Atsisiųskite
aplikaciją

Rašytoja Ksenija Zastavskaja: „Nebežinau, ar kada galėsiu rašyti kita, o ne karo tema“

Rašytnamis
Ukrainiečių rašytoja Ksenija Zastavskaja (tikr. Oksana Prysiažniuk) – 5 romanų autorė ir tarptautinio pripažinimo sulaukusi scenaristė. Du jos romanai „Meilės...
Skaityti daugiau

Ukrainiečių rašytoja Ksenija Zastavskaja (tikr. Oksana Prysiažniuk) – 5 romanų autorė ir tarptautinio pripažinimo sulaukusi scenaristė. Du jos romanai „Meilės talismanas“ ir „Likimų labirintas“ išversti į lietuvių kalbą (vert. Arvydas Valionis, „Homo liber“). K.Zastavskajos scenarijus „Stef“ Niujorko tarptautiniame kino festivalyje šiais metais pelnė net du apdovanojimus: kaip geriausias scenarijus karo tema ir geriausias dramos scenarijus. Stef – tai septynmetė Stefa, su mama gyvenanti Mariupolyje. Stefa gavo pagrindinį vaidmenį kine. Vasario 24 d. ji kartu su mama važiuos į Kijevą, kur prasidės filmavimas. Tačiau išvykimo dieną ant Ukrainos miestų numetamos pirmosios bombos. Po kelių dienų Mariupolį apsupa rusų kariai.

Nors karo tema K.Zastavskajos kūryboje centrinė, net rašydama apie žiaurumus kūrėja suteikia vilties, kad trapių žmogiškųjų ryšių sutraukyti neįmanoma. Kita ne mažiau svarbi tema, plėtojama ir lietuviškai išleistuose ukrainietės romanuose, – istoriškai susiklosčiusi gilias šaknis turinti bendrystė tarp Ukrainos ir kaimyninių šalių, taip pat ir Lietuvos.

Lietuvos rašytojų sąjungos tinklalaidėje „Rašytnamis“ leidėjas, leidyklos „Homo liber“ vadovas Vilius Gužauskis kalbasi su prozininke apie istorinę atmintį ir karo traumas, lietuvių ir ukrainiečių tautų ryšius, svarsto, ar klasikinių kūrinių skaitymas iš tiesų taurina ir kaip karas Ukrainoje pakeitė mus visus bei naujausią literatūrą.

Naujausios