Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skaitytoja Santana: jei atsisakysiu permiegoti su juodaodžiu dėl jo rasės – ar būsiu apkaltinta rasizmu?

Santana M.
Santana M.
Šaltinis: ikrauk.lt
0
A A

Maždaug prieš metus sėdėjau su savo geru draugu prie upės kranto, klausiausi paukščių giesmių ir gėrėjausi puikiais Lietuvos vaizdais. Su minėtu draugu (pavadinkime jį Tomu) daž...

Maždaug prieš metus sėdėjau su savo geru draugu prie upės kranto, klausiausi paukščių giesmių ir gėrėjausi puikiais Lietuvos vaizdais. Su minėtu draugu (pavadinkime jį Tomu) dažnai diskutuojame ir filosofuojame, tačiau mūsų nuomonės ne visada sutampa. Bet štai šį kartą mes abudu priėjome prie išvados, kurią paskatino klausimas: „Jei pasakyčiau viešai, kad manęs netraukia azijietės – mane į teismą paduotų?“.

Tolerancija. Apie tai mano šios dienos nuomonė.

Antrojo pasaulinio karo laikais žmonės buvo verčiami būti vienodais – galvoti pagal sukurtą modelį, kalbėti pagal sukurtą modelį, galų gale – gyventi pagal valdžios sukurtą modelį. XXI amžiuje mes taip toli pažengėme ir taip stengiamės ištaisyti protėvių klaidas, kad nuo vienų kraštutinumų bėgame į kitų glėbį. Šiuolaikinė demokratija artėja prie senosios tironijos ir man labai įdomu, kuo tai pasibaigs.

Tolerancija. Apie tai mano šios dienos nuomonė.

Kodėl lyginu tokias skirtingas santvarkas? Iliustruosiu šį atsakymą Tomo citata:

„Man nuoširdžiai nėra patrauklios azijietės. Na nemoteriškos jos man. Ir juodaodės nėra seksualios. Tai ką, dėl to aš – rasistas? Liberalai pasakytų, kad taip. O manęs tiesiog netraukia tos moterys. Ir neduok Dieve, pasakyčiau tai viešai, per kokią pokalbių laidą – taigi po teismus užtampytų, neva kurstau rasinę nesantaiką. Ir visai tai ne dėl to, kad minėtos rasinės grupės yra kažkuo prastesnės – tikrai ne, bet dėl to, kad mano asmeninė nuomonė nėra kažkokiuose dirbtinai sudarytuose, neva standartiniuose, rėmuose“.

O kokie šiuolaikiniai nuomonės rėmai? Manau tinka tokie požymiai: visi vienodai geri, gražūs, mieli ir švelnūs. Šiukštu negalima sakyti, kad tas ar anas yra kvailys, nors tai akivaizdesnis faktas, nei to žmogaus lytis.

Tolerancija. Mes turime toleruoti visus ir visada, o tie, kurie netoleruoja, turi degti pragare. Kaip nedegti pragare? Tylėti. Štai kuo dabartinė demokratija panašėja į nacizmą ar stalinizmą – požiūriu į piliečio nuomonės sklaidą visuomenėje.

Visi vienodai geri, gražūs, mieli ir švelnūs. Šiukštu negalima sakyti, kad tas ar anas yra kvailys, nors tai akivaizdesnis faktas, nei to žmogaus lytis.

Kaip suprantu, dabar gera nuomonė būna tik tolerantiško žmogaus, ji yra toleruojama, o netolerantiškas žmogus negali turėti nuomonės, į ją neturi būti kreipiama dėmesio. Bet kas sprendžia, kas yra tolerantiškas, o kas ne? Kada ir kur baigiasi bei prasideda tolerantiškumo ribos?

Jeigu, pavyzdžiui, ponui X nepatinka gėjai, nes tiesiog nepatinka, nepatinka kaip gali nepatikti ledai, nepatinka, kaip gali nepatikti dirbtinė krūtinė, nepatinka kaip nepatinka geltona spalva, tai reikia šį nepatikimą nuryti ir tylėti? Tylėti ir drebėti, nes jei pasakys – poną X sutryps gazelių kaimenė su spalvota vėliava. Tai argi neprimena jums ši situacija sovietų laikų?

Šiuolaikinė tolerancija primena tiesiog aklą pritarimą viskam.

Neteigiu, kad reikia įžeidinėti ar žeminti žmones dėl to, kokie jie yra, tik dar kartą klausiu – kur yra ribos? Nes šiuolaikinė tolerancija primena tiesiog aklą pritarimą viskam – juk kitaip būtų netolerantiška... Turbūt uždaviau daugiau klausimų nei pasakiau atsakymų, bet kol kas mano nuomonė tokia: juokinga yra matyti žmones, kurie skleidžia toleranciją, bet negerbia nei vienos nuomonės, kuri prieštarauja jų ideologijai. Skamba paradoksaliai, tiesa?

O dabar klausiu skaitytojų: jeigu man juodaodis vyras pasiūlytų pasimylėti ir aš atsisakyčiau tik dėl to, kad jis juodaodis – ar pagal XXI amžiaus tolerantiškumo taisykles aš būčiau palaikyta rasiste?

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Temos Rasizmas, Gėjai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt