Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 12d. 20:19

Knygos recenzija. S.Schweblin „Prieraišumo laisvė“ – laiko provokacija

Knyga „Prieraišumo laisvė“ 15min recenzija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Knyga „Prieraišumo laisvė“

Kiek daugiau nei šimtas puslapių, dvi valandos skaitymo, o mąstymui peno pakaks ir savaitei. Samantos Schweblin romanas „Prieraišumo laisvė“ yra genialus savo paprastumu ir dar kartą patvirtina taisyklę, kad norint pasakyti daug nebūtina daug kalbėti. Šią giliu dialogu apie likimo posūkius atspindinčią knygą išleido leidykla „Sofoklis“, o į lietuvių kalbą iš ispanų kalbos vertė Laura Liubinavičiūtė.

Į rankas paėmus „Prieraišumo laisvę“ pirmiausia akis kliūna ne už išraiškingų spalvų viršelio, bet knygos storio – kiek daugiau nei 100 puslapių. Tokia apimtis neretai gali apgauti savo turinio esme – tačiau, kad galima neišsiplečiant giliai kalbėti apie svarbius mūsų kasdienybės dalykus, parodė ir praėjusiais metais Lietuvoje išleistas vokiečių autoriaus Roberto Seethalerio romanas „Visas gyvenimas“. Tiek šis romanas, tiek ir „Prieraišumo laisvė“ buvo nominuoti prestižinei „Man Book“ premijai.

Romane, kuris buvo išvystytas iš trumpo apsakymo, skaitytojas perkeliamas į provincijos ligoninę Argentinoje. Čia berniukas Dovydas ir jo pažįstama moteris Amanda kartu guli ligoninėje. Tiksliau, Dovydas susiranda Amandą, kad galėtų pakalbėti apie kirmėlės – kas jos yra ir ką gali padaryti, galų gale, kas yra tos kirmėlės? Ieškodami atsakymų Dovydas ir Amanda kalbėdamiesi leidžiasi į paieškas atmintyje – taip jie bando prisiminti, kodėl guli čia, ligoninėje, ir, galbūt, skaičiuoja paskutines gyvenimo minutes.

Iš pokalbio aiškėja, kad Amanda su dukra atvyko į mažą miestelį atostogauti ir susipažino su čia gyvenančia Dovydo motina Karla, kuri papasakoja apie savo sūnų pakeitusi įvykį praeityje: vieną dieną jis susirgo, ir balansuodamas ties gyvybe ir mirtimi buvo nuneštas į šalimais esantį žalią namą. Čia gyvena moteris, specialiu ritualu išgelbėjusi Dovydo gyvybė – jo sielą perkėlė į kitą kūną.

Pasakojimu ir gyvenimo trapumo paveikta Amanda pati susiduria su panašia situacija – jai ir dukrai gresia pavojus. Ar vienintelis kelias į išsigelbėjimą į žaliojo namo šeimininkės sugebėjimai? Toks klausimas kyla Amandai.

Keliaudami per prisiminimus Amanda ir Dovydas ieško to pačio svarbiausio momento, akimirkos, kuri likimą pakeitė negrįžtamai.

Vienas įdomiausių knygos aspektų – laiko tėkmė. Romano dabarties laike nagrinėjama tai, kas įvyko praeityje, o ši praeitis neišvengiamai turės padarinių ateičiai. Laiko sąvoka knygoje tampa svarbiu akcentu. Taip ne kartą pabrėžia ir veikėjo Dovydo įsakmus tonas, kad nereikia laiko švaistyti veltui: „Prarandame laiką“, „Visa tai jau nebėra svarbu“.

Būtent laikas ir susijęs su personažus palietusiais įvykiais, ir būtent tik laikas juos ir gali arba galėjo išgelbėti. Tiksliau – laiko nešvaistymas. Tai tarsi aliuzija į mus, mūsų dabartinį laikmetį, kuriame gyvename. Priminimas mums, kad per dažnai ir per daug laiko skiriame nesvarbiems, antraeiliams dalykams, juos iškeldama vietoje svarbiausiais mūsų gyvenime turėsiančiais būti akcentais. Laikas kartu tampa ir provokacija – kiek mes jo turime, ar pakankamai, kad išgyventume, ištaisytume jau padarytas klaidas?

Ieškodami atsakymų Dovydas ir Amanda kalbėdamiesi leidžiasi į paieškas atmintyje – taip jie bando prisiminti, kodėl guli čia, ligoninėje, ir, galbūt, skaičiuoja paskutines gyvenimo minutes.

Knygoje taip pat įdomiai tampomas pats likimas už ūsų. Ligos patale gulinti Amanda išsako idėją, kuri jautriai paliečia mus visus: anksčiau ar vėliau, bet bloga kažkas bet kuriuo atveju nutinka. Taip pabrėžiamas gyvenimo trapumas, rodantis, kad net ir menkiausias incidentas gali ne tik viską apversti aukštyn kojom, tačiau apskritai nutraukti egzistavimą šioje žemėje.

Ir šis trapumas yra neišvengiamai susijęs su aplinka, kurioje esame mes ir kokią aplinką gebame sukurti, ar gebame ją išsaugoti. S.Schweblin mus verčia dar kartą apmąstyti mūsų, žmonijos, veiklą plačiąją prasme, nes būtent mes patys ir kuriame savo likimą, viskas yra mūsų rankose, o aplink save matome tik šių rankų darbo rezultatus. Neatsitiktinai viena iš temų, kurias romane paliečia S.Schweblin, yra ekologija, ir neužteršto vandens trūkumas Argentinoje.

Nors S.Schweblin pasakojimas įtraukia savo paslaptingumu, mistika, jis yra vienas tų, kuris užvertus paskutinį puslapį palieka daugiau klaustukų, nei pateikia atsakymų. Perskaičius šį trumpą romaną lengvai galime sutrikti ieškodami atsakymo, kokią tikslią ir svarbiausią žinutę mums norėjo perduoti autorė, nes svarbių idėjų yra ne viena ir ne dvi.

Bet šis paslaptingumas žavi, nes skatina skaitytoją svarstyti, kelti klausimus, diskutuoti. Ir, matyt, nesuklysiu pasakydamas, kad kiekvienas šią knygą perskaitęs žmogus joje atras sau svarbiausią idėją, kuri atspindės jo pačio patirtis arba padės ieškoti atsakymų apie dabarties būtį.

Šis istorijos daugiasluoksniškumas yra dar vienas akcentas, kuriuo „Prieraišumo laisvė“ išsiskiria iš kitų knygų. Tarp kelių sluoksnių kiekvienas skaitytojas atras svarbiausią sau, o kartais jo nė nepastebės. Ir negaliu atsakyti, ar tokiu atveju būtų blogai, mat pats knygos pasakojimas sudėlioja dalykus, kurie mums turėtų būti svarbūs kiekvieną dieną, į tam skirtu stalčius – vien per daug nesigilinant į knygos idėjas skaitytojas gali pajusti autorės siunčiamus įspėjimus ir pastabas kasdienybės rutinai, trapiai būčiai. galų gale – tai įspėjimas visai žmonijai, nes tai, ką išgyvena Amanda ir Dovydas, gali nutikti kiekvienam iš mūsų.

Knyga patiks tiems skaitytojams, kurie vertina provokuojančią literatūrą, kurie žavisi siurrealistiniais pasakojimais ir mėgsta peno apmąstymams duodančias knygas. Šis S.Schweblin romanas tikrai nėra skirtas visiems, ką puikiai iliustruoja įvairūs knygos vertinimai, kuriuos galima rasti internete. Tai provokacija, kuri kviečia pažvelgti į mus pačius kitomis akimis, bet anaiptol nesukurta plačiam skaitytojų ratui. Galbūt, ji giliai skverbiasi į tuos, kas turi tam tikras patirtis. O galbūt ši knyga reikalauja tam tikro laiko, išgyvenimų ir nuotaikos.

Bet kaip jau knygoje sako S.Schweblin, būtent laiko mes ir neturime.

Smagaus skaitymo.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rinkimai Zanavykijoj: kandidatai išleido tūkstančius, o liko be mandato

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Aktualu

Orai.lt: mėgaukimės vasariškais orai, savaitgalį – orai keisis

Aktualu

Viktorija Vanagė: kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos kitąmet?

Aktualu

Rytų Airijoje mirtinai subadyta lietuvė: įtariamasis – tautietis

Aktualu

Ukrainoje sistemiškai užpuldinėjami aktyvistai: įtariama pati teisėsauga

Aktualu

Lenktynės Panevėžio gatvėse: „klevalapis“ su BMW sudaužė 9 automobilius ir sužeidė žmogų

Sportas

Pabėgėlių gudrybės – savo tikslo siekė bandydami apgauti lietuvius sporto organizatorius

Vardai

Dizainerio Roberto Kalinkino žmona Agnė pagimdė antrą vaiką

Ar planuojate Dieną be automobilio pasinaudoti galimybe viešuoju transportu važiuoti nemokamai?

Sportas

C.Ronaldo sugrįžimas į Čempionų lygą – su raudona kortele ir ašaromis

Gazas

Lietuviams parodė 2,5 t sveriantį sportinių automobilių „žudiką“, išvystantį 700 AG – „Jeep Grand Cherokee Trackhawk“

Gazas

Ketvirtadienį 15min studijoje projekto „Spūsčių matuoklis“ finalas: apie problematiškiausias Vilniaus gatves ir jų ateitį

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

24sek

„urBONUSas“: „Ryto“ šansai patiesti „Žalgirį“ ir labiausiai neįvertintas Lietuvos treneris

Gazas

Vos P.Aršauskui atgavus vairuotojo pažymėjimą, pasipylė „Lamborghini“ pažeidimų vaizdai

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Aktualu

Filipinuose liūčių sukelta nuošliauža užgriuvo 10 namų ir nusinešė tris gyvybes

Gazas

Iš Talino į Monte Karlą keliaujantys elektromobilių maratono dalyviai stabtelėjo ir Lietuvoje

Pasaulis kišenėje

Garsiausi Lietuvos koldūnai – legenda, telpanti į arbatos šaukštelį

Naujienos

Gyvenimas

Grybai – supermaistas, ypač naudingas vyrams

24sek

Pergale pasidžiaugęs Šaras: apie pagrindinio įžaidėjo iškritimą ir logiškas klaidas

Verslas

Renovacija skatina sveikesnę gyvenseną

24sek

„urBONUSas“: D.Adomaitis – apie kritiką, karštą kėdę rinktinėje ir ką darytų Šaro vietoje

Verslas

Daržovių kainas augina ir sausra

Verslas

Kauno rajone atidaroma Vokietijos „Hellos“ gamykla

24sek

Mindaugas Budzinauskas dėl onkologinės ligos palieka Lenkijos klubą

Aktualu

Į prezidento rinkimų reitingų trejetą grįžo Saulius Skvernelis

Aktualu

Kalifornijoje šaulys nužudė penkis žmones, vėliau nusišovė pats

Aktualu

JAV link artėjantis uraganas Florence nusilpo iki 2-os kategorijos

Aktualu

A.Kubilius: jei vėl turėčiau vadovauti vyriausybei per krizę, remčiausi blogiausiomis prognozėmis

24sek

Efektingus epizodus kūręs „Žalgiris“ palaužė „Tofaš“

Aktualu

Į Lietuvą po penkerių metų pertraukos atvyksta Lenkijos užsienio reikalų ministras

Laisvalaikis

Misūryje stebuklingai išgyveno berniukas, galva nukritęs ant iešmo

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Gangsterių miestai ir tarantulų medžioklės

Vardai

Madonnos dukters įvaizdis mados savaitėje: kriauklių liemenėlė, sudriskę džinsai ir neskustos kojos

Gazas

„BEC Endurance“ lenktynių dalyviai ruošia ginklus finalui – laukia įnirtinga kova

Laisvalaikis

Priešistorinė „grotažymė“ gali būti seniausias piešinys pasaulyje

Maistas

Vilniaus Bernardinų parke drąsuoliai skanavo nosį riečiančio delikateso

Aktualu

Tiesa ar melas? Jurgita Petrauskienė: „Deklaruodama vyro darbovietę nurodžiau, kokiose srityse įmonė veikia“

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų