Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vilniuje pirmą kartą minima Pasaulinė seksualinės sveikatos diena

„Žmogus gimsta būdamas tam tikros lyties: vyru, moterimi, translyčiu arba hermafroditu,“ – visiems ir taip suprantamus faktus restorane „La Boheme“ dėstė Seimo narė Aušrinė Marija Pavilionienė.
Seksualinė sveikata
Seksualinė sveikata / Organizatorių archyvo nuotr.

Antradienį čia pirmą kartą Lietuvoje buvo minima Pasaulinė seksualinės sveikatos diena, kurios proga bandyta atvirai padiskutuoti apie mūsų šalyje vengtiną seksualumo temą. Ta proga buvo surengta ir tapybos darbų paroda „ORGAO“.

Susirinkusieji šnekučiavosi ir pleškino fotoaparatų blykstėmis. Renginį organizavęs psichologas Andrius Kaluginas tikino, kad įtraukti šią dieną į Lietuvos kalendorių lengva nebuvo. „Daugelis mąsto stereotipiškai ir seksualinę kultūrą bei sveikatą sieja su lėkštumu ir vulgarumu,“ – kalbėjo jis.

– Žmonių, nepritarusių šios parodos atidarymui, dabar  nėra. Gaila, kad jie nemato, kokią žinią mes norime atnešti.“ A. Kaluginas net kelis kartus pabrėžė, kad restorane vykstanti diskusija apie seksualumą bus laisva ir atvira, tačiau psichologo žodžiai, deja, neišsipildė. Išsitraukusi lapą su tekstu, Aušrinė Marija Pavilionienė rėžė užtikrintai: „Sugriausiu tą mitą, kad mes čia kalbėsime neformaliai. Jeigu mes kalbame rimtai ir iš esmės, mes turime kurti atitinkamą kalbėjimo sritį.“ 

Seimo narė liovėsi skaičiusi pranešimą apie seksualumo apibrėžimus tada, kai jos žodžius pertraukė uodegą į grindis daužantis šuo. „Matote, jis man pritaria,“ – šyptelėjo A. M. Pavilionienė.

Laisva, anot A. Kalugino, diskusija vyko akademiniu principu: ant kėdžių susėdę jos dalyviai kalbėjo paeiliui ir po septynias minutes. Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė pasakojo apie seksualinę prievartą, kurios tyrinėjimui skyrė daug laiko. „Kanados mokslininkų teigimu, tik du procentai vyrų prisipažįsta, kad yra prievartaujami moterų,“ – stengėsi sudominti publiką K. Mačiulienė.

Parodoje „ORGAO“ buvo eksponuojami Lietuvos menininkų darbai, atskleidžiantys jų požiūrį į seksualumą ir lytiškumą. Sauliaus Paukščio nutapyti aktai turbūt labiausiai išsiskyrė iš kitų eksponuojamų darbų. Paveiksluose vyravo tamsios spalvos, o darbai buvo apšviesti lemputėmis, kurias menininkas vadina aureolėmis. „Kalbant primityviai, lemputės yra tarsi šventųjų, vaikščiojančių vandeniu, aureolės, – mąsliai dėstė S. Paukštys. – Na, žinote, kaip legendose būna.“

Kituose darbuose seksualumas akių nebadė. Tapytoja Aida Verdi darbą „Degti aistra“ dedikavo savo antrajai pusei. Meninikė pasakojo, kad jos gyvenimo draugas, paklaustas, ką darytų savo paskutinę gyvenimo valandą, romantiškai ištarė: „Apkabinčiau tave ir nepaleisčiau.“ Šie saldūs žodžiai įkvėpė Aidą sukurti apsikabinusią porą vaizduojantį paveikslą.

Nors klausytojai stengėsi būti atidūs, tačiau jautėsi,  jog Pasaulinės seksualinės sveikatos dienos minėjimas Lietuvoje yra naujovė. Turbūt labiausiai paroda ir diskusija buvo susidomėjęs po salę lakstantis šuo, kuris, vizgindamas uodegą, atsiguldavo vis prie kito diskusijos dalyvio kojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius