Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 08 16

Cigarečių pakuotės Australijoje: ar toks drastiškas būdas gali sumažinti rūkančiųjų skaičių?

Pranešimai apie cigarečių sukeliamą mirtį ar baisias ligas, spausdinami ant kiekvienos pakuotės, tikriausiai jau nebėra naujiena nė vienam. Tačiau Australija pasielgė dar drastiškiau – Aukščiausiasis šalies teismas nusprendė, kad nuo gruodžio 1-osios cigaretės bus pakuojamos į vienodus gelsvai žalsvus pakelius, ant kurių puikuosis įvairios rūkymo sukeliamų ligų nuotraukos.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

15min.lt skaitytojos Gabrielės I. nuomonė.

Pranešimai apie cigarečių sukeliamą mirtį ar baisias ligas, spausdinami ant kiekvienos pakuotės, tikriausiai jau nebėra naujiena nė vienam. Tačiau Australija pasielgė dar drastiškiau – Aukščiausiasis šalies teismas nusprendė, kad nuo gruodžio 1-osios cigaretės bus pakuojamos į vienodus gelsvai žalsvus pakelius, ant kurių puikuosis įvairios rūkymo sukeliamų ligų nuotraukos.

Australija nėra pirmoji šalis pasaulyje, kuri nusprendė tokiomis priemonėmis atverti žmonėms akis. Dar 2000-aisiais metais tai padarė Kanada, skirtumas tik tas, kad Australijoje ant cigarečių pakelių, po minėto teismo sprendimo, nebeliks didelių cigarečių gamintojų logotipų, gamintojas bus paminėtas tik mažu šriftu, o siaubingos ir kraują stingdančios nuotraukos užims beveik visą pakelio plotą.

Išties yra sveikintinas toks Australijos valdžios sprendimas ir sugebėjimas pasipriešinti cigarečių gaminimo korporacijoms, tačiau ar tikrai tokie baisūs cigarečių pakeliai sumažins rūkančiųjų skaičių?

Į šį klausimą vienareikšmio atsakymo būti turbūt ir negali – viskas priklauso nuo paties žmogaus ir, svarbiausia, nuo to, kokia priklausomybe jis serga. O jų, patikėkite, tikrai yra ne viena.

Tokie pakeliai veikiausiai atgrasintų rūkymo skonį norinčius išmėginti ir prieš draugus siekiančius pasirodyti nepilnamečius ar, juolab, vaikus – o tai jau puiki pradžia, nes juk nuo pirmojo dūmo dažniausiai ir prasideda dažnai daug metų ar net visą gyvenimą trunkanti priklausomybė. Sakykite, ar labai „kietai“ atrodys trylikametis, kuris išsitrauks cigaretę iš pakelio, ant kurio uždėta didžiulė nuotrauka su išpuvusiais dantimis? Tikriausiai ne, nors reik tikėtis, kad nepasireikš atvirkštinis variantas ir tokie pakeliai netaps kolekcionavimo objektu. Tai, mano nuomone, jau būtų kiek nenormalu...

O kaip pasikeistų suaugusių, jau dirbančių ir už save atsakančių žmonių nuomonė? Negi tikrai manote, kad 10 metų rūkantis žmogus, pamatęs tokį pakelį, staiga nuspręs atsisakyti šio žalingo įpročio? Iš karto tikrai ne, po metų ar kelių, jeigu daugiau pagalvos apie tai, kad taip gali nutikti ir jam, galbūt ir mes rūkyti...

Žmogus jau toks individas, kuris dažnai nemėgsta pripažinti sau tiesos. Būtent dėl šios priežasties pasaulyje yra tiek daug nikotiną vartojančių asmenų, kuriems nedaro jokio poveikio nei apie tabako žalą perspėjantys užrašai, nei gydytojų rekomendacijos mesti rūkyti. Tokie žmonės yra šventai įsitikinę, kad jie plaučių, burnos ar gerklės vėžiu niekada nesusirgs, kad ir kiek metų rūkytų. Gerai, jeigu pastebėję pirmuosius ženklus, perspėjančius apie sunkią ligą, jie susimąsto ir spėja kreiptis į gydytoją, tačiau juk tikrai dažnai būna ir tokių atvejų, kai gydymas jau nebepadeda net ir metus rūkyti...

Atsisakymą tikėti akivaizdžia tiesa, manau, dažniausiai ir sukelia psichologinė priklausomybė nuo nikotino, būtent ja sergančiam žmogui yra sunkiausia atsisakyti rūkymo. Ir nepadės jam nei perspėjimai, nei nuotraukos ant pakelių, juk cigaretes galima persidėti ir į kitokią dėžutę, kad tiesa pernelyg nebadytų akių. Didelę psichologinę priklausomybę turinčiam žmogui padės tik atmerktos akys ir galiausiai kada nors gyvenime atėjęs supratimas, kad rūkymas iš tikrųjų gali pražudyti.

Pabaigai, norėdama užbėgti didžiajai komentatorių daugumai už akių, dar norėčiau parašyti, kad šis straipsnis nėra nei reklaminis, nei užsakomasis ir juo nesistengiama reklamuoti cigarečių.

P.S. Turite nuomonę šiuo klausimu? Jei ji trumpa, rašykite komentaruose. Jei jūsų mintys tilptų į autorinį Komentarą, įkraukite jį arba atsiųskite ikrauk@15min.lt. Mums labai svarbi tautos nuomonė!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius