Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Populiariausi mitai apie raumenų skausmą po sporto: ar tikrai kalta pieno rūgštis?

Turbūt ne kartą esate susidūrę su pavėluotu raumenų skausmu, kuris atsiranda po treniruotės praėjus nuo 24 iki 48 valandų. Dažniausiai raumenų skausmas yra patiriamas pakeitus treniruočių pobūdį, padidinus jų intensyvumą, apimtį arba tiesiog pirmą kartą gyvenime pradėjus sportuoti. Labai dažnai manoma, jei raumenų skausmo po treniruotės nėra, raumuo negavo pakankamo krūvio ir dėl to neaugs ir nestiprės, tačiau tai nėra tiesa.
Nugara
Nugara / „Scanpix“ nuotr.

Kilo.lt trenerė Laura Braziulytė supažindina su populiariausiais mitais apie raumenų skausmą.

1. Raumenų skausmas atsiranda dėl juose susikaupusio laktato (pieno rūgšties)

Deja, bet tai netiesa. Laktatas – tai medžiagų apykaitos šalutinis produktas, kuris pradeda kauptis organizme, atliekant intensyvų fizinį krūvį. Jis organizme yra pilnai suskaidomas, praėjus valandai po fizinio krūvio, todėl pavėluotam raumenų skausmui įtakos neturi.

Sporto medicinos tyrimai nustatė, kad pavėluotas raumenų skausmas atsiranda dėl jungiamųjų audinių ir raumeninių skaidulų mikropažeidimų, kurie sukelia uždegimą bei skausmą. Didžiausia raumenų pažeida įvyksta atliekant ekscentrinį judesį (aktyvus raumenų skaidulų pailgėjimas esant apkrovai). Tai panašu į virvės traukimą didele jėga, dėl kurios ji ima plyšti.

2. Treniruotė nebuvo gera, jei kitą dieną nejaučiate raumens skausmo

Raumenų skausmas po sporto dažnai laikomas būtinybe. Jei jo nėra, vadinasi, treniruotė buvo per silpna arba neefektyvi. Tačiau, tai netiesa. Pagrindiniai raumenų hipertrofijos ir adaptacijos elementai tam, kad raumuo augtų ir stiprėtų, yra raumens mechaninė įtampa, metabolinis stresas ir raumens mikropažeida.

Jei jūsų treniruotėje vyraus vienas šių elementų, raumuo augs ir tvirtės, nepriklausomai nuo to, ar po treniruotės jausite pavėluotą raumenų skausmą, ar ne. Tad nors atrodo, jog skausmas yra pagrindinis rodiklis raumens adaptacijoje ir augime, deja, šį teiginį patvirtinančių mokslinių tyrimų nėra.

3. Kuo stipresnis esi, tuo mažesnį raumenų skausmą jauti

Turėtumėte reguliariai keisti treniruočių programas, jų krūvį bei intensyvumą tam, kad galėtumėte toliau progresuoti.

Tiesa, kad raumenų skausmas sumažės, kai jūsų kūnas prisitaikys prie fizinio krūvio bei treniruočių pobūdžio. Todėl turėtumėte reguliariai keisti treniruočių programas, jų krūvį bei intensyvumą tam, kad galėtumėte toliau progresuoti. Skausmas yra genetinis komponentas, todėl šį faktorių vertinti labai sunku. Vieni gali jausti labai stiprų raumenų skausmą, kiti jo nejaučia visai.

Visgi yra skirtumas tarp skausmo nebuvimo dėl žmogaus fiziologinių ypatybių ir dėl nepakankamo treniruotės krūvio. Jei jaučiatės kiekvieną pratimo seriją atlikę iki išsekimo, tačiau vėliau raumenų skausmo nejaučiate, nesijaudinkite – raumenys augs ir stiprės. Tačiau šioje vietoje svarbu nepamiršti kokybiško poilsio ir tinkamos mitybos. Jei visgi pakartojimus atliksite atsainiai, nesistengdami, progresas nevyks.

Vida Press nuotr./Sportuojanti pora
Vida Press nuotr./Sportuojanti pora

4. Raumenų skausmas yra blogas dalykas

Pavėluotas raumenų skausmas po treniruotės yra visiškai normalus reiškinys. Jį galite jausti keletą dienų. Tačiau, jei po treniruotės raumenų skausmas yra labai stiprus ir jis tęsiasi savaitę ar ilgiau, tai rodo, jog raumens pažeidimas yra kur kas rimtesnis.

Per didelis ir per dažnas raumenų pažeidimas gali sumažinti raumenų jėgą, treniruočių efektyvumą bei motyvaciją sportuoti, todėl kiekvienoje treniruotėje savęs žaloti nereikia.

5. Tempimo pratimai prieš ir po treniruotės gali užkirsti kelią raumenų skausmui

Deja, bet tai netiesa. Studijos teigia, kad statinis raumenų tempimas prieš treniruotę stipriai sumažina raumenų galią ir jėgą. Todėl prieš treniruotę rekomenduojama atlikti dinaminę kūno pramankštą, kurioje būtų pakeliama kūno temperatūra, būsimam krūviui paruošiama mūsų nervų sistema, raiščiai, sąnariai, pagerinamas jų paslankumas, taip apsisaugant nuo traumos, kurią galėtumėte patirti treniruotės metu.

Tempimo pratimai po treniruotės neužkerta kelio raumenų skausmui, tačiau jam atsiradus padeda jį malšinti. Taip pat atsiradusį raumenų skausmą malšina masažas, volavimas, kontrastinis dušas – visa tai suaktyvina kraujotaką raumenyje ir padeda greičiau užgyti mikropažeidimus. Raumenims greičiau atsistatyti padeda padidintas baltymų suvartojimas (raumenyje pagreitina baltymų sintezę), omega-3 žuvų taukai (slopina uždegimo procesus), poilsis ir miegas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius