Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmą kartą atliktas tyrimas atskleidė lietuvių kofeino vartojimo įpročius

Tiek suaugę, tiek paaugliai Lietuvoje daugiausia kofeino gauna su kava – 70 proc.Šios medžiagos paaugliai suvartoja gerdami kavą, suaugusieji iš kavos gauna 80 proc. viso suvartojamo kofeino, rodo pirmą sykį šalyje atliktas reprezentatyvus kofeino tyrimas.
Ar netrūksta sviesto?
Du kavos / Chichacha, Flickr.com

Gerokai atsilikdama nuo kavos pagal gaunamą kofeino kiekį seka arbata. Nors jos išgeriama maždaug tiek pat kiek kavos, paaugliai su ja gauna apie 16 proc., o suaugusieji – apie dešimtadalį viso kofeino. Energiniai gėrimai paauglių kofeino racione užima 9 proc., tarp suaugusiųjų – 4,5 proc. , dar mažiau užima kolos tipo gėrimai.

Žiūrint į kofeino suvartojimą, Lietuvos gyventojai  yra tikri kavos mylėtojai. Suaugusieji kavos vartoja penktadaliu daugiau nei paaugliai – jų favoritas yra plikoma kava, tokios išgeriama vidutiniškai 64 puodeliai per mėnesį, – sakė R.Stukas.

Trys populiariausi kofeino turintys produktai tarp paauglių ir tarp suaugusiųjų yra šokoladas, kava ir arbata. Absoliuti dauguma paauglių vartoja šokoladą (94 %), šiek tiek mažiau arbatą (67 %) ir panaši dalis – kavą (64 %). Tarp suaugusiųjų šie produktai pagal vartojimo paplitimą išsidėsto kitaip: dominuoja kava (84 %), o šokoladas ir arbata keliais procentais nusileidžia.

„Žiūrint į kofeino suvartojimą, Lietuvos gyventojai  yra tikri kavos mylėtojai. Suaugusieji kavos vartoja penktadaliu daugiau nei paaugliai – jų favoritas yra plikoma kava, tokios išgeriama vidutiniškai 64 puodeliai per mėnesį, tačiau tarp paauglių populiaresnės kitos kavos – Cappuccino, Latte, kava su pienu ir kitos – galbūt tai lemia ir populiarumas kavos išsineštinai.  Taigi tiek paaugliai, tiek suaugę daugiausia kofeino gauna su kava, tačiau pagal suvartojamą kofeino kiekį nuo kitų šalių ypatingai nesiskiriame“, – sakė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius profesorius Rimantas Stukas.

Paaugliai dažniau susigundo energetiniais gėrimais

Energinių gėrimų, kolos ir kakavos produktai tarp paauglių populiaresni nei tarp suaugusiųjų. Beveik du trečdaliai paauglių ir kas ketvirtas suaugusysis vartoja kolos tipo gėrimus; ketvirtadalis paauglių ir perpus mažiau suaugusiųjų vartoja kakavą, mažiau kaip trečdalis paauglių ir 8 % suaugusiųjų vartoja energinius gėrimus.  70 proc. paauglių šių gėrimų apskritai negeria, penktadalis – paragauja bent kartą per mėnesį, o dešimtadalis – bent kartą per savaitę.

Lietuvoje palyginti su kitomis šalimis mažiau paauglių vartoja energinius gėrimus ir jie nėra tapę kasdieniniais – Europos šalyse energinius gėrimus vartoja apie du trečdaliai paauglių, – teigė V.Dobrovolskis.

„Lietuvoje palyginti su kitomis šalimis mažiau paauglių vartoja energinius gėrimus ir jie nėra tapę kasdieniniais – Europos šalyse energinius gėrimus vartoja apie du trečdaliai paauglių (67 %), mūsų šalyje vartojančių šiuos gėrimus yra apie 29 proc. O pagal gaunamą kofeino kiekį atitinkame Europos vidurkį – paauglių racione su šiais produktais gaunamas apie 9 proc. suvartojamo kofeino, iš kolos – apie 4 proc., tuo tarpu su kava paaugliai šios tonizuojančios medžiagos gauna kone dešimt kartų daugiau”, – lygino VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto dėstytojas Valerijus Dobrovolskis.

Moterys labiau mėgsta kavą

Kavą geriantys suaugusieji per mėnesį vidutiniškai jos išgeria 66, o paaugliai – 29 puodelius. Tarp pastarųjų tiek vaikinai, tiek merginos kavos išgeria panašiai. Tuo tarpu suaugusios moterys vidutiniškai per mėnesį išgeria 10 kavos puodelių daugiau nei vyrai.

Kalbant apie kitus kofeino turinčius produktus, tai Lietuvos gyventojas per mėnesį vidutiniškai išgeria 13 puodelių kakavos, 10 skardinių (0,25 l) energetinių gėrimų, suvalgo 8 plyteles (100 g) šokolado, 4 litrus kolos tipo gėrimų ir 6 puodelius karšto šokolado. Šie duomenys lieka panašūs nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties.

Šaltiniai: kofeino turinčių produktų vartojimo reprezentatyvus tyrimas buvo atliktas TNS bendrovės 2013 m. pabaigoje, apklausti 1109 respondentai 12-74 m. amžiaus visoje Lietuvoje. Tyrimo duomenų analizę ir sugretinimą su tarptautiniais duomenimis atliko Vilniaus Universiteto Visuomenės sveikatos institutas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius