Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 08 28

Krepšinio legendos – Draženas Petrovičius

BallinEurope Lietuva tęsia pradėtą krepšinio legendų rubriką. Šiandien Jums norime pristatyti legendinį Kroatijos krepšininką, vadinamą geriausiuvisų laikų Europos krepšininku - Draženą Petrovičių. Jugoslavijos ir Kroatijos rinktinių garbę gynęs legendinis krepšininkas 1993 metais žuvo autoavarijoje.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

BallinEurope Lietuva tęsia pradėtą krepšinio legendų rubriką. Šiandien Jums norime pristatyti legendinį Kroatijos krepšininką, vadinamą geriausiuvisų laikų Europos krepšininku - Draženą Petrovičių. Jugoslavijos ir Kroatijos rinktinių garbę gynęs legendinis krepšininkas 1993 metais žuvo autoavarijoje.

Karjeros pradžia - gimtinėje

Būdamas vos 13 metų Petrovičius pradėjo savo karjerą „BC Šibenka" jaunimo ekipoje, o jau po dviejų metų pateko į pagrindinę ekipą. Kartu su jaunuoju D.Petrovičiumi, „BC Šibenka" dukart, 1982 ir 1983 metais, pasiekė R. Koračo taurės finalą, tačiau abu kartus jame pralaimėjo ir teko tenkintis vicečempionų titulu.

Būdamas vos 18 metų Draženas kartu su „BC Šibenka" iškovojo Jugoslavijos čempionų titulą, tačiau jau kitą dieną iš Petrovičiaus ir kompanijos titulas buvo atimtas, o Sarajevo „Bosna" buvo paskelbta čempione, nes Šibeniko ekipa atsisakė peržaisti rungtynes.

Draženas kyla į Europos frontą

1984 metais Draženas Petrovičius persikėlė į Zagrebo „Cibona", su kuria, jau pirmaisiais metais iškovojo Jugoslavijos lygos ir taurės čempionų vardus.

To pačio sezono metu „Cibona" iškovojo ir pirmąją Europos taurę, kuomet Petrovičiaus vedini kroatai 87:78 nugalėjo Madrido „Real" ekipą. Šiose rungtynėse D.Petrovičius pelnė net 36 taškus.

1986 metais Petrovičius įmetė 22 taškus į Kauno „Žalgirio" krepšį, kur tuo metu rungtyniavo ir legendinis Lietuvos krepšininkas Arvydas Sabonis, ir iškovojo antrąją Europos taurę.

Tais pačiais metais pavyko pasiekti revančą prieš Sarajevo „Bosna" ekipą. Tuomet Draženas pelnė net 46 taškus, o „Cibona" iškovojo dar vieną Jugoslavijos taurės čempionų titulą.

1987 metais Draženas Petrovičius iškovojo trečiąjį savo karjeroje Europos čempionų titulą - Europos Taurių laimėtojų taurės. Finale, kartu su „Cibona" ekipa, Petrovičiaus vedini kroatai palaužė Pesaro „Scavolini" krepšininkus.

Būdamas dar tik 24 metų, Petrovičius demonstravo įspūdingą rezultatyvumą, kuriam sunku būtų prilygti net ir šių laikų krepšinio žvaigždėms. Per keturis sezonus, praleistus Zagrebe, kroatas vidutiniškai pelnydavo po 37,7 taško per rungtynes Jugoslavijos lygoje, o Europos taurėje mesdavo po 33,8 taško.

D.Petrovičius išsiskyrė iš kitų krepšininkų savo rezultatyvumu. 196 cm ūgio gynėjas yra pelnęs ir 112 taškų per rungtynes, kas šiais laikais yra visiškai nesuvokiama ir nerealu. Kroatas nekart rungtynių metu yra pelnęs 40,50 ar dar daugiau taškų.

1986 metais Europos taurėje, rungtynėse prieš „Limoges" ekipą, pataikė net dešimt tolimų metimų. Septyni iš jų skriejo paeiliui dar pirmoje rungtynių dalyje. Šiose rungtynėse gynėjas pelnė ne tik 51 tašką, tačiau atliko ir 10 rezultatyvių perdavimų.

Kelionė į karališkąjį Madridą

1986 metais D.Petrovičius buvo pašauktas NBA naujokų biržoje 60 šaukimu Portlando „Trail Blazers" ekipos, tačiau gynėjas nusprendė pasilikti Europoje ir pasirašė kontraktą su Madrido „Real" ekipa. Įdomu tai, kad tuo metu krepšininko kontrakto vertė siekė 4 mln. JAV dolerių, kas buvo beprotiškai dideli pinigai.

Per metus Ispanijoje D.Petrovičius iškovojo Ispanijos taurės čempionų vardą bei tapo Ispanijos vicečempionu. Taip pat, kroatas pakartojo savo geriausią rezultatyvumo rezultatą Europos fronte - gynėjas vėl pelnė 62 taškus.

Pirmąjį, ir paskutinį, ACB lygos sezoną tikriausiai dar ir dabar atsimena visi D.Petrovičiaus gerbėjai. Krepšininkui iki šių dienų priklauso ACB finalų rezultatyvumo (42 taškai) ir tritaškių (8 pataikyti tolimi metimai) rekordai.

Kelionė už Atlanto

1989 metais „Trail Blazers" ekipa pasiekė savo. D.Petrovičius motyvuotas amerikiečių spaudimo persikėlė už Atlanto ir sudarė kontraktą su Portlando „Trail Blazers" ekipa.

Karjeros NBA lygoje pradžia Petrovičiui buvo itin nesėkminga. Kroatas atsidūrė tokių krepšininkų kaip Clyde'as Drexleris ir Terry Porteris šešėlyje, o aikštelėje praleisdavo vos po 12 minučių per rungtynes.

Antrasis sezonas už Atlanto gynėjui buvo dar blogesnis. Bene talentingiausias to laikotarpio Jugoslavijos krepšininkas pasirodė vos 38 rungtynėse ir aikštėje praleisdavo po 7 minutes.

4,4 taško per rungtynes. Tokio rezultato nesitikėjo nei krepšininko gerbėjai nei jis pats. Šansas atsiskleisti atsirado kuomet trišalių mainų dėka Draženas atsidūrė Naujojo Džersio „Nets" gretose.

1991 metais Petrovičius oficialiai tapo „Nets" ekipos nariu. Kroatas tapo dalimi komandos, kurioje rungtyniauja du jaunieji lygos talentai - Kenny Andersonas ir Derrickas Colemanas, tačiau ekipa taip ir nepasiekė atkrintamųjų nuo 1986 metų.

Jau pirmojo sezono „Nets" gretose Petrovičiaus žaidimo laikas išaugo iki 20 minučių, o pelnomų taškų skaičius - iki 12,6 per rungtynes.

1991/1992 metų sezono metu Draženas Petrovičius pademonstravo sau įprastą žaidimo stilių ir rezultatus. Per beveik 37 minutes aikštėje kroatas pelnydavo po 20,6 taško. Gynėjas šio sezono metu nepraleido nei vienerių rungtynių bei tapo ekipos naudingiausiu krepšininku.

Trečiojo sezono „Nets" gretose metu Petrovičius dar labiau pagerino savo rezultatyvumo rodiklius. Draženas pelnydavo po 22,3 taško per rungtynes, o tuo laiku tai buvo 11 rezultatas visoje lygoje.

Per savo neilgą NBA karjerą Draženas sykį tapo NBA vicečempionu bei 1993 metais buvo išrinktas į trečiąją geriausių NBA krepšininkų komandą.

Ištikimas savo gimtinei

Draženas Petrovičius, nepaisydamas sėkmingų klubinių sezonų - itin sėkmingai rungtyniavo ir su nacionaline rinktine. Su Jugoslavijos rinktine gynėjas 1984 metais iškovojo Balkanų šalių vicečempionų vardus, tais pačiais metais tapo ir Olimpiados trečios vietos laimėtoju.

Didžiausias krepšininko pasiekimas su nacionaline rinktine - 1989 metais. Tuomet Europos vyrų krepšinio čempionatas vyko Zagrebe, o jį laimėjo turnyro šeimininkai - Jugoslavai. D.Petrovičius tapo šio čempionato naudingiausiu krepšininku.

Po metų Draženas su Jugoslavijos rinktine laimėjo ir Pasaulio čempionatą, kuris vyko Argentinoje.

1992 metais D.Petrovičius sudalyvavo pirmoje olimpiadoje, kurioje rungtyniavo jau už Kroatijos nacionalinę rinktinę. Ispanijoje vykusios olimpiados metu kroatai iškovojo antrąją vietą.

Karjerą pasiglemžė tragiška avarija

Po itin sėkmingo 1992/1993 metų sezono NBA lygoje, D.Petrovičiaus vis tiek buvo nusivylęs. „Nets" atkrintamosiose varžybose nusileido „Cleveland Cavaliers" klubui, o kroatas tikėjosi, jog Niūdžersio ekipa jam pasiūlys pratęsti kontraktą.

Nusprendęs išvykti iš Amerikos, Kroatijos krepšininkas teigę, kad svarsto galimybę baigti karjerą NBA ir grįžti rungtyniauti į Europą. Būtent tuo metu, krepšininkui kontraktą siūlė Atėnų „Panathinaikos" ekipa.

D.Petrovičius su savo drauge planavo į Kroatiją vykti savo asmeniniu transportu, tačiau tai buvo blogiausias sprendimas šio krepšininko karjeroje.

Denkendorfo apylinkėse „Volgswagen Golf" automobilis papuolė į avariją, kurios metu susidūrė su vilkiku. Keleivio vietoje važiavęs legendinis Kroatijos krepšininkas žuvo iškart, o automobilį vairavusi Vokietijos krepšininkė ir modelis Klara Szalansky išvengė rimtų sužeidimų.

Vokietijos pareigūnų teigimu, kelyje matomumas buvo itin prastas, o Draženo gyvybę galėjo išsaugoti saugos diržai, kurių krepšininkas nebuvo prisisegęs.

Po D.Petrovičiaus žūtiės jo oponentas Michaelas Jordanas pripažino, jog tai buvo vienas profesionaliausių jo sutiktų krepšininkų ir vienas pajėgiausių priešininkų.

Šio legendinio krepšininko garbei yra atidarytas ir jo vardu pavadintas muziejus. 2006 metais atidarytą muziejų galima rasti Zagrebo mieste, kuriame krepšininkas praleido vienus geriausių metų savo karjeroje.

http://ballineurope.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius