Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 15d. 00:00

Ar tai, kaip pagamintas maisto papildas, turi įtakos jo pasisavinimui?

Tabletės ir kapsulės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tabletės ir kapsulės

Maisto papildai yra svarbus šaltinis trūkstamoms medžiagoms papildyti, ir dažnas mūsų tam tikru gyvenimo periodu jų vartoja. Gydytojai vieningai sutaria – svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir tai, ką mūsų organizmas pasisavina.

Kasdien žmogus turi gauti apie 40 maisto medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų, kt. Bet nė vienas maisto produktas neturi tokio kiekio medžiagų. Jei žmogus valgo įvairių maistą, tikimybė, kad jo organizmo poreikiai bus patenkinti, didesnė. Tačiau tyrimų rezultatai rodo, kad daugumos žmonių mityba yra nevisavertė. Be to, šiuolaikinės pramonės pasiekimai lėmė modifikuotų, rafinuotų, kitaip sakant – menkaverčių produktų atsiradimą. Bet, nors ir sukurta daugybė maisto papildų, atsirado jų pasisavinimo problema. Medikai sutaria: svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir tai, ką pasisavina mūsų organizmas. Dėl šios priežasties Lietuvos mokslininkai jau sukūrė pažangius maisto papildus, kurie pagaminti pasitelkiant efektyvaus pasisavinimo technologiją Miosol®.

Kas gi ta efektyvaus pasisavinimo technologija Miosol®?

Tai – mikrokapsulė, sudaryta iš išorinio fosfolipidų dvisluoksnio ir vidinės skystos terpės. Į mikrokapsulės vidų gali būti įterpiamos įvairios medžiagos, pvz., vitaminai, mineralai bei kitos, tirpios vandenyje arba riebaluose maistinės medžiagos. Mikrokapsulės apvalkalas gerina maistinių medžiagų stabilumą ir patekimą į žarnyno ląsteles. Geresnį pasisavinimą lemia mikrokapsulių dydis ir fosfolipidų dvisluoksnis.

111
111

Mikrokapsulių dydis yra iki 100 kartų mažesnis už ląstelės dydį, dėl to jų nereikia smulkinti, jos jau yra paruoštos tiesioginei sąveikai su ląstelėmis. Mikrokapsulių membrana yra padaryta iš ląstelių membranoms giminingų komponentų – fosfolipidų. Priartėjus mikrokapsulei prie ląstelės membranos, ląstelė atpažįsta fosfolipidus kaip maistinę medžiagą, dėl to ji nesunkiai pasisavinama.

Mikrokapsulės išorinis fosfolipidų sluoksnis taip pat apsaugo medžiagą nuo aplinkos poveikio (rūgščių, šviesos), sulėtina maistinėms medžiagoms žalingus oksidacinius procesus. Dėl to padidėja maistinių medžiagų, esančių mikrokapsulės viduje, stabilumas.

Mokslas atsigręžia į polifenolius

Fenoliniai junginiai – didelė augaluose esančių veikliųjų medžiagų grupė, kuriai priklauso ir polifenoliai. Šie junginiai ne tik suteikia spalvą ar sustiprina vaisių skonį bei aromatą, bet ir dalyvauja augimo bei dauginimosi procesuose ir padeda augalams apsisaugoti nuo negatyvių aplinkos veiksnių: mikrobinių ar grybelinių infekcijų, intensyvių ultravioletinių spindulių. Anot J.Ruolios, polifenoliai yra didžiausias antioksidantų šaltinis.

Pastaraisiais dešimtmečiais dėl savo savybių ypač išpopuliarėjo ir intensyviai tyrinėjami du polifenoliai: kurkuminas ir resveratrolis.

Resveratrolis – vienas stipriausių polifenolių, turintis apsauginį poveikį nuo laisvųjų radikalų, stabdo senėjimo procesus, padeda palaikyti normalią širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą.

Dažinė ciberžolė (kurkuminas) taip pat padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Kartu padeda palaikyti imuninės, nervų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemų ir kepenų veiklą, normalų kepenų lipidų kiekį ir cholesterolio lygį kraujyje, gerina apetitą ir virškinimą. Daug tyrimų su dažine ciberžole atliekama onkologijoje.

Polifenoliai mikrokapsulėse pasisavinami 5 kartus geriau

Kurkuminas yra unikalus ir daug žadantis polifenolinis junginys, tačiau jis mažai tirpus vandenyje ir pasižymi prastu biologiniu prieinamumu. Kitaip sakant, su maistu pakliuvęs į skrandį ir žarnyną, kurkuminas pasisavinamas blogai, o žarnyne ir kepenyse jis greitai suskaidomas į kitus junginius. Todėl, pagardinus maistą prieskoniu, turinčiu kurkumino, kraujyje dažniausiai randami tik šios medžiagos pėdsakai. Resveratrolis taip pat pasisavinamas blogai. Žmonės iš 35 mg resveratrolio pasisavina tik 7,9 proc. šios medžiagos, o šlapime nustatoma 24,6 proc. suvartotos dozės. Todėl mokslininkai ėmėsi ieškoti būdų, kaip pagerinti šių polifenolių pasisavinimą, kaip išsaugoti jų naudingąsias savybes.

Nanotechnologijoms atėjus į farmaciją, tapo įmanoma sukurti efektyvaus pasisavinimo technologiją Miosol®, kuri naudoja pažangią veikliųjų medžiagų pernašų sistemą.

Resveratrolio mikrokapsuliuota forma taip pat pagerina jo stabilumą ir lėtą atsipalaidavimą. Be to, tyrimai atskleidžia, kad resveratrolis padidina kurkumino biologinį prieinamumą ir stabilumą 2,5 karto. Todėl, kuomet naudojamas kurkumino ir resveratorlio kompleksas, pasisavinimas (biologinis prieinamumas) gerėja 2,5 karto, negu vartojant kurkuminą ir resveratrolį atskirai.

Lietuvos vaistinėse pasirodė maisto papildas SmartHit IV™® Polifen, sukurtas panaudojant minėtą pažangią efektyvaus pasisavinimo technologiją (Miosol®), t.y. įterpiant kurkuminą (išgautą iš dažinių ciberžolių) ir resveratrolį (išgautą iš japoninių pelėvirkščių ekstrakto) į mikrokapsules. Į mikrokapsules įterptų arba įkapsuliuotų polifenolių pasisavinimas yra veiksmingesnis dėl keleto priežasčių.

  • Pirma, dėl mikrokapsulės dydžio. Nereikia smulkinti, jos jau yra paruoštos, kad ląstelės jas „suvirškintų“.
  • Antra, mikrokapsulių sienelė yra sudaryta iš ląstelių membranoms giminingų komponentų – fosfolipidų. Todėl, mikrokapsulei priartėjus prie ląstelės membranos, fosfolipidų dėka ji atpažįstama kaip maistinė medžiaga, ir ji pasisavinama į ląstelę.
  • Dar vienas svarbus momentas – mikrokapsulės apvalkalas apsaugo veikliąją medžiagą nuo aplinkos poveikio (rūgščių, šviesos), sulėtina maistinėms medžiagoms žalingus oksidacinius procesus. Taigi mikrokapsuliuoti maisto papildai apsaugo jų sudėtyje esančias medžiagas nuo suirimo skrandyje, neerzina skrandžio, užtikrina gerą medžiagų pasisavinimą, prilyginama injekcijoms į veną.
  • Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kurkuminas mikrokapsulėse gali būti pasisavinamas 5 kartus geriau nei kurkumino milteliai.
  • Resveratrolis mikrokapsulėse taip pat pagerina kurkumino stabilumą ir lėtą atsipalaidavimą. Be to, tyrimai atskleidžia, kad resveratrolis padidina kurkumino biologinį prieinamumą ir stabilumą.

Nusprendę vartoti maisto papildų, tikimės iš jų naudos, t.y. kad organizmas iš tiesų gaus jam reikalingų papildomų medžiagų. Todėl, rinkdamiesi maisto papildą, turėtume atkreipti dėmesį į veikliųjų medžiagų kiekį, preparato saugumą ir veiksmingumą, kurį gali padidinti šiuolaikinės gamybos technologijos.

SmartHit IV™® Polifen ieškokite Lietuvos vaistinėse.

Daugiau apie SmartHit IV™® Polifen skaitykite čia>>>

Maisto papildas. Neviršyti nustatytos rekomenduojamos dozės. Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas. Maisto papildas turi būti laikomas vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką