Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Stodami į aukštąsias mokyklas triumfuoja geriausi ir dundukai, o vidutiniokai – žlugdomi

Stojamieji
BFL/Gedimino Savickio nuotr. / Stojamieji
Šaltinis: ikrauk.lt
0
A A

Sveiki, esu viena iš tų, kuri yra tikrai nusivylusi šių metų stojimais ir ypač jų sistema. Ne, taip yra ne todėl, kad neįstojau kur norėjau, o todėl, kad sistema yra sukurta taip,...

Sveiki, esu viena iš tų, kuri yra tikrai nusivylusi šių metų stojamaisiais ir ypač jų sistema. Ne, taip yra ne todėl, kad neįstojau kur norėjau, o todėl, kad sistema yra sukurta taip, kad joje triumfuoja tik geriausi ir dundukai. Kodėl taip manau? Viskas labai paprasta.

Stojau į teisę. Rašiau į Vilniaus universitetą ir Kauno kolegiją. Gavau valstybės nefinansuojamą pasiūlymą VU ir valstybės finansuojamą KK. Žinoma, pasirašiau sutartį su universitetu, nes teisėje konkurencija ir taip yra beprotiškai didelė baigus studijas, todėl mačiau kur kas mažesnes perspektyvas gauti darbą baigus kolegiją.

Praėjus euforijai dėl įstojimo į universitetą ir pradėjus mąstyti apie mokėjimą už studijas, pasijutau apvogta.

Praėjus euforijai dėl įstojimo į universitetą ir pradėjus mąstyti apie mokėjimą už studijas, pasijutau apvogta. Dar labiau nusivylimą šia sistema pakurstė tai, kad šiandien, po antrojo priėmimo etapo, pilnas internetas tokių pagyrūnų, kurie vos išlaikę egzaminus mokysis nemokamai, o aš, vidutiniškai juos išlaikiusi, už mokslą turėsiu mokėti.

Nesakau, kad esu verta valstybės finansuojamos vietos VU (bent šiandien), nes tikrai buvo tokių, kurie už mane egzaminus išlaikė geriau, tačiau kodėl kažkas su kur kas žemesniais balais kolegijoje mokysis visiškai nemokamai šiandien gavę mano atsisakytą valstybės finansuojamą vietą joje, o aš turėsiu mokėti pilną sumą už studijas?

Manau tai visiškai iškreipta logika, nes vadovaujantis ja, jeigu nesi itin gabi(-us), tai dėti bent kažkiek didesnes pastangas į mokslus tiesiog neverta, kadangi vėliau vos išlaikius egzaminus vistiek gausi nemokamą vietą kolegijoje. Arba, jeigu vis dar norėsi į universitetą, tai per neoficialų trečiąjį turą bet kokiu atveju priims į valstybės nefinansuojamą vietą.

Studentiška aritmetika

Aritmetika paprasta: studijos KK kainuoja 4000 litų, studijos VU – 5000 litų. Aš mielai primokėčiau tą tūkstančio litų skirtumą, tačiau dėl protu nesuvokiamos priežasties turėsiu mokėti pilną sumą už studijas, o ne skirtumą. Taip kažkas šiandien triumfuoja (spėju su kone dvigubai mažesniu balu negu mano), o aš ieškausi darbo, kadangi reikės mokėti ne tik už studijas, bet ir nuomotis butą ir tai tik dėl to, kad mokiausi geriau negu viduriukas ir siekiu geresnio gyvenimo ateityje. Absurdiška.

Vienodų studijų krypčių abiturientai turėtų dalyvauti viename konkurse dėl valstybės finansuojamų ir dalinai finansuojamų vietų (kad būtų galima susimokėti skirtumą tarp kolegijos ir universiteto).

Akivaizdu, kad valstybės finansuojamų studijų paskirstymas yra visiškai prasilenkiantis su realybe, kai kone vienodoms studijų programoms kolegijose ir universitetuose yra skiriama beveik po lygiai nemokamų vietų. Jokiu būdu nenoriu teigti, kad reikia atimti nemokamas vietas iš, pavyzdžiui, ateities suvirintojų ar statybininkų bei atiduoti jas vidutiniokams teisininkams. Bet, mano nuomone, vienodų studijų krypčių abiturientai turėtų dalyvauti viename konkurse dėl valstybės finansuojamų ir dalinai finansuojamų vietų (kad būtų galima susimokėti skirtumą tarp kolegijos ir universiteto).

Deja, šiemet (kaip ir keletą metų anksčiau), triumfavo geriausi ir visiški dundukai, o vidutiniokai turės abi šias grupes išlaikyti mokėdami už mokslus. Švietimo ministerija priiminėja įvairias nesąmones kaip privalomas matematikos egzaminas siekiantiems valstybės finansuojamų vietų (nors šį egzaminą bent minimaliu procentu laisvai gali išlaikyti kone kiekvienas žinodamas Pitagoro teoremą), draudžia į egzaminus atsinešti vandens buteliukus, bet akivaizdžiai nemato, kad finansuojamų vietų paskirstymas šiandien yra tiesiog anekdoto lygio.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Temos Egzaminas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt