Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 08 22

Krepšinio legendos: Arvydas Sabonis

BallinEurope Lietuva pradeda naują įrašų seriją - Krepšinio legendos. Kiekvieną savaitę mes Jums pristatysime po vieną krepšinio legendą - ryškiausi komandiniai ir asmeniniai pasiekimai, žaidimo stilius, pripažinimas, kitų krepšininkų nuomonės.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

BallinEurope Lietuva pradeda naują įrašų seriją - Krepšinio legendos. Kiekvieną savaitę mes Jums pristatysime po vieną krepšinio legendą - ryškiausi komandiniai ir asmeniniai pasiekimai, žaidimo stilius, pripažinimas, kitų krepšininkų nuomonės.

Krepšinio legendų rubriką pradėsime pristatydami didžiausią Lietuvos ir tikriausiai visos Europos krepšinio legendą - Arvydą Sabonį.

46 metų 220 cm ūgio vidurio puolėjas lygiai prieš 10 dienų tapo pirmuoju lietuviu patekusiu į NBA Šlovės muziejų. A.Saboniui teko garbė atlikti savo kalbą, kuri buvo itin trumpa, Springfilde.

„Man ir mano šaliai ši diena yra ypatinga. Man didelė garbė čia būti. Noriu padėkoti savo šeimai, tėvams, draugams, komandos draugams, treneriams. Ypač esu dėkingas „Trail Blazers" klubui ir komandos gydytojams. Jie tikėjo manimi ir padėjo po sunkios traumos grįžti į profesionalų krepšinį. Tik dėl jų dabar esu su jumis kartu", - kalbėjo A.Sabonis.

Tiesa, prieš metus legendinis Lietuvos krepšininkas buvo įtrauktas ir į FIBA Šlovės muziejų.

Pirmasis lietuvis pakviestas NBA naujokų biržoje

A.Sabonis 1985 metais tapo pirmuoju lietuviu, kuris išgirdo savo pavardę NBA naujokų biržoje. Lietuvį 74 šaukimu pasirinko Atlantos „Hawks" klubas, tačiau šis pasirinkimas buvo anuliuotas, nes žaidėjas buvo per jaunas.

Po metų aukštaūgis vėl dalyvavo biržoje ir šįsyk jį 24 šaukimu pašaukė Portlando „Trail Blazers" ekipa, tačiau Sabonis ir vėl neišvyko į NBA. Dėl politinių motyvų krepšininkas negalėjo išvykti rungtyniauti už Atlanto ir toliau tęsė savo karjerą Kauno „Žalgirio" gretose.

Karjera pakrypo į Ispaniją

Po aštuonių sezonų Kaune, Lietuvos krepšinio legenda nusprendė persikelti į geriausią krepšinio lygą Europoje - ACB. Sabonis savo legionieriaus karjerą pradėjo Valjadolido „Forum" komandoje, tačiau vėliau jį pastebėjo Madrido „Real" ekipos skautai ir lietuvis sudarė trejų metų kontraktą su karališkuoju klubu.

Sabonis, per tris sezonu Madride, padėjo „Real" ekipai iškovoti Eurolygos, Copa del Rey ir du ACB titulus. Milžinas iš Lietuvos taip pat dukart tapo ACB, kartą ACB finalų ir kartą Eurolygos finalinio ketverto naudingiausiu žaidėju.

Devyni metai po šaukimo - kelionė už Atlanto

Praėjus devyniems metams po to, kai Portlando ekipa pasirinko Sabonį ir šis persikėlė už Atlanto. 1995 metais geriausias Lietuvos krepšininkas pagaliau turėjo galimybę išvykti į Ameriką ir žengti į stipriausią pasaulio lygą.

Gaila, tačiau atvykus Saboniui į Portlandą, jis buvo žinomas tik kaip traumų kamuojamas žaidėjas. Tai buvo tiesa, tačiau Portlando daktarai sugebėjo krepšininką pastatyti ant kojų, o krepšininkas įrodė savo vertę ir stebino tikriausiai kiekvieną jį kritikavusį specialistą ar krepšinio megėją.

A.Sabonis už Atlanto gerai žinomas, kaip aukštaūgis galintis itin gerai perduoti kamuolį komandos draugams. 1999 metais tai įvertino ir NBA fanai, kurie lygos tinklalapyje lietuvį išrinko didžiausią įtaką NBA lygai padariusiu užsieniečiu.

220 cm ūgio vidurio puolėjas NBA lygoje sužaidė 470 rungtynių ir iš jų 314 pradėjo startiniame penkete. Lietuvis aikštėje praleisdavo po 24,2 minutės ir per jas pelnydavo po 12 taškų, atkovodavo po 7,3 atšokusio kamuolio, blokuodavo po 1 varžovo metimą ir atlikdavo po 2,1 rezultatyvaus perdavimo.

Sėkmingiausias Sabonio sezonas buvo 1997/1998 metais. Tuomet vidurio puolėjas visas 73 sužaistas rungtynes pradėjo startiniame penkete ir aikštėje per 32 minutes pelnydavo po 16 taškų, atkovodavo po 10 atšokusių kamuolių ir atlikdavo net po 3 rezultatyvius perdavimus.

Įdomu ir tai, jog 1998/1999 metais lygoje įvyko lokautas ir krepšininkas pasirašė trumpalaikį kontraktą su Kauno „Žalgirio" ekipa, tačiau taip ir nespėjo sužaisti nei vienerių rungtynių. Lokautas pasibaigė dar prieš sezoną, o aukštaūgis sudarė naują 3 metų ir 30 mln. JAV dolerių vertės kontraktą su „Trail Blazers" ekipa.

2000 metų vasarą A.Saboniui teko pakartotinai operuoti kariąją kulkšnį ir tai tikriausiai buvo ženklas, jog krepšininko dienos už Atlanto jau suskaičiuotos.

Po 2000/2001 metų sezono NBA lietuvis grįžo į gimtinę kur pasirašė naują kontraktą su „Žalgiriu, tačiau taip ir nesužaidė nė vienerių rungtynių ir jau kitą sezoną vėl apsivilko „Blazers" marškinėlius.

Tačiau tai jau buvo šio legendinio krepšininko saulėlydis už Atlanto. Iš 78 rungtynių tik 1 startiniame penkete ir vos 6,1 taško ir 4,3 atkovoto kamuolio per rungtynes.

Karjeros pabaiga - gimtinėje

Būdamas 40 metų, po 14 metų pertraukos, Arvydas Sabonis sugrįžo į Kauną ir pasirašę kontraktą su „Žalgiriu". Kaip vėliau paaiškėjo, paskutinio savo sezono metu legendinis Lietuvos krepšininkas tapo Lietuvos čempionu bei naudingiausiu Eurolygos sezono žaidėju.

2004 m. gegužės 15 d. sužaidė savo paskutines rungtynes kaip profesionalus žaidėjas: LKL superfinalo mače prieš Vilniaus „Lietuvos rytą" A. Sabonis įmetė 14 taškų, atkovojo 13 kamuolių ir padėjo savo komandai laimėti LKL finalo seriją. Ilgą laiką aktyviai nebesportavęs, 2005 m. gruodžio mėnesį pareiškė baigiantis profesionalaus krepšininko karjerą.

Europos, Pasaulio, Olimpinis čempionas

220 cm ūgio milžinas iš Lietuvos yra iškovojęs ne tik įvairių lygų čempionų taures ar naudingiausio žaidėjo titulus, tačiau yra tapęs Europos, Pasaulio bei Olimpiniu čempionu.

A.Sabonis turi visų spalvų Europos čempionatų medalius - aukso medalis Vakarų Vokietijoje 1985 metais su TSRS rinktine, sidabro medalis Graikijoje 1995 metais su Lietuvos rinktine ir du bronzos medaliai - 1983 metais Prancūzijoje bei 1989 metais Jugoslavijoje su TSRS rinktine.

1982 metais Kolumbijoje su TSRS rinktine A. Sabonis tapo Pasaulio čempionu, o 1986 metais Ispanijoje iškovojo Pasaulio čempionato sidabrą.

Bene didžiausias krepšininko pasiekimas - 1988 metais iškovotas olimpinis auksas su TSRS rinktine, Seule. Tuomet pusfinalyje TSRS 82:76 nugalėjo JAV rinktinę, o finale 76:63 neturėjo vargo su Jugoslavijos krepšininkais.

Tačiau turbūt saldžiausia Sabonio ir kartu visos Lietuvos pergalė - 1992 metais Barselonos olimpinėse žaidynėse.

Tuomet Lietuva pusfinalyje buvo sutriuškinta JAV Svajonių komandos, tačiau finale 82:78 palaužė Nepriklausomų Valstybių Sandraugos rinktinę ir pasiekė pirmą pergalę kaip nepriklausoma Lietuvos valstybė.

1996 metais Atlantoje Arvydas Sabonis su bendražygiais pakartojo pasiekimą Barselonoje ir antrąsyk iš eilės iškovojo olimpinę bronzą.

Galėjo būti geresnis už Davidą Robinsoną?

Galiausiai istoriją apie šį legendinį Lietuvos ir visos Europos krepšininką pabaigsime pamąstymu tiek Jums tiek mums.

„Tas vyrukas, jeigu ne traumos, būtų buvęs geresnis už Davidą Robinsoną. Patikėkit manimi, jis buvo geras. 1985 metais jis buvo geriausias. Jis bėgiojo kaip Ralphas Sampsonas, galėdavo pataikyti iš toli, galėdavo įdėti kamuolį į krepšį. Jis galėjo būti NBA išrinktas į NBA žvaigždžių dieną 10 metų iš eilės. Tai tiesa, patikėkit manim."

Tai citata užsieniečio, kuris savo akimis matė ir veikiausiai gerai žino Sabonio žaidimą bei žino apie krepšininko patirtas traumas, jų gydymą.

Tik jis pamiršo vieną dalyką - Arvydas Sabonis galėjo puikiai perduoti kamuolį ir atakuoti krepšį „kabliu".

BallinEurope Lietuva - krepšinis, eurobasket

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius