Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naudingi patarimai, kaip nesušalti per artėjančius šalčius

Termometro stulpelis pirmą kartą per šią žiemą nukrito gerokai žemiau nulio. Atpratę nuo šaltesnių žiemų turėtume pasirūpinti, kad žvarbus oras nepridarytų mums bėdos ir neperšaltume. Ką reikėtų žinoti?
Žiemą prideramai saugokitės nuo šalčio
Žiemą prideramai saugokitės nuo šalčio / „Scanpix“ nuotr.
  • Šiltas ir sotus maistas žiemą – puikus pasirinkimas. Netgi mitybos specialistai pataria šaltuoju sezonu rinktis ne vandeningas, bet šaknines daržoves – burokėlius, morkas, bulves. Puikiu ir sočiu patiekalu gali tapti paprasčiausios bulvės, virtos su lupena ir rauginti kopūstai, pagardinti šlakeliu aliejaus. Venkite perdirbtų, riebaluose keptų, daug druskos, cukraus ir sintetinių priedų turinčių maisto produktų. Maitinkitės reguliariai, padidinkite gerųjų riebalų kiekį, dažniau gerkite šiltą arbatą. Nepamirškite vitamino C, kuris yra galingas antioksidantas. Šio vitamino gausu ne tik citrusiniuose vaisiuose, bet ir brokoliniuose kopūstuose, kiviuose, saldžiojoje paprikoje. Itin svarbus ir vitaminas A, atsakingas už imuniteto gerinimą. Jo rasite kepenėlėse, kiaušiniuose, riebioje žuvyje.
  • Imunitetą sustiprinti padės ir B grupės vitaminai, skatinantys energijos išsiskyrimą iš angliavandenių, riebalų ir baltymų, kas ypač aktualu žiemą, kai trūksta energijos. B grupės vitaminų gausu žuvyje, liesoje mėsoje (vištiena, triušiena), rupioje duonoje, kopūstuose ir ankštinėse kultūrose.

  • Nevartokite alkoholio. Alkoholis mūsų kūną paveikia taip, kad galime ir nepajausti, kad sušalome, o tuomet laukia liūdnos pasekmės. Todėl jeigu manote, kad gerdami alkoholį sušilsite – klystate. Verčiau rinktis įvairias arbatas. Specialistai pataria ir nerūkyti, kadangi dėl to taip pat didėja tikimybė sušalti.
  • Tinkamai apsirenkite. Šaltą žiemos dieną nereikėtų persistengti norint atrodyti itin stilingai su plonais drabužėliais, jeigu žinote, kad ilgai būsite lauke. Verčiau jau atsigręžti į natūralių audinių drabužius, kurie būtų patogūs, šilti. Nepamirškite apatinių drabužių, taip pat, tinkamos avalynės – šaltuoju metu šaltis itin greitai griebia kojas ir rankas. Kepurė, pirštinės, šalikas – pagrindiniai atributai, kurie padės išvengti šalčio smūgio, tačiau tuo pačiu svarbu ir per daug neprisirengti, kad nepradėtumėte prakaituoti, be to, per daug drabužių trukdys judėti.
  • Atšalimas silpnina imuninę sistemą, nes kai žmogui šalta, organizmas eikvoja jėgas tam, kad palaikytų normalią kūno temperatūrą, o jėgų kovoti su infekcijomis vis mažėja. Pagrindinės taisyklės, kurių turėtumėte laikytis žiemą, – drabužių sluoksniavimas. Pirmąjį sluoksnį turėtų sudaryti prakaitą išgarinantys ir kūną šildantys apatiniai, antrąjį – šilumą sulaikantys drabužiai, trečiąjį – nuo sniego, vėjo ir drėgmės saugantys drabužiai.
  • Neskubėkite atšilti. Jeigu labai sušalote, neskubėkite iškart į karštutėlę vonią. Pirmiausia, kad nesušaltumėte lauke, stenkitės nestovėti vietoje, raskite užuovėją, jeigu pučia stiprus vėjas. Na o grįžus namus, patartina sušilti palaipsniui – pabūkite kambario temperatūroje, o vėliau pamažu šildykitės, pavyzdžiui, pamerkite rankas į drungną vandenį. Svarbu prisiminti, kad nušalusi kūno dalis gali būti nejautri, todėl jeigu imsitės drastiškų veiksmų, galite sau pakenkti, todėl jeigu oda nušalo, kreipkitės į specialistus, kurie suteiks pirmąją pagalbą. Svarbu nušalusios odos stipriai netrinti, nelaikyti šalia labai karštų šilumos šaltinių.
  • Šiaurėje gyvenantys žmonės, saugodami odą nuo šalčio ir stipraus vėjo, naudoja elnio taukus. Mūsų klimato sąlygomis pakaks naudoti specialų, nuo šalčio, vėjo ir kitų išorinių veiksnių apsaugantį kremą. Barjerinį kremą būtina tepti 20 min. prieš išeinant į lauką.
  • Svarbiausias patarimas: stenkitės kuo rečiau laižytis lūpas. Jos jau yra padengtos apsaugine plėvele, kuri išgaruoja kartu su vandeniu (pavyzdžiui, lūpų apsilaižymo atveju). Prieš išeidamos į lauką būtinai pasitepkite lūpas maitinamuoju lūpų balzamu.
  • Lietuvoje žemiausia temperatūra yra perkopusi 40 laipsnių šaltį. Žvarbiausia žiemos temperatūra – beveik 43 laipsniai šalčio – užfiksuota 1956 m. vasario 1 d. Utenoje. Panašus šaltukas – 40,5 laipsnių spaudė ir 1940 m. sausio 17 d. Varėnoje. Buvo ir daugiau metų, kai šiame krašte užfiksuota ypač žema temperatūra – apie 40 laipsnių šalčio.
    VIDEO: Patarimai, kaip apsisaugoti nuo šalčio einant į lauką

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius