Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 24d. 19:41

Prodiuseris Orwa Nyrabia: „Tikėjome, kad Sirijos diktatūra grius, tačiau taip ir likome tyloje“

Prodiuseris Orwa Nyrabia (kairėje)
Ūlos Jasiulevičiūtės nuotr. / Prodiuseris Orwa Nyrabia (kairėje)

Festivalio „Nepatogus kinas“ lankytojai spalio 23 d. turėjo galimybę ne tik pasižiūrėti vieną iš rubrikos „Panorama“ filmų – „Sugrįžimas į Homsą“ („Return to Homs“, rež. Talal Derki), bet ir padiskutuoti su Sirijos dokumentinių filmų kūrėju, aktoriumi, scenaristu ir šio filmo prodiuseriu Orwa Nyrabia. Verta pažymėti, kad šio prodiuserio ir jo žmonos dėka buvo įkurtas dokumentinių filmų festivalis „DOX BOX“, kuris netrukus išaugo į vieną svarbiausių dokumentinių filmų festivalių Arabų šalyse.

2013 m. O. Nyrabia ir Sirijos filmų kūrėjo Talal Derki prodiusuotas filmas „Sugrįžimas į Homsą“ tapo pirmuoju filmu iš arabų pasaulio 2013 m. lapkritį atidariusiu prestižinį tarptautinių dokumentinių filmų festivalį „IDFA“ Amsterdame. Kviečiame sužinoti, ką įdomaus prodiuseris papasakojo vakar kino teatre „Pasaka“ apsilankiusiems dokumentinio kino žiūrovams.

Diskusiją moderavo apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas, kuris domėjosi, kaip gimė filmo idėja, kaip pats prodiuseris atsirado įvykių sūkuryje. „Gimiau ir užaugau Homse, o vėliau išvykau studijuoti režisūros į Damaską. Tačiau 2011 m., prasidėjus neramumams Sirijoje, kartu su šio filmo režisieriumi Talal Derki grįžome į Homsą. Netrukus šis miestas tapo revoliucijos širdimi, kurioje tvyrojo ypatinga energetinė atmosfera. Čia mes sutikome Abdul Basset al-Saroot ir Ossama ad Habali – šio filmo herojus. Bassetas, nors būdamas dar tik 19 metų, tačiau charizmos dėka sugebėdavo suburti minias žmonių ir skleisti savo energiją kitiems. Taigi iš karto supratau, kad tai neparastai stipri asmenybė, kurios man reikėjo“, – kalbėjo festivalio svečias. Kitą filmo herojų – Ossama – prodiuseris apibūdino kaip bebaimį operatorių, apsiginklavusį kamera, kartu su Bassetu ir jo draugais dalyvavusį kovose ir nuosekliai fiksavusį sukilimo žingsnius. Buvo pabrėžtas didelis šio operatoriaus indėlis filmuojant dokumentinį filmą „Sugrįžimas į Homsą“.

Sugrįžimas į Homsą“ buvo filmuojamas trejus metus. Pašnekovas pastebėjo, kad įtempto konflikto akivaizdoje – tai ilgas laikotarpis. Visa tai galima stebėti ir filmo herojų veiduose, elgsenoje, mąstyme. „Iš pradžių visi tikėjome, kad Sirijoje įmanomas Egipto ar Libijos scenarijus, tikėjome, kad pasaulis mus palaikys ir Sirijos diktatūra grius, tačiau taip ir likome tyloje, – teigė filmo prodiuseris.

Pasak O. Nyrabia, ilgainiui įtampa tiek pačioje Sirijoje, tiek ir Homse augo ir taikūs protestai peraugo į šio miesto kruviną apgultį. Tuomet Bassetas suvokė, kad vien tik dainomis ir taikiais mitingais savo miesto neapsaugos. Paėmęs ginklą į rankas, filmo herojus ir kiti protestuotojai stojo prieš gatves užtvindžiusius tankus ir snaiperius. Bassetas tapo revoliucijos ikona, įkvėpusi daugelį režimui besipriešinančiųjų. Visi vaikai žinojo jų herojaus dainuojamas dainas, smerkiančias Sirijos lyderį Bashar al-Assad.

„Sugrįžimas į Homsą“ buvo filmuojamas trejus metus. Pašnekovas pastebėjo, kad įtempto konflikto akivaizdoje – tai ilgas laikotarpis. Visa tai galima stebėti ir filmo herojų veiduose, elgsenoje, mąstyme. „Iš pradžių visi tikėjome, kad Sirijoje įmanomas Egipto ar Libijos scenarijus, tikėjome, kad pasaulis mus palaikys ir Sirijos diktatūra grius, tačiau taip ir likome tyloje“, – teigė filmo prodiuseris.

Pašnekovas, paklaustas apie jo paties suėmimą 2012 m. vasarą, pasakojo, kad vienas jo artimas draugas, prieš tai sulaikytas režimo, buvo priverstas išduoti jo vardą. Nors tai baisi patirtis, tačiau O. Nyrabia atskleidė, kad jo šeimoje tokie atvejai – jokia naujiena. Jo tėvas, dėdės – visi jie buvo sulaikyti už politinius įsitikinimus ir veiklą, priešišką režimui. Filmo prodiuseris pasakojo, kad jis kartu su 84 įkalintaisiais buvo kartu laikomi ankštoje kameroje, kurioje praktiškai neįmanoma miegoti ar ilsėtis. Dėl nuolatinių tardymų ir kankinimų psichologinė atmosfera taip pat buvo įtempta. Laimei, režimas neturėjo jokios konkrečios informacijos dėl O. Nyrabia kuriamo filmo, kuriame vienu pagrindinių herojų buvo Basset, taigi po trijų savaičių jis buvau paleistas. Prodiuseris pripažino, kad tokiam sprendimui didelės įtakos turėjo ir tarptautinės kino bendruomenės spaudimas viešojoje erdvėje (aktorius ir prodiuseris Robertas De Niro internetiniame youtube kanale išplatino savo kvietimą išlaisvinti Sirijos kino kūrėją – aut. past.). „Kino industrija – tai glaudi šeima ir aš džiaugiuosi parodytu solidarumu, man tai buvo ypatinga akimirka“, – kalbėjo pašnekovas.

Galiausiai Homsas atiteko į Assado režimo rankas. Tačiau Assado armija, prieš leisdama gyventojams grįžti į jų suniokotus namus, pasinaudojo proga ir išnešė net ir tai, kas buvo likę vertinga po bombardavimų ir apšaudymų. Taigi, grįžę namo Homso gyventojai netik neberado savo daiktų, tačiau praktiškai nebegalėjo rasti ir atpažinti sugriautų kadaise namais vadintų pastatų. Šiuo metu Homse yra apie 400 000 gyventojų. Bassetas yra šiaurinėje Homso dalyje, vis dar nenuleidžia rankų ir tiki viltimi atgauti Homso ir Sirijos laisvę. Tuo tarpu Ossama 2012 m. buvo pagrobtas ir laikomas įkalintas, tačiau jo buvimo vieta nėra žinoma. Taigi lieka tik viltis, kad jis dar gyvas.

Prodiuseris, kalbėdamas apie Sirijos užsienio politiką pažymėjo Sirijos ir Rusijos glaudžius santykius, kurie dažnai apgaubti šešėlių, – „Rusijai Sirija – tai tik dar viena korta ant stalo žaidime su Vakarais, tokia pati, kaip ir Ukraina ar Irano branduolinė programa“. Kalbant apie Islamo valstybę, pažymėta, kad tai nebuvo Sirijos revoliucijos padarinys. Sirijos sukilėliams nesulaukus palaikymo, atsirado vakuumas, kuris greit buvo užpildytas ekstremistų grupuočių, kurių tautinė sudėtis itin marga. Pasak O. Nyrabia, „ten galėjai sutikti marokiečių, čečėnų, rusų, sirų, egiptiečių ir kitų tautybių radikalų, kuriuos rėmė tiek Rusija, tiek ir pats Assado režimas. 2011 m. vasarą Sirijos lyderis Assadas paskelbė paleisiąs politinius kalinius. Taigi mes apsidžiaugėme, kad mūsų įkalinti draugai, artimieji bus pagaliau išlaisvinti. Tačiau ši diena neatėjo. Paaiškėjo, kad buvo paleisti tik radikalias pažiūras propaguojantys ekstremistai, kurie išėję į laisvę prisijungė prie Islamo valstybės“, – pasakojo prodiuseris O. Nyrabia.

Diskusijos pabaigoje filmo žiūrovų paklaustas, kokią Sirijos ateitį mato filmo kūrėjas, atsakė: „Aš neturiu pasirinkimo, esu optimistas, nors yra begalė priežasčių būti pesimistu. Viltis gimsta ne iš radikalizmo, o iš noro ir siekio gyventi laisvai. Manau, kad kiekviena maža palaikymo žinutė yra didelė parama Sirijos žmonėms, kuriems svarbu jausti, kad jie nėra vieni. Sirijai galime sugalvoti daug scenarijų, kuris iš jų išsipildys – priklauso nuo mūsų visų veiksmų. Islamo valstybė gali būti sunaikinta, jei žmonės suvoks, kad kuriant geresnį rytojų jiems nebūtina tapti radikaliems. Manau šiems žmonėms svarbu išlaikyti viltį ir įsisąmoninti, kad ateitis gali būti statoma ir jų pačių valstybėje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Dakaro išbandymus įveikę lietuviai triukšmingai pasitikti Vilniaus oro uoste

15min iš Paryžiaus Aktualu

Lietuvis „geltonųjų liemenių“ proteste vaišinosi ašarinėmis dujomis ir vos išvengė skriejančio butelio

Verslas

Lietuvoje gyvenantis iranietis kaltina „MoQ“ kūrėjus idėjos pasisavinimu, bet šie tai neigia

Pasaulis kišenėje

Lietuviai Egipte pamatė išskirtinį renginį – beduinų kupranugarių lenktynes

Sportas

Danas Rapšys greitas ir laimintis – du aukso medaliai per vieną dieną Belgijoje

24sek

Per gimtadienį raginimą trauktis išgirdęs D.Adomaitis: „Nemalonu“

Verslas

Lietuviai surūkė daugiau kontrabandinių cigarečių – valstybė prarado milijonus

Aktualu

Nesuvaldytas automobilis „Hyundai“ trenkėsi į stulpą: vairuotojas ir keleivis – apsvaigę

Vardai

Antroji „Eurovizijos“ atranka: lyderiai – scenos veteranas E.Lubys ir naujokė E.Gogolytė

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

24sek

Po apgailėtino pasirodymo – ironiška D.Suttono žinutė

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

Verslas

Nors imk ir suvalgyk: parduodamas namas, primenantis meduolinę pilį

Gyvenimas

Porų psichologė K.Bajoriūnienė: „Mes turime gebėti „išsirengti“, kad sukurtume artimą ryšį“

Gyvenimas

R.Owensas savo kolekcijos modelius apavė M.Markle mėgiamos kompanijos sportbačiais

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

24sek

Ir Ch.Krameris, ir sirgaliai po pralaimėjimo „Lietkabeliui“ pripažino: „Gėda!..“

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Pasaulis kišenėje

Kai gamta užhipnotizuoja: gražiausi Centrinės ir Pietų Amerikos nacionaliniai parkai

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Mokslas.IT

9 žmonėms nebereikalingos kūno dalys

Naujienos

Gazas

Dakaro išbandymus įveikę lietuviai triukšmingai pasitikti Vilniaus oro uoste

15min iš Paryžiaus Aktualu

Lietuvis „geltonųjų liemenių“ proteste vaišinosi ašarinėmis dujomis ir vos išvengė skriejančio butelio

Verslas

Lietuvoje gyvenantis iranietis kaltina „MoQ“ kūrėjus idėjos pasisavinimu, bet šie tai neigia

Pasaulis kišenėje

Lietuviai Egipte pamatė išskirtinį renginį – beduinų kupranugarių lenktynes

Sportas

Danas Rapšys greitas ir laimintis – du aukso medaliai per vieną dieną Belgijoje

24sek

Per gimtadienį raginimą trauktis išgirdęs D.Adomaitis: „Nemalonu“

Verslas

Lietuviai surūkė daugiau kontrabandinių cigarečių – valstybė prarado milijonus

Aktualu

N.Pelosi nelaukė D.Trumpo „svarbaus pranešimo“ – iškart atmetė pasiūlymą dėl vyriausybės uždarymo nutraukimo

Aktualu

Nesuvaldytas automobilis „Hyundai“ trenkėsi į stulpą: vairuotojas ir keleivis – apsvaigę

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Gyvenimas

Porų psichologė K.Bajoriūnienė: „Mes turime gebėti „išsirengti“, kad sukurtume artimą ryšį“

Pasaulis kišenėje

Kai gamta užhipnotizuoja: gražiausi Centrinės ir Pietų Amerikos nacionaliniai parkai

15min iš Dakaro Gazas

Naujas Benedikto Vanago planas: Dakaro „Hilux“ skraidinamas lėktuvu, bet nebūtinai į Lietuvą

Mokslas.IT

9 žmonėms nebereikalingos kūno dalys

Kultūra

Rašytojai vargsta su „Obuoliu“, bet direktorius atkerta, kad skundžiasi nepopuliarūs autoriai

Sportas

Londono derbyje „Arsenal“ patiesė „Chelsea“ ekipą

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

Aktualu

A.Lukašenka: mes kada nors melsimės, kad Ukrainoje būtų NATO

Sportas

Devynis įvarčius varžovams atseikėjęs PSG pakartojo klubo rekordą

Kultūra

Vyriškumas nuo 1990-ųjų iki dabar: taisosi sovietmečiu užprogramuota krizė?

15min iš Berlyno Verslas

Perpus kritusią apyvartą lietuvių aludariai bandys atsigriebti eksportuodami mieles į Ameriką

Gazas

Kelininkai: keliuose yra slidžių ruožų, naktį snigs

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:15
00:21
20:23

Maistas