vida Press nuotr./Nėštumo testas

Iš pradžių įtampą patiria moteris, o vėliau ir vyras. Vyrai, ko gera, net jautriau reaguoja į šią problemą. Taip pat jie ypač jautriai reaguoja, kai reikia atlikti tam tikrus, nevaisingumą padedančius diagnozuoti tyrimus, pavyzdžiui, spermos tyrimą. Šio tyrimo specifika, o kartais ir nejautrūs medikai, kelia tam tikrą psichologinę įtampą“, – pasakojo R.Giliasevičienė.

Vyrai bijo spermos tyrimo

Pasak medikės, baimė, kad šio tyrimo rezultatai gali būti patologiški, taip pat neprideda pasitikėjimo savimi. Taigi problemos veliasi viena paskui kitą tarsi sniego kamuolys, risdamasis nuo kalno. Galiausiai pora atsiduria nevaisingumo problemas tiriančioje klinikoje ir ima svarstyti apie pagalbinį apvaisinimą.

„Tačiau mano praktikoje pasitaikė ne kartą, kai moteris, pirmą kartą pastojusi po pagalbinio apvaisinimo, antrą kartą ir kitus kartus pastoja natūraliai. Ką tai reiškia? Neteisingai diagnozuotas nevaisingumas arba porai pritrūko kantrybės natūraliai susilaukti vaikelio.

Be abejo, būna tikrai sudėtingų ir sunkiai sprendžiamų nevaisingumo priežasčių. Ačiū mokslui, technologijoms, specialistams, padedantiems šioms poroms susilaukti vaikų. Džiugu, kad dabar ir valstybė teikia finansinę paramą tokioms poroms“, – teigė pašnekovė.

Kodėl nereikia skaičiuoti vaisingų dienų

Ginekologė paneigė paplitusį mitą, kad dažnai mylėtis negerai – esą tuomet vyro sperma nusilpsta. Pasak jos, ir trys kartai per parą yra gerai, tikrai nėra tame nieko bloga. Pagaliau kiaušialąstei apvaisinti užtenka vos vieno spermatozoido, o spermoje jų kur kas daugiau. Svarbu, kad spermatozoidai sutiktų apvaisinimui pasiruošusią kiaušialąstę. Būtent todėl reikalingas santykių dažnumas ir reguliarumas.

Kai kurios moterys bando įvairiais būdais skaičiuoti vaisingas dienas, netgi perka ovuliacijos testus. Tačiau Pasaulinė vaisingumo asociacija yra aiškiai pasakiusi, kad siekiant pastoti, nereikia naudotis jokiais ovuliacijos skaičiavimo metodais, nes tai kelia papildomą įtampą.

Esant dažniems lytiniams santykiams, pora tikrai pataikys į ovuliaciją natūraliai. Be to, spermatozoidas iki trijų parų gali išlikti pajėgus apvaisinti kiaušialąstę. Taip pat ir kiaušialąstė po ovuliacijos kurį laiką išlieka gyvybinga. Tai pratęsia pastojimo galimybę.

Nustoja mylėtis – pradeda „daryti“ vaikus

„Jaunos poros kartais ateina ir sako: „Mes darėme, darėme, o nesigavo.“ Man tas žodis „darėme“ – kaip peiliu per širdį. Vaikai juk ne molio motiejai, kuriuos galima iš molio nulipdyti, ar iš pliauskos išdrožti buratinai. Žmogus – gamtos tvarinys, gimstantis iš meilės, o ne iš „darymo“.

Aš suprantu, kad sunku pastoti, jeigu yra nereguliarus menstruacinis ciklas, diagnozuotas ovuliacijos nebuvimas, tačiau net ir tokiais atvejais viskas įmanoma. Jeigu įvyksta bent viena ovuliacija per metus, o santykiai yra reguliarūs ir dažni, ta ovuliacija bus pasinaudota“, – aiškino pašnekovė.

Svarbu, kad spermatozoidai sutiktų apvaisinimui pasiruošusią kiaušialąstę.

Ir atvirkščiai – galima skaičiuoti ovuliaciją, nustatyti vaisingas dienas net ultragarso pagalba (ypač tokių tyrimų prašo moterys, kurių vyrai dažnai būna išvykę į ilgas komandiruotes), tačiau dažniausiai tokiais atvejais moterims vis tiek nepavyksta pastoti.

Gali būti nesuderinami imunologiškai

Pasak ginekologės, tikro nevaisingumo priežasčių yra be galo daug. Pavyzdžiui, gali būti kiaušintakių praeinamumo problemos, turėti įtakos persirgtos tam tikros uždegiminės ligos, hormonų pusiausvyros sutrikimai.

Kartais vyras ir moteris gali būti nesuderinami imunologiškai. Šiuo atveju tik tiesioginis spermos įvedimas į gimdos ertmę gali padėti aplenkti gimdos kaklelio gleivių barjerą.

„Norėčiau jaunoms poroms priminti, kad poroje svarbiausia noras būti kartu, tarpusavio supratimas, tolerancija. Tarpusavio meilė, o ne vaikai turėtų būti pirmasis šeimos sukūrimo tikslas. Kartais moterys pernelyg sureikšmina šį aspektą, todėl, gimus vaikui, vyrai pasijunta atstumti. Dėl to byra šeimos. Kai nėra tarpusavio santykio, o tik tarnavimas vaikams, tokios šeimos nariai kenčia. Natūralu, kad tuomet partneriai pasuka skirtingais keliais“, – svarstė R.Giliasevičienė.

Vida Press nuotr./Pora
Vida Press nuotr./Pora

Žmonės nebeturi laiko seksui

Medikę stebina ir tai, kad šiandien net jauni žmonės neberanda laiko intymiems santykiams.

„Nežinau, kokia yra statistika, bet kai pasikalbu su moterimis, porose intymūs santykiai būna vos vieną–du kartus per mėnesį. Ir negaliu pasakyti, kad tik moterys nenori sekso, vyrai – taip pat.

Tarpusavio meilė, o ne vaikai turėtų būti pirmasis šeimos sukūrimo tikslas.

Kai pas mane ateina jaunos moterys pasitarti, kodėl negali pastoti, ir išgirsta, kad jos turėtų mylėtis ne rečiau kaip tris kartus per savaitę, labai susirūpina. Jos skundžiasi, kad jie abu su partneriu neturi tiek laiko arba jaučiasi pernelyg pavargę, kad taip dažnai mylėtųsi.

Tačiau seksas nėra darbas. Tai malonumas. Paprastai po lytinių santykių žmonės atsigauna energetiškai ir dar gali nuveikti krūvą darbų. Taigi seksas turi panašų poveikį, kaip ir sportas. Kartais į sporto klubą mes vos nuvelkame kojas, bet grįžtame pasišokinėdami ir kupini naujos energijos, nes mūsų organizme pasigamina džiaugsmo hormonų – serotonino ir endorfinų“, – pasakojo ginekologė.

Neplanuoti vaikai – patys tikriausi

Medikė atviravo, kad šiais dirbtinumo kulto laikais ji labiausiai džiaugiasi atsitiktiniais nėštumais, kadangi šių vaikų gyvybė tikrai užsimezgė iš meilės, tai „nepadaryti“ vaikai.

„Du žmonės jaučiasi laimingi kartu, myli vienas kitą. Jie negalvojo apie tai, ar iš to jų akto gims vaikai, jie tik džiaugiasi buvimu kartu. Ir tokie vaikai būna fantastiški. Taip, pamačius teigiamą nėštumo testą, moterims būna stresas, kartais pirma mintis – nutraukti nėštumą, nes nėštumas neplanuotas.

Tačiau planai keičiasi, ir pokyčiai dažniausiai būna tik į gera. Aš nesiūlau visai neplanuoti savo gyvenimo, bet nusistovėjus ilgalaikiams partnerių santykiams, palikti ir netikėtumo galimybę“, – teigė pašnekovė.

Komentarai: 11

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kultūros rusų kalba draudimas Lvovo srityje sulaukė Vakarų diplomatų kritikos

Popiežiaus vizitas 15min iš Romos Aktualu

Pranciškaus kelionių puošmenos? Dieviški netikėtumai

Aktualu

Klaipėdos moterų drama: bijo siautėjančio užpuoliko

Sportas

Pergalingą įvartį ypatingai atšventęs V.Urbonas: „Prieš rungtynes pasakiau, kad jis turi įmušti“

Vardai

Karštas J.Jaručio 30-metis „Lofte“: „Freaks On Floor“ pristatė jubiliejinį albumą „Gold“

Sportas

Dūmai, emocijos ir įtampa: „Žalgiris“ parbloškė „Sūduvą“

Gyvenimas

Lėtinės mieloleukemijos diagnozę išgirdusi Virginija: „Jei ne vyras, nežinau, ar būčiau ištvėrusi“

Aktualu

Prie Panevėžio kaktomušą sukėlęs „klevo lapas“ atsidūrė metalo gniaužtuose, dar keturi žmonės sužeisti

Popiežiaus vizitas Aktualu

G.Grušas: savaitgalį pasaulio dėmesys bus nukreiptas į Lietuvą

Interviu Aktualu

P.Haroche: „Europos gynyba neturi priklausyti nuo kitame žemyne gyvenančių žmonių interesų“

N-18 Vardai

46-erių Carmen Electra nusifotografavo visiškai nuoga: buvusi „gelbėtoja“ atrodo perpus jauniau

Gyvenimas

Milane pristatyta banglenčių sporto įkvėpta naujoji „Sportmax“ kolekcija

Tiesiogiai Sportas

Kovų vakaras Kaune: I.Barysas ir E.Petrauskas žaibiškai sudorojo varžovus, merginų kovą laimėjo lietuvė

Popiežiaus vizitas Aktualu

Privaloma popiežiaus vizito programos dalis: kodėl jis susitinka su jaunimu?

Gyvenimas

15min ištyrė kai kurių šaltinių vandenį: ar tikrai turi gydomųjų galių ir kaip tinkamai laikyti?

Pasaulis kišenėje

Lina Ever aplankė Ispanijos miestą, kurio vėją S.Dali kaltino dėl savo pamišimų

Vardai

Buvusi „Magnit“ narė E.Katauskaitė Libaną laiko antrais namais: „Jis atvėrė duris į muzikos pasaulį“

Verslas

Prieš susitikimą su popiežiumi klesti sulankstomų kėdučių prekyba

Popiežiaus vizitas Aktualu

Vatikano radijo žurnalistas: popiežius yra geriausia reklama pasaulyje, kurios nenusipirksi

Gyvenimas

Nesinaudojantys socialiniais tinklais – išskirtinės asmenybės?

Naujienos

Aktualu

D.Kepenio užmačiomis nesižavi nei sveikatos apsaugos ministras, nei opozicija

24sek

Kuriozas: iš aikštės išvarytas K.Papanikolaou arenoje įjungė pavojaus sireną

Aktualu

Parlamentas renkasi į rudens sesiją

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: žvilgsnis į kol kas beviltišką drąsių rusų kovą su V.Putino režimu

Gyvenimas

Diana nesiryžo atsisakyti nė vieno iš 6 vaikų, o bažnyčios leidimo tuoktis laukė ketverius metus

Deuce

Ties pralaimėjimu buvusi amerikietės ir australės pora – „US Open“ dvejetų čempionės

Verslas

Lietuvoje daugės krematoriumų – ar verta tikėtis mažesnių kainų?

Gazas

Greičiausias Elektrėnų ralio lietuvis Vaidotas Žala: gavome gerą spyrį į užpakalį

Vardai

Inga ir Arūnas Valinskai tapo seneliais: sūnaus Arūno šeima sulaukė pirmagimės

Aktualu

Airijos vicepremjeras: ryšys tarp airių ir lietuvių kaip niekad stiprus, esate laukiami

Aktualu

Praėjus 17-ai metų Niujorke vėl atidaryta per rugsėjo 11-osios atakas sugriauta metro stotis

Verslas

Mokslininkai „plastiko“ implantus siūlo keisti natūralesniais, bet gydytojai pritaikyti neskuba

Aktualu

TSPMI profesorius: R.Karbauskio atsisakymas kalbėtis – žmogiška problema, o ne politinis konfliktas

Sportas

Lietuvos rinktinė užsakomuoju reisu atvyko į Juodkalniją

Aktualu

Panevėžietis pasipiktino vaizdu autobuse – mėtėsi šiukšlės ir purvini skudurai

24sek

Arvydas Sabonis viešai padėkojo Jonui Kazlauskui

Vardai

V.Montvydienė su dukra dalyvavo maratono šeimos bėgime: „Adelė ruošėsi važinėdama dviračiu su tėčiu“

Vardai

Laidų vedėja Lavija Šurnaitė skiriasi su vyru Daumantu Kairiu

15min iš Podgoricos Sportas

Lietuvą priimančios Juodkalnijos strategas pripažįsta: „Tai kova dėl išlikimo“

Verslas

Vyras namelį ant ratų pavertė jaukiu būstu: vaizdai prieš ir po

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką