Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Bijai vilko – neik į mišką, o kaip su erkėmis? Vaistininkės komentarai

„Būnant gamtoje, o kartais net tiesiog savo namo kieme didesnė ar mažesnė tikimybė, jog įsisisiurbs erkė, visuomet egzistuoja. Todėl tai neturėtų mūsų stabdyti mėgautis gamta. Tačiau prevencija kaip apsisaugoti – būtina“, – sako vaistininkė Inga Norkienė.
Žmonės guli žolėje
Žmonės guli žolėje / Partnerių nuotr.

Prasidėjus šiltajam sezonui, vis daugiau žmonių ima mėgautis gamta. Toks aktyvus laisvalaikis kaip žygiavimas, poilsis prie ežero ar miško gėrybių rinkimas tampa neatsiejama mūsų vasaros dalimi. Tačiau, kaip apsisaugoti nuo erkių ir ką daryti joms įsisiurbus? Nepaisant to, kad informacijos tiek apie pačias erkes, tiek apie jų platinamas ligas yra apsčiai, klausimų apie tai sulaukiama kiekvienais metais.

BENU vaistinės vaistininkė Inga Norkienė sako, kad kasmet būtina nepamiršti trijų dalykų: skiepų, repelentų ir tinkamų drabužių.

123rf.com/Erkė
123rf.com/Erkė

„Gamtoje erkės tyko iki 1,5 metro aukštyje. Šiemet, kai nebuvo žiemos, tikėtis, kad jų bus mažiau nereikėtų“ – sako Inga Norkienė.

Skiepas ne nuo visų ligų

Pasak vaistininkės, ne visi žmonės žino, jog skiepas apsaugo nuo erkinio encefalito, tačiau neapsaugo nuo Laimo ligos. Kalbant apie ligos pavojingumą ir pasekmes sveikatai, žinoma, pavojingesnis yra erkinis encefalitas. Tuo tarpu nuo Laimo ligos, kuri gydoma antibiotikais, reikia saugotis patiems ir laiku ištraukti įsisiurbusią erkę.

Gamtoje erkės tyko iki 1,5 metro aukštyje. Šiemet, kai nebuvo žiemos, tikėtis, kad jų bus mažiau nereikėtų.

„Prasidėjus erkių sezonui žmonės informacija apie apsisaugojimą nuo erkių domisi. Žinoma, daug žino ir patys, vis tik dažnai sulaukiu klausimų, kaip apsaugoti vaikus bei kokias priemones naudoti.

Esu pastebėjusi, kad kartais žmonės neskiria erkių platinamų ligų. Laimo liga galima sirgti kasmet ir ne po vieną kartą.

Erkių užsikrėtimų atvejų yra nemažai, ir baisiausia tai, kad ne kiekvienas gali būti pastebimas. Pavyzdžiui, gali erkė įsisiurbti, atšokti ir mes jos galime net nepastebėti.

Net mano šeimoje yra toks atvejis pasitaikęs, kai erkės nematėm, nebuvo ir vadinamojo paraudusio odos rato, kuris būdingas Laimo ligai. Šią ligą patvirtino tik kraujo tyrimas, kai po maždaug dviejų mėnesių pastebėjau vos įžiūrimą paraudusį ratą“, – kalbėjo specialistė.

Būnant gamtoje patartina naudoti repelentus

Kadangi nuo Laimo ligos skiepo nėra, patartina naudoti repelentus. Jų yra dviejų rūšių: vieni – chemizuoti, kiti – augaliniai, vadinamieji organiniai. Chemizuoti repelentai turi ilgesnį poveikį, tuo tarpu augaliniais purkštis reikia dažniau. Augalinės kilmės repelentai tinka visiems: ir vaikams, ir suaugusiems, taip pat besilaukiančioms moterims.

Vaistinėse yra platus apsaugos nuo erkių bei vabzdžių priemonių asortimentas. Ar vaistinėse galima rasti ir organinių repelentų? Žinoma, vienas tokių – „MoustiCare“, prancūzų laboratorijos OASIS organinis gaminys, sukurtas galvojant apie aplinką ir žmogaus sveikatą. Jame nėra agresyvių DEET ir kitų cheminių medžiagų, todėl jį galima naudoti ir tiesiogiai ant odos.

Nors paprastai esame įpratę prie purškiamų repelentų, tačiau galvojant apie patogumą, ypatingai vaikams verta išbandyti ir apyrankės tipo repelentą, dėvimą tiek ant riešo, tiek ant kulkšnies.

Ir iš tikrųjų, priemonių šiuo metu galima rasti pačių įvairiausių, tik svarbu žinoti ir nuspręsti, kas jums asmeniškai priimtiniausia. Vaistininkė perspėja, kad ne visus repelentus galima purkšti tiesiogiai ant odos. Todėl prieš naudojimą reikėtų perskaityti informaciją ant pakuotės ar pasikonsultuoti su vaistininku.

Erkės gali slėptis ir drabužių siūlėse

„Vykstant į gamtą drabužiai turėtų būti šviesūs, vienspalviai – kad žmogus matytų užšokusią erkę. Pageidautina, kad rankovės būtų iki riešų, o kelnės, kojinės užmautos ant viršaus. Kitaip tariant, kad erkei būtų sudarytas barjeras“, – patarimais dalinasi Inga Norkienė.

Partnerių nuotr./Žygis
Partnerių nuotr./Žygis

Grįžus į namus derėtų atidžiai apžiūrėti ne tik kūną, bet ir pačią aprangą. Mat kartais erkė gali likti ir tarp drabužių siūlių.

„Aš pati visada drabužius iš karto skalbiu. Galima pajuokauti: bijai vilko – neik į mišką. Tačiau asmeniškai man erkė atrodo baisesnė už vilką“, – juokavo pašnekovė.

Ką daryti įsisiurbus erkei?

Kaip sakė I.Norkienė, jei aptinkate įsisiurbusią erkę, ją nedelsiant reikia pašalinti staigiu judesiu, švelniai pincetu suėmus kuo arčiau galvutės. Svarbu nesuspausti pilvelio ir erkės nesukinėti – jeigu ji užkrėsta, teisingai ją traukiant, erkė gali nespėti perduoti užkrato.

Ištraukti erkėms yra naudojami specialūs pincetai, mat svarbu, jog kūne neliktų jos galvutės – kaip užkrato, kuris vėliau gali supūliuoti“, – sako specialistė ir prideda, kad įsisegus erkei profilaktiškai nepamaišytų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Vis tik erkių baimė neturėtų atgrasyti nuo buvimo gamtoje ir aktyvios veiklos lauke. Mat grynas oras, bėgiojimas, žygiavimas tinkamai veikia žmogaus emocinę ir fizinę sveikatą. „Svarbiausia prieš išvykstant į gamtą pasirūpinti tinkama apsauga“, – pokalbį reziumuoja vaistininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius