Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 23d. 11:05

Filmas „12 Angry Men“ ir garsioji O.J.Simpsono byla: kodėl prisiekusiųjų sudėtis yra itin svarbi

12 Angry Men
Vida Press nuotr. / 12 Angry Men

Juodai-baltame 1957 m. režisieriaus Sidney Lumeto filme (scenarijaus aut. Reginaldas Rose'as) rodomas dvylikos prisiekusiųjų posėdis po teismo JAV, kuriame juodaodis paauglys kaltinamas papjovęs savo tėvą. Jis esą su gimdytoju vakare susipyko, subadė, po to ėjo žiūrėti filmų ir grįžo namo, kur jį sulaikė policija. Atkreipkite dėmesį, kad tarp prisiekusiųjų nėra juodaodžių, ispanakalbių, kiniečių.

Vienuolika prisiekusiųjų lengva ranka nusprendžia, kad įtariamasis yra kaltas ir vertas mirties bausmės. Tačiau, kad būtų priimtas sprendimas, reikia absoliučios balsų daugumos. Tik vienas prisiekusysis balsuoja prieš, aiškindamas, kad bylą, kuria sprendžiamas žmogaus likimas, reikia analizuoti kreipiant dėmesį į abejones dėl pateiktų įrodymų, nes būtina įsitikinti, kad sprendimas dėl kaltės yra tvirtai pagrįstas.

Pasak architekto (akt. Henris Fonda), žmonės turi teisę į savo nuomonę, net jei ji nėra pagrįsta, tačiau, kai kalba eina apie žmogaus likimą – atsakomybės laipsnis yra žymiai didesnis. Architektas pabrėžia, kad įtariamajam advokatą skyrė teismas, todėl jo darbą teks atlikti jiems.

Architektas aiškina, kad jis nežinantis tiesos, bet žinantis, kas jam trukdo tos tiesos siekti – tai išankstinis nusistatymas. Disidentui, nepaisant grupės spaudimo, pavyksta vieną po kito įtikinti kolegas balsuoti už tai, kad jaunuolis nekaltas. Tačiau tai sekasi itin sunkiai, nes kolegoms nemalonu prisipažinti, kad prieš tai balsavo lengvabūdiškai. Prisiekusiuosius kambaryje kamuoja tvankus oras (nepatogios dvasinės būsenos simbolis), iš kurio jie negali išeiti, kol nepriėmė sprendimo.

Kodėl architekto taktika sėkminga? Jis naudoja dziudo principą — priešininko teiginius prieš jį patį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

02:22
00:37
02:50

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/