Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 8d. 00:00

Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamas priemones

Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamas priemones
Partnerio nuotr. / Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamas priemones

Slaugote šlapimo nelaikantį šeimos narį, kuris neišsiverčia be šlapimą sugeriančių priemonių? Šeimoje turite artimą vyrą, kuriam po prostatos operacijos praverstų įklotai? Galbūt tyliai kenčiate nevalingą šlapimo ištekėjimą ir bijote kreiptis pagalbos? Svarbu žinoti, kad tokiais atvejais gydytojui diagnozavus šlapimo nelaikymą, galima tikėtis kompensuojamų sauskelnių, įklotų, vienkartinių paklodžių.

Iki praėjusių metų vasaros šios priemonės buvo kompensuojamos tik pacientams, kuriems šlapimo nelaikymas išsivystė dėl išsėtinės sklerozės, insulto, traumų, cerebrinio paralyžiaus, esant įskilam stuburui, arba tiems, kuriems buvo nustatytas nuolatinės slaugos poreikis. Kitiems teko sukti galvas kaip savarankiškai išgalėti reikiamas priemones.

Dvi geros žinios

Nuo 2018 m. liepos 1 d. šlapimą ir (arba) išmatas sugeriančios priemonės gali būti skiriamos visiems pacientams, kuriems diagnozuotas vidutinio arba sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymas ir (arba) išmatų nelaikymas. Tiesa, esant lengvam šlapimo nelaikymui kompensuojamos priemonės nepriklauso, o nustačius vidutį šlapimo nelaikymą, kompensuojami tik įklotai.

Kita gera žinia, jog dabar sunkų šlapimo nelaikymą patiriantiems pacientams kompensuojama daugiau sauskelnių – vietoje 30 vnt. per mėn. skiriama 45 vnt. sauskelnių. Jeigu pacientui diagnozuojamas ir išmatų nelaikymas, jam priklauso dar 45 vnt. sauskelnių. Taigi, turintiems ir šlapimo, ir išmatų nelaikymą pacientams per mėn. įmanoma gauti 90 vnt. sauskelnių.

Kur kreiptis?

Pirmiausia reikia kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją (šeimos gydytoją), vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją. Šis, įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamoms priemonėms gauti. Prireikus nuodugnesnio ištyrimo, šeimos gydytojas gali siųsti diagnozės patvirtinimui pas gydytoją-specialistą (pvz., ginekologą, urologą).

Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti tokias kompensuojamas priemones:
  • esant vidutiniam šlapimo nelaikymui – 60 vnt. įklotų (sugeriančių daugiau nei 300 ml);
  • esant sunkiam šlapimo nelaikymui – 45 vnt. sauskelnių;
  • esant išmatų nelaikymui – 45 vnt. sauskelnių.

Informacija parengta pagal LR sveikatos apsaugos ministro įsakymus Nr. V-1508 ir Nr. V-871.

Kokias sauskelnes naudoti?

Labai svarbu pasirinkti patikimas ir odos sveikatą padedančias užtikrinti sauskelnes. Švedų gamintojo TENA sauskelnės yra patikrintos dermatologų, patogios, paprastai naudojamos, pagamintos iš minkštos, orui laidžios medžiagos. Jos ne tik greitai sugeria šlapimą ir užrakina jį viduje, bet ir puikiai apsaugo nuo pratekėjimo, neleidžia atsirasti šlapimo kvapui. Lovoje gulintiems, mažai judantiems ligoniams rekomenduojama naudoti anatomines „TENA Slip“ sauskelnes, užsegamas lipdukais šonuose. Aktyviems, vaikščioti galintiems pacientams idealiai tinka kelnaičių tipo „TENA Pants“ sauskelnės, dėvimos kaip įprasti apatiniai. Sauskelnių dydį geriausia parinkti pagal paciento nešiojamų drabužių dydį: S, M, L, XL. Esant vidutiniam-sunkiam šlapimo nelaikymui patariama rinktis „Plus“ (6 lašelių) sugeriamumo arba „Super“ (7 lašelių) sugeriamumo sauskelnes.

Partnerio nuotr./„Tena Pants“ ir „Tena Slip“ sauskelnės
Partnerio nuotr./„Tena Pants“ ir „Tena Slip“ sauskelnės

Daugiau informacijos apie šlapimo nelaikymą ir kaip spręsti higienos nepatogumus rasite www.tena.lt interneto svetainėje.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką