Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 7d. 18:41

Kelionė į svečią šalį – galimybė įgyti naujos patirties

Įkrauk reporterio nuotrauka /

Ne kartą teko girdėti apie tai, jog svečioje šalyje galima pasisemti įvairios patirties - tiek darbo, tiek studijų. Šį kartą apie patirtį, įgytą išvykus studijuoti pagal Erasmus mainų programą, bei studijas su manimi kalbėjosi Artūras Petrauskas.

„Žinau viską" profesionali žurnalistė Lina Jankauskaitė

Ne kartą teko girdėti apie tai, jog svečioje šalyje galima pasisemti įvairios patirties - tiek darbo, tiek studijų. Šį kartą apie patirtį, įgytą išvykus studijuoti pagal Erasmus mainų programą, bei studijas su manimi kalbėjosi Artūras Petrauskas.

Vaikinas save apibūdina kaip aktyvų, judrų, nenustygstantį vietoje žmogų: „Esu turistas, judrus žmogutis, daug keliaujantis, sportuojantis, organizuojantis, visada turintis crazy idėjų". Artūras ne tik mėgsta keliauti, bet ir organizuoti įvairius renginius - tiek kultūrinius, tiek sportinius, ir visai nesvarbu, didelio masto jie, ar ne. Vaikinas užsiima netradicine sporto šaka - Ultimate Frisbee (liet. - lėkščiasvaidis). Klaipėdoje jis įkūrė sporto klubą ir subūrė komandą, su kuria populiarina šį sportą ir dalyvauja įvairiuose turnyruose.

Lietuvoje Artūras studijavo turizmo administravimą Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijoje (dabar kolegija reorganizuota į Klaipėdos valstybinę kolegiją), studijas baigė prieš ketverius metus. Pagal Erasmus mainų programą 150 dienų jis buvo išvykęs studijuoti į Bulgariją, Varnos miestą. Vaikino pasirinkimą lėmė tai, kad Bulgarija tuomet dar nebuvo ES narė, ji buvo sąlyginai egzotiška valstybė, apie kurią esame nemažai girdėję iš savo tėvų. Varnos mieste esančiame Varna Free University Artūras gilino žinias turizmo ir kultūros vadybos srityje. Paprašytas išvardinti studijų pliusus ir minusus, vaikinas teigė, jog ši kelionė turėjo tik teigiamą pusę: „Išvažiavęs pakeliauji, pamatai pasaulį, atrandi save, sustiprėji kaip asmenybė, pagilini savo užsienio kalbos žinias, prapleti akiratį ir supratimą apie daugelį dalykų. Studijų dalykai dėstomi kiek kitaip ir kitur dėliojami akcentai. Ten daug kas „kitaip", tai priverčia į kasdienines situacijas pažvelgti kitu kampu. Mano manymu, tai yra neabejotinas pliusas."

Be to, ši šalis Artūrui davė ir kitokios patirties - ji leido suprasti, kad kultūros ir etiketo skirtumai tarp tautų vis dėlto tikrai egzistuoja. „Gražiausias vaizdas Bulgarijoje - vaikštant pajūriu matyti, kaip jūroje plaukia ir kartas nuo karto šokinėja delfinai (ir taip beveik kasdien). Kelionės metu linksmiausias situacija nutiko restorane. Istorija buvo tik atvykus į Bulgariją, pirmomis pažinties dienomis. Šioje šalyje žmonės, sakydami „taip", kraipo galvą į šonus, kaip mes sakydami „ne", o sakydami „ne" kilnoja galvą aukštyn-žemyn, taip, kaip mes darome sakydami „taip". Kadangi mes labai greitai išmokome bulgarų kalbos pagrindus, tai restorane užsisakėme kaip eiliniai bulgarai. Po valgio padavėjai paklausus, ar mes norėtume sąskaitos, mes visi tik linktelėjome galvą ir mergaitė su šypsena nuėjo. Po 15 minučių pradėjome galvoti, kad ilgokai neatneša sąskaitos. Po 20 min. pradėjome mąstyti dar smarkiau ir tik po 40 minučių supratome, ką mes jai pasakėme. Buvo labai juokinga. Tą dieną tą pamoką tikrai išmokome," - prisiminimais pasidalino vaikinas.

Nors, vaikino manymu, iškeliauti į svečią šalį buvo įdomu ir naudinga, jis prisipažįsta, kad studijuoti ar dirbti ten negrįžtų: „Viešėdamas Bulgarijoje išmokau bulgarų kalbos. Išmokau nedaug, bet mūsų tikrai nebūtų pardavę (tai ištaręs Artūras šypsosi). Sakyčiau, Bulgarijoje daug kas panašu į santvarką, buvusią Lietuvoje prieš kokius 15-20 metų. Mano studijos buvo tarsi maža kelionė laiko mašina atgal į posovietinę santvarką. Labai daug tokių „reliktų" matyti ir paslaugų sektoriuje, ir miesto tvarkyme. Į darbą žmonės žiūri gana keistai ir pakankamai lengvabūdiškai. Man tai buvo keista. Grįžti atgal norėčiau nebent kaip keliautojas, tikrai nenorėčiau dar kartą ten studijuoti ar dirbti. Bulgarijoje labai skanus maistas, bet, mano manymu, daugiau nėra ko pasimokyti iš šios šalies, priešingai, Lietuva galėtų labai daug pamokyti Bulgariją, kaip greičiau sėkmingai vystytis ir integruotis į ES gretas."

Kalbėdamas apie studijas Lietuvoje, pašnekovas neslėpė, jog situacija mūsų šalyje nėra labai patraukli studentams: „Mano nuomone, Lietuvoje studijų krypčių pasirinkimas pakankamai ribotas, beveik kiekvienas universitetas/kolegija siūlo tos pačios srities studijas. Norėčiau platesnio studijų spektro. Apie studijų kokybę negaliu plačiau kalbėti nestudijavęs bent trijose skirtingose aukštosiose mokyklose. Norėčiau, kad nebūtų menkinamos kolegijos ir jų absolventai, taip pat reikėtų susirūpinti profesinių mokyklų įvaizdžiu, nes būtent dabar labai trūksta profesinių mokyklų rengiamų specialistų. Dabar visi universitete studijuoja ekonomiką, socialinį darbą ar pedagogiką, vadybą. Taip neturėtų būti." Artūras apgailestauja, kad studentai savo specialybę renkasi ne pagal tai, kas jiems patinka ar ką jie sugeba, o vadovaujasi bandos jausmu. Nepaisant to, jis tikisi, kad situacija pasikeis į gera.

Trumpas Artūro palinkėjimas būsimiems studentams: „Nedvejokit! Dalyvaukit! Važiuokit! Tobulėkit! Ir tikrai gerai praleisite laiką!" To paties visiems studentams (tiek esamiems, tiek būsimiems) linkiu ir aš.

Daugiau informacijos apie „Erasmus" studijų mainų programą gali rasti čia.

„Žinau viską" yra jaunųjų žurnalistų tinklas, sukurtas jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas" iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas" suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt