Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 2d. 22:07

Rusų genijus, kuris pražudė save bandydamas tapti nemirtingu

Aleksandras Bogdanovas žaidžia šachmatais su Leninu
Vida Press nuotr. / Aleksandras Bogdanovas žaidžia šachmatais su Vladimiru Leninu, už jų – Maksimas Gorkis.

Kraujo perpylimas – procedūra, kuri dabar atliekama viso pasaulio ligoninėse, ją atradusiam rusų mokslininkui kainavo gyvybę. Jo charakterio ypatybės ir žingeidumas tebeminimas drauge su nuopelnais medicinai ir pasipriešinimu viskam, kuo netikėjo. Jo nuomonė ir įsitikinimų laikymasis ne kartą lėmė suėmimus, trėmimus, išmetimus iš mokymo įstaigų ir politinių partijų, o atsidavimas mokslui ir tyrimams – galiausiai jo paties mirtį.

Aleksandras Malinovskis buvo geriau žinomas kaip Aleksandras Aleksandrovičius Bogdanovas. Sovietmečiu ši pavardė daugiausia buvo šliejama prie Vladimiro Lenino kovos su idealizmu ir kitais nukrypimais nuo vyravusios tvarkos. Kaip rašė rusų laikraštis „Kommersant“, visą A.Bogdanovo gyvenimą irgi supo vieni nukrypimai: revoliucionierius, politinis kalinys, Proletkulto teoretikas, bolševikų partijos Centro komiteto narys, tada jų ideologinis priešininkas. Kaip mokslininkas, jis neįprastai derino psichiatro darbą su mokslinės fantastikos rašymu bei filosofija. Buvo ekonomistas ir pirmojo pasaulyje kraujo perpylimo instituto įkūrėjas.

Įstojęs į Maskvos universiteto fizikos ir matematikos fakultetą, A.Bogdanovas buvo pašalintas dėl arešto ir tremties į Tulą. Kaip ir daugelis to meto studentų, įstojęs į Liaudies valios „Tautiečių sąjungos tarybą“, jis sėkmingai derino studijas su „revoliucijos mokykla“. Tremtyje studentas nusprendė, kad yra gana subrendęs mokyti kitus ir ėmė savarankiškai versti Markso darbus, dėstė paskaitas darbininkų būreliuose ir rašė knygas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

04:10
15:03
13:00

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką