Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 3d. 13:59

Lietuvių kalbą mokėdamas žodžio kišenėje neieškosi

Mokykloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Mokykloje

         Lietuvių kalbą mokėdamas žodžio kišenėje neieškosi. Visada labai norėjau mokytis.

 Lietuvių kalbą mokėdamas žodžio kišenėje neieškosi              

Visada labai  norėjau mokytis. Nuo ketverių metukų pradėjusi skaityti ir rašyti su malonumu iki pat dabar kasdien žengiu į žinių pasaulį,vesdama mokinius ten, kur įgyjama nauja patirtis... Lietuvių kalbos mokytoja  moko daugelio iš pirmo žvilgsnio skirtingų dalykų. Per pamokas rašome  laišką tėvams  su argumentuotu prašymu nupirkti geidžiamą daiktą, padėką mokytojams, sveikinimą seneliams, CV ir t.t. Rašyti be klaidų, suprasti potekstę, atpasakoti tekstą, pasakyti savo nuomonę – viso to visiems tikrai reikės ir šeimoje, ir darbe. Mokomės kurti įtaigius tekstus, vaizdingai, taisyklingai kalbėti, įvairiose situacijose  iškalbos  įgūdžius pritaikyti praktiškai  Svarbu įtikinti vaikus, kad to, ko mokomės,  tikrai prireiks ateityje. Jiems nuobodu, kai pradedu kalbėti, kad žinios – tai turtas, kurio negraužia nei rūdys, nei kandys, kad  išsilavinęs žmogus turi daugiau galimybių... Žinau, turiu prabilti kitaip, jų kalba ir pateikti argumentų, kad posakis, jog  išsilavinimas žmogui didžiausias turtas, įgautų tiesioginę prasmę.

Argumentuose būtinai turėtų nuskambėti itin svarbūs ir suprantami  jaunimui  žodžiai,,karjera“, „pinigai“,,sėkmė“. Čia ir dabar.

Pamoką dažnai pradedu sakydama, kad papasakosiu  istorijų iš savo patirties, kurios įtikinamai atskleidžia gerai išmoktų pamokų naudą .Ir pridedu-šito išmokti galite ir jūs. Kai radijo eteryje skamba kvietimas dalyvauti konkurse,  paskambinu ir penkios minutės vaizdingo pasakojimo ,,atneša“ dovanų gražų patalynės komplektą-120 litų ,,gryno pelno“.  Draugei parašau ilgą  buto pardavimo skelbimą-atskleidžiu, kokie galimi jo didžiausi privalumai, sukuriu įtaigų, patrauklų  tekstą-honoraras garantuotas,nes butas greit parduotas. Dar geriau sekasi kurti pažinčių skelbimo tekstą kitai draugei – ji sulaukia daugybės skambučių, o aš didžiulio torto.Kasdien vis naujos galimybės. Kai mokiniai paprašo parašyti graudų eiliuotą laišką kolegei, kad atidėtų kontrolinį darbą, beveik neturėdami vilties, kad tai išvis įmanoma, kuriam  drauge – ir jų akyse įvyksta stebuklas-griežtoji mokytoja perskaito laiškelį, šypteli ir nusileidžia. Žodžiai kaip raktai, teisingai juos parinkus, galima atidaryti bet kokią sielą ir uždaryti bet kokią burną. Kokius stebuklus gali padaryti laiku ir vietoje pasakytas geras žodis, komplimentas, subtiliai išsakyta emocija. Kai sakai kalbą ir matai ašaras ne tik moterų, bet ir vyrų akyse-tikrai pajunti kalbos mums duotas galias...Ir tada  žodis tampa kūnu.To išmokti galima ir per lietuvių kalbos pamokas-skaitant knygas, rašant rašinius,diskutuojant.  Patikėkit,-sakau mokiniams,-stlistikos,teksto suvokimo,retorikos – visko prireiks, juk  taisyklinga kalba –žmogaus įvaizdžio dalis, vizitinė kortelė.

  Gerai atsimenu istoriją, kurią pasakojo vienas  buvęs mano mokinys . Jis ėjo į pokalbį dėl svajonių darbo vietos. Konkursas buvo didžiulis, visų  galimybės panašios ir tik begalinis noras ir gera iškalba padėjo jam atsakinėti sklandžiai, įtikinamai, protingai ir... laimėti. Tikrai negalima būtų pavadinti atsitiktinumu dar vienos gyvenimo suteiktos galimybės šiam  vaikinui  panaudoti savo žinias.  Kai vieno bendradarbių pasibuvimo metu jo viršininkė pradėjo deklamuoti Just.Marcinkevičiaus eilėraštį  ,,Šiandien širdį pasivaikščioti išleisiu“ – pabaigą padeklamavęs jis sulaukė daug komplimentų. Rytojaus dieną paaiškėjo, kad tas įvykis  galutinai nulėmė jo paaukštinimą-nes juk tas, kuris be visų kitų gerų savybių, dar moka,mėgsta ir deklamuoja eiles, be abejo, yra kūrybingas, gabus ir darbštus. Puikiai apmokamą darbą, galimybę pamatyti pasaulio šiam jaunam žmogui dovanojo gerai išmoktos lietuvių kalbos pamokos. Drąsi  išvada – gera pamoka – mokykis-niekada nežinai, ko tau prireiks, kokie žodžiai, žinios ar įgūdžiai lems tavo gyvenimą.

Ši kalba, skirta įkvėpti vaikus, būna kupina didžiulio nuoširdaus tikėjimo tuo, ką sakau ir ką tvirtai žinau-mokytis gimtosios kalbos garbinga ir naudinga.  Neįmanoma manimi nepatikėti.

O tada atsiverčiame sąsiuvinius ir užsirašome pamokos temą. Mažais žingsneliais keliausime link didelio tikslo. Su džiaugsmu stebiu, kaip vaikų galvelės palinksta prie suolų.

Danutė

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Šiuolaikiškos studijos

Video

08:04
01:49
10:17

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt