Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 15d. 13:51

Prostatos ligų diagnostikai jau naudojama moderni technologija

Prostatos vėžys
Vida Press nuotr. / Prostatos vėžys
Siekdami kuo anksčiau nustatyti piktybines ligas, medikai kviečia pasitikrinti dėl atsiradusių iki tol nebuvusių pojūčių. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Urologijos centro vadovo doc. Arūno Želvio, pirmasis žingsnis – šeimos gydytojo paskirtas kraujo tyrimas, kurio metu nustatomas prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekis, rašoma Santaros klinikų pranešime žiniasklaidai.

Jei šis rodiklis padidėjęs, tuomet tikslinga gydytojo urologo konsultacija, kurios metu bus paskirti kiti tyrimai. „Žmonės baiminasi prostatos biopsijos tyrimo per tiesiąją žarną. Geroji žinia yra ta, kad vis dažniau taikomas naujas metodas, biopsijos atlikimas per odą. Šis diagnostikos pokytis urologų bendruomenėje pajuokaujant buvo pramintas TREXIT. Ši metodika taikoma su bendrine nejautra – pacientas nieko nejaučia, procedūra neilga, pacientas tą pačią dieną gali būti išleidžiamas į namus“,– sako doc. A.Želvys.

Urologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Čekauskas prostatos chirurgiją apibūdina kaip pažangią ir pacientą tausojančią: „Santaros klinikose pacientai operuojami mažai invazyviais metodais – naudojama laparoskopinė arba trijų dimensijų laparoskopinė chirurgija, ši inovatyvi metodika suteikia chirurgui galimybes matyti aiškesnį ir gilesnį vaizdą, tiksliau įvertinti anatomines struktūras. Tokia chirurgija sumažina pooperacines rizikas (šlapinimosi, seksualinius sutrikimus). Gydymo rezultatai yra geri – 85 procentai pacientų išgyvena 10 metų, o ligą nustačius ankstyvosiose stadijose, ji sėkmingai gydoma, ligos atsinaujinimo tikimybė labai maža“.

Pagal Lietuvoje veikiančią prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą 50-69 metų vyrai vieną kartą kas dvejus metus kviečiami nemokamai atlikti PSA lygio kraujyje tyrimą. Dr. A.Čekauskas sako, kad prevencinė patikra suteikia galimybę ligą nustatyti anksti. Būtina apsilankyti pas gydytoją, jei sutrinka šlapinimasis, ima varginti naktinis kėlimasis į tualetą. Šis vėžys dažniausiai diagnozuojamas 60–65 metų amžiaus vyrams, kurie ir patenka į programos numatytas amžiaus ribas.

Europos urologų asociacija rugsėjo 15 dieną yra paskelbusi Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena. Asociacijai priklauso ir Lietuvos urologų draugija. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga per savo gyvenimą susirgs vienas iš 6 vyrų. Lietuvoje prostatos vėžiu serga apie 2500 vyrų, 500 kasmet jų miršta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:28
01:03
03:51

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką