Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 9d. 11:01

Gretos šeima Kretos kalnuose atostogavo su 6 mėn. kūdikiu: „Tinginiai tie, kurie mano, kad tai neįmanoma“

Greta Norkutė-Simanauskienė su sūnumi Grantu
Asmeninio albumo nuotr. / Greta Norkutė-Simanauskienė su sūnumi Grantu

Kai dauguma šviežiai iškeptų tėvelių naujų pareigų mokosi ramiai užsidarę namuose, kai kurie net bijo iškišti nosį į lauką, kauniečių pora Greta Norkutė-Simanauskienė (27) ir Mantas Simanauskas (28) vos susilaukę sūnaus Granto susikrovė daiktus… ir išvyko kopinėti po Kretos kalnus. Sakote, neįmanoma taip keliauti su kūdikiu? Nė velnio! Pasak jų, jei taip galvojate, gal tiesiog šiek tiek pritingite? Pasirodo, viskas įmanoma, ir net su vos 6 mėnesių kūdikiu ant rankų!

„Mes su vyru – nenuilstantis nuotykių ištroškęs duetas. Nuo jaunystės kartu važinėjame motociklais, vykstame į kalnų žygius, laipiojame uolomis, esame atviri naujiems potyriams. Tad nenuostabu, kad savo gyvenimo stilių ir tempą palaikome net sausį gimus kūdikiui“, – 15min pasakoja Greta.

Gretai ir Mantui sūnus Grantas ant rankų ar nešyklėje netrukdo tęsti kelionių po kalnus, svaiginančių pasivaikšiojimų tarpekliais, mėgautis pakrantėmis ar apsigyventi… atokiame graikų kaimelyje. Skamba neįtikėtinai, bet per mėnesį šeima nuėjo 200 km ir įkopė į aukščiausią salos kalną!

„Maloniausia buvo pamatyti, kaip greitai ir noriai kūdikis prisitaiko, mokosi, domisi, kaip per mėnesį jis pasikeitė ir paaugo. Namuose sūnus nenoriai maudydavosi vonioje ar baseine, o čia vos galime ramiai išnešti iš jūros. Nuostabu, kaip kelionės ir nauji potyriai padeda tobulėti. Išsivežėme kūdikį, parsivežame berniuką“, – šypsosi kaunietė.

– Greta, tai kaip jums gimė mintis tėvystės atostogas išnaudoti visai kitaip nei daugelis – ne sėdint Lietuvoje, o išvykus į užsienį?

– Sužinojus, kad Lietuvoje tėvai gauna mėnesio trukmės apmokamas atostogas, kurias galima išnaudoti per pirmuosius metus, vyrui pasakiau, kad šį laiką turime praleisti prasmingai. Nusprendžiau, kad gimus vaikui pirmaisiais mėnesiais susitvarkysiu pati. Juk tik gimęs kūdikis valgo, miega, tad neretai iš draugų girdžiu, kad tuo metu vyras tiesiog atostogauja namie „ant sofutės“. Mums tai pasirodė laiko švaistymas, tad nutarėme įvertinti galimybę išvykti ir tą mėnesį visiems kartu praleisti kitaip.

– Kiti sakytų – jums pasisekė, ne visi galėtų taip leistis į kelionę, vaikas ir taip reikalauja daugiau išlaidų, o tokios atostogos juk nėra pigus malonumas. Kaip buvo jūsų atveju?

– Manyčiau, gyvenime sėkmės nėra, yra tik sunkus darbas. O žmonės mato tai, ką nori matyti. Mėnesio atostogos užsienyje nėra tokia prabanga kaip gali pasirodyti. Sakyčiau, jog 1–2 kartus per metus atostogaujanti šeima tikrai gali sau tai leisti.

Planuojant atostogas iš anksto daug sutaupoma, o daugumoje vietų apgyvendinimas mėnesiui kainuoja dviejų savaičių kainą. Apsistojant ilgam laikotarpiui kai kur taikomos net 40% nuolaidos, vadinasi, skrydžiui išleidžiate tiek, kiek vykdami savaitei ar dviems, apgyvendinimo vietos siūlo nuolaidas, maistą perkate ir būdami Lietuvoje. Žinoma, daugiau išleidžiate automobilio nuomai, ten nuolaidų retai pasitaiko. Tačiau iš esmės išlaidos siekia bene įprastų kasmetinių atostogų užsienyje biudžetą.

Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka

– Tai kokios yra kainos – kiek išleidžiate per mėnesį Kretoje?

– Atsiminkite, kad tai ne tik vaiko auginimo, bet ir tėvystės atostogų išmoka. Ar užteks, ar ne, priklauso nuo jos dydžio, ir, žinoma, nuo poreikių. Gyventi, maitintis galima ir labai prabangiai, ir vidutiniškai.

Vertinant vidutinio lygio atostogas Graikijoje, Kretoje, galiu pasakyti, kad puikų naujai įrengtą namelį/kotedžą 3–4 asmenų šeimai šalia jūros, su baseinu, dviem kambariais, terasa, visa reikalinga buitine ir technine įranga galima išsinuomoti maždaug už 1000 Eur mėnesiui. Tačiau tikrai padorius apartamentus galima rasti ir už 500–600 Eur (į kainą įeina visi patarnavimai).

Maistas tiek parduotuvėse, tiek kavinėse kainuoja labai panašiai, kiek Lietuvoje, tad vidutines išlaidas galite įvertinti. Automobilio nuoma mėnesiui prasideda nuo 600 Eur (su visais draudimais, mokesčiais), bet galite išsiversti ir be jo arba nuomotis trumpesniam laikui, kai planuojate keliauti po salą. Tad viskas priklauso nuo šeimos poreikių.

Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka

– Tai turbūt nėštumo metu teko atlikti rimtus namų darbus, pasiruošiant tokiai kelionei su sūneliu?

– Kalbant apie mūsų asmeninio gyvenimo pokyčius gimus vaikeliui, su vyru visada žinojome ir laikėmės nuomonės, kad aktyviam laisvalaikiui vaikai netrukdo, o tik padidina atradimų ir naujų potyrių džiaugsmą. Juk kaip norėsite patys, taip ir bus! Tinkamai pasiruošus, apgalvojus, bet koks žygis ar šeimos iššūkis yra įmanomas ir lengvai pasiekiamas.

Todėl ir šį mūsų tėvystės atostogų mėnesio pabėgimą kruopščiai planavau, apgalvojau, ilgai ieškojau informacijos, rinkau tinkamą vietą apgyvendinimui, dėliojau kelionės planą. Žinoma, planas buvo gana daug kartų keistas, prasidėjus COVID-19 pandemijai.

Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka

– Turėjote į Kretą keliauti anksčiau?

– Planavome vykti į Kretą, kai tik Grantui sukaks 3 mėnesiai, tačiau būtent tada prasidėjo nelauktoji pandemija. Kelionė buvo atidėta. Tik pagerėjus situacijai nusprendėme pasinaudoti proga ir nelaukti antrosios bangos. Išvykome su 6 mėnesių kūdikiu į atokų Kretos kaimelį Karoti, kur, kaip patys juokaujame, viruso grėsmė nulinė, palyginti su Kaunu ar atostogautojų pilnais Lietuvos kurortais.

Kelionė su kūdikiu klostėsi kuo puikiausiai, pradedant skrydžiu ir baigiant karščiu. Juk čia dienomis įkaisdavo iki 40 laipsnių. Svarbiausia, visas išvykas planuoti ryte ar vakare, o karštąjį popietės laiką praleisti prie baseino pavėsyje.

Taigi galima sakyti, kad viskas buvo lengviau ir paprasčiau nei tikėjomės. Graikai labai nuoširdūs ir paslaugūs, o su tokiu mažyčiu kūdikiu jaučiamės čia dar labiau mylimi.

Kaimelyje Grantas tikra pažiba, visi jį žino, praeinant bėga sveikintis tiek vaikai, tiek vyresnio amžiaus gyventojai. Sulaukiame malonių siurprizų – šeimininkė atneša pyrago, kaimynė savo naminių kiaušinių, šviežio alyvuogių aliejaus, netgi savo gamybos muilo. Čia gyventi su kūdikiu tiesiog gera!

– Tai kaip atrodo jūsų veiklos ten?

– Norėjome pagyventi kiek įmanoma labiau graikišką gyvenimą, todėl pasirinkome tradicinį kaimą, kur yra vos 200 gyventojų, visi vienas kitą pažįsta (dabar jau ir mus), artimiausia parduotuvė už 4 km, tris kartus per savaitę atvažiuoja ūkininkai su sava produkcija (šviežiais vaisiais ir daržovėmis), tad tikrai turime progą pasijausti ne tik kaip turistai, bet ir tam tikra prasme bendruomenės dalimi.

Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka

Kaimelyje esame apsistoję restauruotame tradiciniame name. Keliaujant ilgesnį laiką su šeima, visada patariu rinktis tik namuką ar kotedžą, o ne viešbutį, nes reikia daugiau erdvės. Vasaros metu būtina terasa, baseinas arba netoliese jūra. Esame pirmieji šio namo gyventojai, tad šeimininkai skubėjo su mumis susipažinti ir pasveikinti atvykus (vaisiais, vynu, pyragu), buvo labai malonus pasitikimas ir bendravimas visą kelionės laiką.

Mūsų dienos skirtos poilsiui, šeimos laikui ir salos pažinimui. Nors lankomės Kretoje trečią kartą, dar liko begalės neaplankytų vietų. Kaip namo šeimininkas sako, Kretą pamatyti neužtektų net ir metų laiko keliaujant kasdien. Mes pritariame.

– Kreta patogi ir keliaujant su vaiku, dėl to ją pasirinkote?

– Svarstėme įvairias kelionių kryptis, bet atostogoms ir laikui su šeima Graikija mums iš ankstesnių atsiminimų pasirodė tinkamiausias variantas. Čia malonūs žmonės, skanus maistas, draugiška aplinka, graži gamta. Be to, Kreta yra didelė, tad daug ką galėsime ir pamatyti. Mūsų pasirinkimą visiškai patvirtino prasidėjusi COVID-19 pandemija, nes Graikija liko vienintelė mažos rizikos kelionėms šalis, o šiuo metu tai likusi ir vienintelė atostogų kryptis.

– Greta, negi jums visai nebuvo baisu taip išvykti su kūdikiu ant rankų? Juk tai yra ir jums patiems naujas etapas, mokotės dar nepažintų tėvystės pareigų, o čia dar ir svetimoje aplinkoje...

– Per šešis mėnesius spėjome puikiai susipažinti ir perprasti mažylį. Rodos, kartu esame visą gyvenimą. Tad dėl tėvystės pareigų nė kiek nesijaudinome. Siekdami išvengti nemalonių įvykių iš anksto išsiaiškinome, kad saloje yra puiki gydymo įstaiga, jei prireiktų pagalbos, pasirūpinome sveikatos draudimu. Tai yra svarbiausia, o su viskuo kitu juk galima susitvarkyti, kaip ir būnant namuose.

Vienintelis dalykas, kuriam negalėjome pasiruošti, yra kūdikio reakcija į skrydį. Tačiau labai džiaugiamės, kad skrydis praėjo gana sklandžiai, tik nusileidimo metu neapsiėjome be verksmo. Bet nuo to nepabėgsime, bent jau kol kas.

Nuėjome daugiau nei 200 km, kopėme į aukščiausią Baltųjų kalnų viršūnę. Sutikti praeiviai juokaudami sakė, ar tai tik nebus jauniausias kalną pasiekęs keliautojas.

– Keliaujate aktyviai – kalnai, tarpekliai, kriokliai… Retas tėvas, kuris išdrįstų mažą vaiką vežtis į tokias vietas ne tik dėl to, jog tai skamba rizikingai, bet taip pat yra susidariusi nuomonė, kad su kūdikiais apskritai sunku keliauti – gal geriau jie paauga tokioms kelionėms. Kaip manote jūs?

– Tikrai taip, keliavome daug ir aktyviai! Per 28 atostogų dienas 20 iš jų keliavome. Nuvažiavome 2500 km, nuėjome daugiau kaip 200 km. Kopėme į aukščiausią Baltųjų kalnų viršūnę (Pachnes, 2453 m). Sutikti praeiviai maloniai nusišypsodavo, juokaudami sakė, ar tai tik nebus jauniausias kalną pasiekęs keliautojas, o ateityje – tikras bebaimis (angl. daredevil).

Kartu perėjome tris gražius tarpeklius, įveikėme pėsčiųjų žygius pakrančių keliais, aplankėme gražiausias salos vietas. Ir negalėtumėme pasakyti, kad buvo sudėtinga. Kaip su vyru juokaujame, su kai kuriais suaugusiais kelionėse būna daug sunkiau…

Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka

Kelionėms, žygiams svarbu tinkamai pasiruošti iš vakaro. Susidėti ne tik sau, bet svarbiausia vaikui reikalingus daiktus, maistą, vandenį, aprangą, viską turėti šalia. Žinoma, reikalinga patogi nešyklė bei tvirtos rankos, kai ši atsibosta vaikui. Tinkamai pasiruošus, tokios kelionės tampa didžiuliu malonumu, nes pasiekta viršūnė ar įveiktas tarpeklis teikia daug daugiau džiaugsmo, kai tai padaro visa šeima kartu.

Smagiausia yra matyti pasauliu besidomintį ir gamtą tyrinėjantį kūdikį, bandantį paliesti čiurlenantį kalnų vandenį, tiesiantį kojas link krioklio, besidairantį į kalnų viršūnes ir, rodos, beribę Viduržemio jūros platybę. Todėl manome, kad kelionėms amžius nėra riba. Jos užpildo geriausiomis emocijomis, potyriais tiek mažus, tiek didelius.

– Buvo pasitaikę stresinių situacijų?

– O kaipgi be jų… Nėra buvę kelionės, kurios nelydėtų netikėtumai (ir ne visada malonūs). Šioje kelionėje taip pat neapsiėjome. Vienas įsimintiniausių buvo išvyka ramiam pasivaikščiojimui po Preveli paplūdimyje esančią palmių giraitę ir tarpeklį. Tai visiškai turistams pritaikyta vieta, tik vienas takas ir greta tekanti upė. Bet… mes pasimetėme vieni nuo kitų. Ir visiškai netikėtai.

Sustoję tako pabaigoje pasižvalgyti nusprendžiau, kad mums dar maža ir turime žygiuoti tolyn iki tarpeklio pabaigos. Sutarę taip ir padarėme. Aš, kartu su kuprine, kurioje mūsų maistas, vanduo, telefonai nubėgau pakrantės keliu pažiūrėti, ar yra praėjimas, o vyras su kūdikiu tuo tarpu nuėjo į tarpeklį upės vaga. Taip ir prasilenkėme. Grįždama su geromis žiniomis, kad kelias yra, savo vyrukų nesutikau, o jie keliaudami upe – nesutiko manęs. Rezultatas toks, kad turistų pramindžiotame take mes vieni kitų neradome 1,5 val. vietoje trumpo 3 km pasivaikščiojimo turėjome 12 km bėgimo trasą! Džiugu, kad streso apimtoje būsenoje, Grantas ramiai miegojo pas tėtį nešyklėje, kol mes 35 laipsnių karštyje bandėme surasti vienas kitą.

Netikėtumai visada išgąsdina, sukelia lengvą, o kartais ir ne visai, stresą, tačiau vėliau yra ką prisiminti. Svarbiausia, laiminga pabaiga.

Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Mažojo Granto kelionės Kretoje akimirka

– Jūsų patirtys skamba išties paprastai ir smagiai, tai kaip manote, kodėl kiti tėvai vengia tą patį išbandyti? Tingi? O gal tiesiog bijo?

– Žinau ir matau tai, kad tėvai, kurie aktyviai keliavo be vaikų, tai daro dar intensyviau turėdami jų. Tėvams dar labiau norisi parodyti, kartu patirti ir atrasti. Pasyvaus gyvenimo mėgėjai susilaukę vaikų tik gauna galimybę tarsi pateisinti save ir atrasti daug priežasčių, dėl ko negali keliauti, turėti aktyvaus laisvalaikio (na, žinote: „vaikas sloguoja“, „neramus“, „buvo prasta naktis“ ir panašiai).

Manome, kad kelionėms amžius nėra riba. Jos užpildo geriausiomis emocijomis, potyriais tiek mažus, tiek didelius.

Manau, svarbiausia pagalvoti, kokio gyvenimo nori. Jei žavi nauji ir neatrasti potyriai, noras pažinti ir atrasti, iš pradžių reikėtų iškelti sau lengvą iššūkį – pavyzdžiui, kiekvieną savaitę aplankyti naują vietą savoje šalyje. Tuomet, pajutus saugumą keliaujant su kūdikiu, nebus sudėtinga išsiruošti ir į tolimesnes aktyvias keliones ar žygius. Kol esi saugioje zonoje, namuose, atrodo, čia ir yra geriausia, pripranti, aptingsti, pradedi bijoti, nežinia ko, ir lieki žiūrėti vakaro kino filmo. Linkiu to išvengti.

Ir pati laikiausi nuomonės, kad mažiems vaikams, o tuo labiau kūdikiams, keliauti nereikia, juk vis tiek neatsimins. Taip, jie neatsimins, kur buvo ir ką matė, bet tai, ką patiria, išbando, formuoja jų asmenybę, ugdo ir padeda augti tiesiog nevaldomu greičiu.

Jei kankina baimė pasiryžti, atsakykite sau į visus „bet“ ir „jeigu“, neabejoju, kad jie visi yra lengvai išsprendžiami ir įveikiami. O tada linkiu išdrįsti ir nebesustoti!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

KARTU SU MAXIMA: VERTINAME LIETUVIŠKĄ KOKYBĘ

Video

09:59
01:16
01:18

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką