Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 15d. 00:00

Gydant lėtinę ligą, paskirta chemoterapija. Kaip galiu papildyti savo mitybą?

Sveikas maistas prieš tabletes
Fotolia nuotr. / Gydant lėtinę ligą, paskirta chemoterapija. Kaip galiu papildyti savo mitybą?

Liga ir vaistai nualina organizmą. Todėl klausimą, kaip papildyti mitybą, kad pavyktų kuo greičiau atgauti jėgas, dažnai užduoda žmonės, sergantys nuolatinio gydymo reikalaujančiomis lėtinėmis arba onkologinėmis ligomis. Kokios vaistingųjų augalų veikliosios medžiagos gali būti naudingos ir kokiame etape patariama jomis papildyti mitybą?

Kokios medžiagos tinka norint greičiau atsigauti po ligos?

Anot fitoterapeuto Juozo Ruolios, Lietuvoje leidžiama vartoti 189 žolinius augalus, tačiau kiekvienas ligonis, norėdamas greičiau atsigauti po ligos ar palengvinti būklę gydymo metu, turėtų žinoti, kad ne visi augalai jam tinka. Pavyzdžiui, sergant vėžiu tinka mažiau nei 50 rūšių vaistažolių. Todėl, prieš nuspręsdami įsigyti maisto papildą ar patys plikyti vaistinguosius augalus, būtinai apie tai pasikalbėkite su gydytoju. Tik kruopštus gydytojų nurodymų laikymasis ir vaistažolių vartojimas padeda įveikti ligą.

Fitoterapuetas J.Ruolia pažymi, kad vėžiu sergančio ligonio organizme nusilpsta antioksidacinės sistemos. O ir pykstant, nervinantis, susierzinus organizme susidaro daug laisvųjų radikalų – medžiagų be vieno ar dviejų elektronų. Ieškodamos laisvo elektrono, šios medžiagos plėšo audinių sieneles ir ardo kepenyse, smegenyse ir kaulų čiulpuose biochemines sistemas, fermentus. Todėl sergant vėžiu reikia nukenksminti laisvuosius radikalus.

Plačiai tyrinėjami polifenoliai – kurkuminas ir resveratrolis

Įrodyta polifenolių nauda onkologinių ligų prevencijai: jų vartojant mažinama rizika susirgti vėžiu. Taip pat polifenolių rekomenduojama širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai, nes jie pasižymi cholesterolio koncentraciją reguliuojančiu poveikiu, užkerta kelią trombų susiformavimui, pagerina arterijų lankstumą. Polifenoliai gali padėti sulėtinti senėjimo procesus. Yra duomenų, kad kaip papildoma gydymo priemonė jie rekomenduojami sergant skrandžio, žarnų, sąnarių ligomis.

Ryškiai geltonos spalvos prieskonis kurkuma išgaunamas iš Azijos šalyse auginamų dažinių ciberžolių (lot. Curcuma longa) šakniastiebių. Nuo seniausių laikų šis augalas naudojamas Indijos medicinoje Ajurvedoje. Pasaulyje atlikta daugybė tyrimų su įvairiais ciberžolių šaknų ekstraktais, kurių rezultatai atskleidė antioksidacines kurkumino savybes ir teigiamą poveikį tam tikroms organizmo sistemoms. Taip pat atliekama daug tyrimų onkologijos srityje.

Plačiai žinomas ir įvairiapusis resveratrolio poveikis. Reveratrolis yra bioaktyvus polifenolinis junginys, gausiausiai aptinkamas ir dažniausiai išgaunamas iš labai augių ir atsparių daugiamečių augalų, pvz., japoninių pelėvirkščių (lot. Polygonum cuspidatum), šakniastiebių. Tai vienas populiariausių maisto papilduose vartojamų polifenolių. Pirmiausia dėl „prancūziško paradokso“ (prancūzai vartoja nemažai vynuogių vyno ir pasižymi gera širdies ir kraujagyslių sistemos sveikata, nepaisant to, kad jų dietoje yra nemažai sočiųjų riebalų) polifenolis resveratrolis buvo susietas su teigiamu poveikiu širdies ir kraujagyslių sistemai. Tačiau per pastaruosius 10 metų jis tapo vienu iš intensyviausiai tyrinėjamų polifenolių.

Tačiau yra ir gera žinia, apie kurią būtina informuoti ligonius. Tai trečioji taisyklė, kuri skelbia, kad šiandien, pasitarus su gydančiu gydytoju, sergantys tam tikros lokalizacijos vėžiu ir besigydantys tam tikrais vaistais asmenys fitoterapinių preparatų gali vartoti ir specifinio chemoterapinio gydymo metu.

„Fotolia“ nuotr./Maisto papildai
„Fotolia“ nuotr./Maisto papildai

Fitoterapija gydymo metu: kokias atvejais galima?

Iš tiesų, šiandien požiūris į fitoterapiją keičiasi, ir augalinių preparatų kaip papildomos priemonės vartojimo galimybės specifinio vėžio gydymo metu labai plačiai tyrinėjamos. Šiandien jau kalbama apie tai, kad tam tikrų medžiagų, pvz., polifenolių, galima vartoti ir chemoterapijos metu. Tačiau tai nereiškia, kad jų gali vartoti visi vėžiu sergantys ligoniai. Polifenolių preparatų galima skirti tik tam tikros lokalizacijos vėžio atvejais kartu su tam tikrais medikamentais, t.y. tada, kai jų nauda ir veiksmingumas įrodytas atlikus klinikinius tyrimus. Tai vilties teikianti žinia ligoniams, kurie sunkiai pakelia chemoterapinį gydymą, kuriems dėl prastos organizmo būklės tenka jį nutraukti.

Vienas tokių preparatų yra polifenolių maisto papildas SmartHit IV™® Polifen. Šio preparato sudėtyje yra polifenolių – iš dažinių ciberžolių išgauto kurkumino ir iš japoninių pelėvirkščių – resveratrolio.

Onkologinėmis ligomis sergančių asmenų žarnynas ypač jautrus

Sergančių vėžiu ligonių žarnynas ypač jautrus, todėl svarbus tampa vartojamo produkto ar papildo pasisavinimo klausimas. Minėtasis kurkuminas yra unikalus ir daug žadantis polifenolinis junginys, tačiau jis mažai tirpus vandenyje ir pasižymi prastu biologiniu prieinamumu. Kitaip sakant, su maistu pakliuvęs į skrandį ir žarnyną, kurkuminas pasisavinamas blogai, o žarnyne ir kepenyse jis greitai suskaidomas į kitus junginius. Todėl, pagardinus maistą prieskoniu, turinčiu kurkumino, kraujyje dažniausiai randami tik šios medžiagos pėdsakai.

Resveratrolis taip pat pasisavinamas blogai. Žmonės iš 35 mg resveratrolio pasisavina tik 7,9 proc. šios medžiagos, o šlapime nustatoma 24,6 proc. suvartotos dozės. Todėl mokslininkai ėmėsi ieškoti būdų, kaip pagerinti šių polifenolių pasisavinimą, kaip išsaugoti jų naudingąsias savybes, ir sukūrė efektyvaus pasisavinimo technologiją Miosol®, panaudojant mikrokapsules.

Į mikrokapsulės vidų gali būti dedamos įvairios medžiagos, pvz., vitaminai, mineralai bei kitos, tirpios vandenyje arba riebaluose maistinės medžiagos. Mikrokapsulės apvalkalas gerina maistinių medžiagų stabilumą ir patekimą į žarnyno ląsteles. Geresnį pasisavinimą lemia mikrokapsulių dydis ir fosfolipidų dvisluoksnis. Mikrokapsulių dydis yra iki 100 kartų mažesnis už ląstelės dydį, dėl to jų nereikia smulkinti, jos jau yra paruoštos tiesioginei sąveikai su ląstelėmis. Mikrokapsulių membrana yra padaryta iš ląstelių membranoms giminingų komponentų – fosfolipidų. Priartėjus mikrokapsulei prie ląstelės membranos, ląstelė atpažįsta fosfolipidus kaip maistinę medžiagą, dėl to liposoma yra įtraukiama į ląstelių vidų arba tiesiog susilieja su ląstelės membrana, išleisdama mikrokapsulės vidinį turinį tiesiai į ląstelę.

Mikrokapsulės išorinis fosfolipidų sluoksnis taip pat apsaugo medžiagą nuo aplinkos poveikio (rūgščių, šviesos), sulėtina maistinėms medžiagoms žalingus oksidacinius procesus. Dėl to padidėja maistinių medžiagų, esančių mikrokapsulės viduje, stabilumas.

Pažangi SmartHit IV™® Polifen gamybos technologija (Miosol®) užtikrina veiksmingą veikliųjų medžiagų pasisavinimą, o kurkuminas ir resveratrolis išsaugo visas savo naudingąsias savybės. Resveratrolio mikrokapsuliuota forma pagerina jo stabilumą ir lėtą atsipalaidavimą. Be to, tyrimai atskleidžia, kad resveratrolis padidina kurkumino biologinį prieinamumą ir stabilumą 2,5 karto. Todėl, kuomet naudojamas kurkumino ir resveratorlio kompleksas, pasisavinimas (biologinis prieinamumas) gerėja 2,5 karto, negu vartojant kurkuminą ir resveratrolį atskirai.

SmartHit IV™® Polifen ieškokite Lietuvos vaistinėse.

Daugiau apie SmartHit IV™® Polifen skaitykite čia>>>

Maisto papildas. Neviršyti nustatytos rekomenduojamos dozės. Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas. Maisto papildas turi būti laikomas vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

04:10
00:39
01:08

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką