Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mikroelementas, kuris padeda išsaugoti jaunystę, gerina vyrų spermą ir saugo nuo vėžio

Specialistai didėjantį sergamumą širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis bei kitomis ligomis pirmiausiai sieja su mūsų gyvenimo būdu ir mityba. Deja, šiuolaikiniai mitybos įpročiai dažnai neužtikrina reikiamo organizmui vitaminų ir mikroelementų kiekio, juolab kad kai kurių jų, pavyzdžiui, seleno, trūksta ir Lietuvos dirvožemyje. O šis elementas ypatingai svarbus daugeliui mūsų organizme vykstančių procesų.
Maistas, kuriame gausu seleno
Maistas, kuriame gausu seleno / 123RF.com nuotr.

Antioksidantas, kuris kovoja netgi su vėžiu

Selenas yra labai stiprus antioksidantas, apsaugantis organizmo ląsteles nuo senėjimo, todėl dažnai pabrėžiama jo nauda tiek sveikatai, tiek grožiui.

Šis organizmui svarbus mikroelementas reikalingas baltymų sintezei, dalyvauja maždaug 30 hormonų apykaitoje, teigiamai veikia mūsų imuninę sistemą, padeda jai kovoti su infekcijomis ir virusais, be to, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, apsaugo kraujagysles nuo uždegiminių procesų ir senėjimo, todėl gali sumažinti infarkto ir insulto riziką. Be to, jis gali užkirsti kelią ir su senėjimu susijusioms akių ligoms, pavyzdžiui, kataraktai.

Selenu aktyviau susidomėta jau daugiau nei prieš 30 metų, kai Kinijos mokslininkai nustatė, kad jo trūkumas ilgainiui lemia širdies nepakankamumą. Dabartiniai moksliniai tyrimai rodo, kad trūkstant seleno infarkto rizika padidėja 7 kartus, vėžio – 11 kartų.

Seleno vartojimas gali sumažinti riziką susirgti vėžiu iki 40 procentų, o mirtingumą nuo jo – iki 50 procentų.

Selenas padeda organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais, susidarančiais dėl jame vykstančių oksidacijos procesų, kuriuos skatina užteršta aplinka, netinkama mityba, ultravioletiniai saulės spinduliai, natūralus senėjimas ir kiti veiksniai. Reaguodami su sveikosiomis molekulėmis, laisvieji radikalai daro joms žalą ir ilgainiui sukelia daug ligų, gali paskatinti vėžinių ląstelių atsiradimą. Kalbant apie kovą su laisvaisiais radikalais, dažnai pabrėžiama vitamino C svarba, tačiau selenas – šiuo požiūriu ne mažiau svarbus mikroelementas.

Taip pat jis padeda atsinaujinti oksidacijos pažeistiems plaučių ir kitų organų audiniams, apsaugo raudonąsias kraujo ląsteles, dalyvauja vaisiaus ir vaiko augimo ir vystymosi procesuose, mažina reumatinius skausmus, jautrumą alerginėms ligoms, streso hormono kortizolio kiekį.

Būtinas skydliaukei, vaisingumui ir grožiui

Be seleno neįsivaizduojama normali skydliaukės veikla. Skydliaukė – labai svarbi organizmo endokrininė liauka, kontroliuojanti daugybę funkcijų. Kai jos veikla sutrikusi, be kitų specifinių simptomų, atsiranda lėtinis nuovargis, nuotaikų svyravimai, šąla galūnės, sausėja, šerpetoja ir greičiau sensta oda, slenka plaukai, skilinėja nagai.

Taigi, jeigu norime gerai jausti, o taip pat turėti sveiką odą, vešlius plaukus, gražius nagus, verta pagalvoti apie tai, ar su maistu gauname pakankamai seleno.

123RF.com nuotr./Moteris
123RF.com nuotr./Moteris

Prieš keletą metų Australijoje atliktas tyrimas įrodė, kad selenas gali padidinti moterų tikimybę pastoti: jis dalyvauja formuojantis sveikiems kiaušidžių fulikulams, kuriuose subręsta kiaušialąstė. Manoma, kad dėl antioksidacinio poveikio šis mikroelementas padeda sukurti sveiką aplinką.

Tuo tarpu seleno svarba vyrų vaisingumui žinoma jau seniai. Nustatyta, kad jeigu vyro organizme trūksta seleno, mažėja spermos kiekis ir prastėja jos kokybė. Šis mikroelementas padeda palaikyti normalią spermatogenezę – procesą, kurio metu gaminami spermatozoidai, todėl yra būtinas vyro reprodukcinės sistemos veiklai.

Kokiuose maisto produktuose seleno daugiausiai

Mokslininkų rekomenduojama dienos norma suaugusiam žmogui – 55 mikrogramai. Šiek tiek padidintos dozės rekomenduojamos nėščioms, maitinančioms krūtimi moterims, sergantiems lėtinėmis ligomis ir senyvo amžiaus žmonėms. Taip pat didesnė seleno dozė reikalinga rūkantiems, nesaikingai vartojantiems alkoholį ar sergantiems virškinimo ligomis.

Daugiausiai seleno randama jūros gėrybėse, jūrinėse žuvyse, gyvulių kepenyse bei inkstuose, taip pat mėsoje, pieno produktuose ir kiaušiniuose. Seleno galima rasti česnakuose, alyvuogių aliejuje, dumbliuose, alaus mielėse, kokoso, pistacijų ir anakardžių riešutuose.

123RF.com nuotr./Maistas, kuriame gausu seleno
123RF.com nuotr./Maistas, kuriame gausu seleno

Seleno kiekis augaliniame maiste – grūduose (ypač kukurūzuose), daržovėse ir vaisiuose – labai priklauso nuo vietovės, kurioje jie užauginti, tiksliau – nuo dirvos sudėties joje. Nustatyta, kad Lietuvos, o taip pat daugelio Europos šalių, dirvožemyje seleno praktiškai nėra, todėl ir maisto produktuose, pagamintuose iš tokioje dirvoje išaugusių augalų, šio mikroelemento taip pat nėra.

Verta žinoti, kad seleno pasisavinimą mažina angliavandeniai, ypač daug cukraus turintys saldumynai, taip pat miltiniai patiekalai. Be o, jo pasisavinimas prastėja trūkstant vitamino E, todėl nepamirškite į savo mitybos racioną įtraukti saulėgrąžų, sezamo sėklų, žemės riešutų, kviečių gemalų.

Kaip papildyti organizmą selenu

Valgant daug seleno turinčio maisto šio mikroelemento trūkumo organizme neturėtų būti, tačiau mūsų mityba visgi dažnai nėra tinkamai subalansuota, mes valgome per mažai jūros gėrybių ir žuvies.

123RF.com nuotr./Braziliški riešutai
123RF.com nuotr./Braziliški riešutai

Jeigu turite rizikos veiksnių, pavyzdžiui, šeimoje yra susirgimų širdies ir kraujagyslių arba onkologinėmis ligomis, jums diagnozuota aterosklerozė, dažnai sergate infekcinėmis ligomis, pasireiškia priešlaikinio senėjimo požymiai ir pan., verta pasitarti su gydytoju dėl seleno maisto papildų vartojimo.

Rekomenduojama rinktis kuo natūralesnius maisto papildus, kadangi juos organizmas pasisavina daug geriau. Maisto papildų gamintojo „Walmark“ seleno papildų „Selenas 100 µg “ arba „Selenium Aktiv“ sudėtyje esantis selenas gaunamas iš mielių, kurios auginamos aplinkoje, kurioje gausu šio mikroelemento. Augdamos šioje aplinkoje mielės pasisavina seleną ir paverčia jį selenometioninu – šia forma selenas natūraliai randamas maiste. Gautos mielės naudojamos praturtinti maistą ir gaminti maisto papildus, kadangi žmogaus organizmas lengvai pasisavina šią seleno formą.

Minėtuose maisto papilduose esanti šiek tiek didesnė už dienos normą seleno dozė (182 proc. rekomenduojamos dienos normos) papildo kasdienę mitybą selenu, o antrasis preparatas dar papildytas 5 mg juodojo pipiro (Piper nigrum) ekstrakto.

VIDEO: Dietoms – ne: kaip puoselėti grožį ir subalansuoti mitybą?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius