Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 3d. 11:41

…Kad norėtųsi skristi/ Vis aukščiau ir dar…

Grupės „Skylė“ koncertas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Grupės „Skylė“ koncertas

…Kad norėtųsi skristi Vis aukščiau ir dar… Jau šešiolika metų dirbu lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja.

…Kad norėtųsi skristi

Vis aukščiau ir dar…

Jau šešiolika metų dirbu lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja. Kaip ir kiti mano kolegos lituanistai kasdien mokau rašybos, gramatikos, skyrybos, teksto kūrimo ir literatūros analizės paslapčių. Mano mokiniai ne kartą yra manęs paklausę: o kam man ta Jūsų lietuvių kalba? Bėgant rugsėjams vis rečiau išgirstu šį klausimą. Gal todėl,kad kiekvieną rudenį bandau paversti pavasariu ir stengiuosi, kad mano mokinukai be to, kad vietoje parašytų nosinę raidę, mane girdėtų, norėtų kalbėti, jausti, mąstyti, norėtų kilti aukštyn.

Aš juos mokau jaustis atsakingus. Nenoriu įrodinėti savo dalyko praktinės naudos jauno žmogaus ateičiai. Gal tai kiek juokinga. Noriu pasidalinti tuo, kas mums (man ir mano mokiniams) augina sparnus ir pabersiu kelis atsiminimų karolius.

Pati besimokydama Utenos Aukštakalnio vidurinėje mokykloje gavau didžiulę dovaną iš savo fizikos mokytojo Danieliaus Datkūno (ne, tai ne formulių taikymas). Atėję į jo pamokas lentoje rasdavome užrašytą dienos mintį. Ačiū Jums, mano Mokytojau. Kiekvieną savo pamoką pradedu mintimi: eilėraščio posmu, aforizmu, pastebėjimu, dainos eilute. Mintį perskaitome, diskutuojame, o kartais tylime. Smagu, kad vis dažniau mokiniai patys rašo mintis.  Džiaugiuosi, kad jas jau užsirašo ne tik į sąsiuvinį, bet ir  į dienoraščius, net įsikelia į FB sieną. Taip kartu ir laukiam, kaip pradėsime naują dieną.

Skaitydami pasaulio epus mano aštuntokai nuliūdo, kad lietuviai neturi savo epo. O po kelių savaičių taisiau jų rašinius „Šiandien sutikau save keturiasdešimtmetę/į“. Neviltis apėmė suvokus, kad beveik dauguma mano mokinukų save po kurio laiko sutinka Amerikoje, Anglijoje, Airijoje… Grąžinusi darbus tikrai nepradėsiu kalbėti apie rašybos ir skyrybos klaidas…

Paskutinis Juliaus rašinys: „Tas ilgaplaukis, skrybėlėtas vyrukas su buvusiu klasės draugu studijavo lietuviškas pasakas, sakmes, dainas ir kūrė „Lietuvos epą“. Regis, tiek mažai ir jau šypsojausi…

Sausio 13-oji. Pirmoji pamoka, tamsa, ant palangių pražydusios žvakių liepsnelės. Vytauto Landsbergio „Sniegenas“ jau tiek kartų skaičiau. Ėmiau ir  užleidau  dainą „Priesaika“ iš grupės „Skylė“ albumo „Broliai“. Mano aštuntokai tylėdami klausėsi. Tik kritiškasis Erikas prigulė ant suolo ir slėpė veidą. Demonstratyviai? Protestuoja? Šaiposi? Ne, netikiu, kad juoktųsi. Per daug gilus. Pasibaigus dainai Erikas pakėlė akis: „Ačiū, mokytoja. Aš net nežinojau, kad dar yra tokių lietuviškų dainų“. Tądien aš žydėjau.

Visą mėnesį prieš kiekvieną pamoką penkias minutes skyriau A.de Sent Egziuperi „Mažajam princui“. Tiesiog skaičiau jį savo mokiniams. Dabar vis dažniau pastebiu juos cituojančius garsųjį prancūzų rašytoją, besinešiojančius plonytę jo knygą, net piešiančius žvaigždę dykumoje. Tikiu, kad mano jaunimas nori augti ir skristi.

Po beveik pusantro mėnesio trukusio ligų periodo grįžusi į darbą ant stalo radau pieštą atviruką, o jame užrašytą Vytauto V.Landsbergio mintį: „Visų pirma mokytojas turi būti žmogus…“ Mano filosofai pratęsia mintį: „Ačiū, kad Jūs visų pirma esate žmogus…“Tai bene didžiausia dovana ir mano, kaip lituanistės, darbo įvertinimas.

Savo atminčių nuotrupas baigiu St.Eitminavičiaus žodžiais: „Esame tam, kad padėtume kitam eiti jo plytelėmis, esame tam, kad paprašytume pagalbos, jei netyčia savąją kryptį pamestume“. Rašyba? Skyryba? Kirčiavimas? Gal ne tik…Manęs jau nebeklausia: „Kam man to reikia?“ Jie klauso, seka, tikiu, kad augina sparnus…

Jolita Vilkelienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, Vilniaus Barboros Radvilaitės pagrindinė mokykla

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt