Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skirtumai tarp Bikram, Vinyasa, Rocket ir jėgos jogos. Kuri tinka jums?

Didelio intensyvumo intervalinės treniruotės (HIIT) vis populiarėja, tačiau neretai nuo jų labai įsitempia raumenys, todėl svarbu į sporto režimą įtraukti atstatomuosius pratimus.
Joga
Joga / Fotolia nuotr.

Joga yra labai universali, tačiau yra labai daug jogos rūšių, dėl to naujokas gali lengvai susipainioti. Pasirinkimo nepalengvina ir tai, kad nemažai studijų ir instruktorių dėsto savo firminį jogos stilių. Mums į pagalbą atėjo Chrisas Magee, vyriausiasis studijos „Another Space“ jogos instruktorius. Jis papasakojo apie daugybę jogos rūšių ir kokią naudą jos teikia.

C.Magee, buvusiam aktoriui ir profesionaliam regbio žaidėjui, joga tapo būdu išgydyti savo kūną nuo ilgalaikių sporto traumų – jis pabrėžia, kaip svarbu įvairinti treniruočių programą. Jei norite subalansuoti savo treniruočių režimą, arba tiesiog norite užsiimti joga, štai kelios populiariausios jogos rūšys:

„Vinyasa“ joga

„Vinyasa“ yra plačiausias srauto jogos terminas, o tokia joga vakarietiškame pasaulyje yra populiariausia“, – C.Magee sakė „Business Insider“.

Žodis „Vinyasa“ apibūdina sinchroniško judesio ir kvėpavimo principą. „Vinyasa“ jogos užsiėmimuose viską diktuoja jūsų kvėpavimas bei kiek ilgai išlaikote pozą, o kiekviena poza gražiai ir sklandžiai pereina į kitą. Instruktorius duoda nurodymus susirinkusiems: „Įkvėpdami kelkite rankas aukštyn, iškvėpdami pasilenkite prie kojų“, – pasakojo C.Magee.

„Tai sąmoningumas, kvėpavimas ir judesys. Tačiau ši jogos rūšis gali būti ir aerobinė, greita, priversti paprakaituoti – aš dėstau labai intensyvią „Vinyasa“ jogą.

Mano jogos pamokos niekada nebus vienodos. Bus panašių elementų ir galbūt grąžinsiu vieną kitą senesnį elementą, tačiau nežinosite, kas jūsų laukia“, – sakė vyras, pridėdamas, kad tai jo mėgstamiausia jogos rūšis.

Aštangajoga

Aštangajoga yra „Vinyasa“ jogos variacija – tiesiog joje yra nustatyta judesių seka. „Jeigu nuspręsite pradėti pirminės serijos Aštangajogos pamokas – nesvarbu, kokioje pasaulio šalyje – instruktorius dėstys tą pačią judesių seką, todėl visada žinosite, kokia bus ateinanti poza, – aiškino C.Magee.

„Žinant, kas laukia, galima geriau suprasti save bei užsiėmimo metu geriau save valdyti: labiau pataupyti energiją, nuspręsti, kur labiau pasistengti, o kur atsipalaiduoti.“

„Rocket“ joga

„Rocket“ joga, kaip galima suprasti iš pavadinimo, yra greita joga. „Tai yra išvestinė Aštangajogos rūšis. Ji kilusi iš tradicinės Aštangajogos serijos, tačiau Larry Schultzo iš San Fransisko šiek tiek modifikuota vakarietiškai kultūrai“, – aiškino Chrisas Magee. – Kol L.Schultzas savo turo metu jogos mokė Amerikos roko grupę „The Greatful Dead“, vienas narys, Bobas Weiris, pasiūlė pavadinti jo jogos stilių „Rocket“ (raketa), nes ji padeda greičiau pasiekti tikslo“ – ir pavadinimas prilipo.

Pasak „Style Craze“, „Rocket“ joga yra L.Schultzo bandymo paversti Aštangajogą prieinamesnę vakariečiams, suskirstant klasikinės jogos griežtumą, rezultatas.

„Ši jogos rūšis yra šauni, dažnai jos mokau ir ja užsiimu, – tęsė C.Magee. – Ji žaisminga ir turi nustatytą struktūrą, tačiau mokytojas turi vietos manevruoti nustatytuose rėmuose. Kiekvienas užsiėmimas nebūtinai bus toks pats, tačiau visi užsiėmimai bus geri.“

Fotolia nuotr./Joga
Fotolia nuotr./Joga

Jėgos joga

Yra daugybė jėgos jogos stilių, tačiau C.Magee išskyrė vieną, kurį išpopuliarino Baronas Baptiste. „Ji greita ir staigi“, – sakė vyras. Kartais, tačiau ne visada, ja užsiimama įkaitintame kambaryje.

„Jėgos jogos minusas yra tas, kad jūs paprakaituosite ir jai atlikti gali prireikti daug fizinės ištvermės. Taip pat joje nėra pakankamai nurodymų, reikalingų naujokui, kaip saugiai pereiti iš vienos pozos į kitą – sakė C.Magee. – Pirmiausiai reikėtų apsilankyti keliuose pradedančiųjų užsiėmimuose, kuriuose susitelkiama į jogos pagrindus.“

„Bikram“ joga

Tiems, kas nori išbandyti save, visada yra „Bikram“ joga, originalioji karštoji joga, kurią sukūrė Bikramas Choudhury. Tai nustatyta 26 pozų seka, kuri atliekama 90 minučių trunkančio užsiėmimo metu iki 40 laipsnių įkaitintame kambaryje. Pats Bikramas tokius kambarius vadina „kankinimo kambariais“.

„Karšta joga“ yra bet kokia jogos rūšis, atliekama įkaitintame kambaryje. Šiai rūšiai įtaką gali daryti dauguma jogos mokyklų. Užsiėmimai gali būti trumpesni, trunkantys tik 60 minučių, ir dažniausiai jie ne tokie karšti – kambarys įkaitinamas iki 33 laipsnių – ir daugeliui žmonių tai labiau įveikiama.

Raumenų įkaitinimas padeda išvengti traumų, o karščio intensyvumas, manoma, padeda greičiau deginti riebalus bei suteikia kūnui detoksikacinį poveikį. Tačiau ne visi mano, kad karštoji joga yra geresnė už kitas jos rūšis.

„Hatha“ joga

„Visa joga, įskaitant „Vinyasa“ jogą ir Aštangajogą, kilusi iš „Hatha“ jogos, – tai yra pozomis grįsta joga“, – sakė C.Magee. Jis pridėjo, kad, kai tvarkaraštyje pamatote, kad bus dėstoma šita jogos rūšis, turėkite omenyje, kad šie užsiėmimai orientuoti į pagrindų mokymąsi.

Atstatomoji joga

„Atstatomoji joga yra in stiliaus joga, kuri pirmiausiai siejama su atpalaidavimu, – sakė C.Magee. – Jos pagrindas yra atpalaidavimas, o ne „tėkmė“.

Ši jogos rūšis labai priklauso nuo dalykų, padedančių įsitaisyti į vieną ar kitą pozą. „Jie naudojami padėti sau išlaikyti pusiausvyrą vienoje ar kitoje pozoje, išlaikant ją 3, 4 ar 5 minutes – ši joga yra labai švelni ir atpalaiduojanti.

„Balandžio pozoje“ galite prabūti 5 minutes, taip duosite sau laiko pakvėpuoti ir atsipalaiduoti – šios penkios minutės padės jūsų kūnui iš tiesų atsipalaiduoti, – sakė vyras. – Jei pozoje praleisite per mažai laiko, negausite visos jos suteikiamos naudos.“

Pagrindų įvaldymas

Kaip ir pradedant bet kokius fizinius pratimus, C.Magee siūlo skirti šiek tiek laiko ir pirmiausia suprasti jų pagrindus. Dauguma trenerių bei jogos rūšių leidžia rinktis nuo pirmos iki penktos pozų stadijos – pirmoji yra elementariausia, o penktoji – intensyviausia.

Tačiau Chrisas Magee įspėja, kad labai svarbu įsisavinti pirmąją stadiją. „Tai toks pats geras pasirinkimas, kaip ir penktoji stadija, – sakė vyras. – Nustokite galvoti, kad visada turime save stumti daryti daugiau.“

Treniruočių įvairovės svarba

Nors Chrisas Magee yra prisiekęs jogas, jis pažymi treniruočių įvairovės – įvairių programų įtraukimą į savo treniruočių režimą – naudą kūnui ir protui.

„Per daug vieno dalyko yra žalinga jūsų sveikatai, nes gali sukelti traumų, – C.Magee sakė „Business Insider“. – Jeigu užsiimate tik jėgos treniruotėmis, jūsų kūnas taps įsitempęs ir sukaustytas, o erdvės trūkumas reiškia tinkamų sąnarių ir raumenų judesių trūkumą. Prasideda plyšimai, išnirimai ir kitokios problemos.

Kita vertus, jei atliksite tik tempimo ir lankstumo pratimus, jūsų kūnas gali tapti toks atsipalaidavęs ir silpnas, kad sąnariai negalės stabilizuotis, kai prireiks tos jėgos – o toks atsipalaidavimas taip pat sukelia išnirimus.“ Kadangi kūnas labai greitai prisitaiko prie besikartojančios veiklos, nebus progreso, jei visą laiką treniruojatės taip pat.

Pripažindamos, kad dauguma sporto salių lankytojų, kurie neturi daug laisvo laiko, nelabai linkę kardio arba jėgos treniruotes pakeisti joga, tokios studijos kaip „Another Space“ vis dažniau siūlo treniruočių įvairovės užsiėmimus,pjungiančius HIIT ir jogą arba HIIT ir dviratį į 90 minučių trunkančius užsiėmimus. „Treniruočių įvairovės nauda yra ta, kad jūs savo kūnui nuolat suteikiate vis skirtingą šoką bei nuolat randate pusiausvyros tašką“, – sakė Chrisas Magee.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius