Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 7d. 13:50

Biržuose bus atidengtas memorialas Holokausto aukoms

Biržuose atidengiamo memorialo dizainas (autorius – architektas dr. Joseph Rabie)
Organizatorių nuotr. / Biržuose atidengiamo memorialo dizainas (autorius – architektas dr. Joseph Rabie)

Kitą sekmadienį Biržuose organizuojamas Holokausto aukų – Biržų žydų atminimo renginys: žydų gelbėtojų pagerbimas, atminimo eisena ir net 30 metrų ilgio memorialo Holokausto aukoms atidengimas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Renginys prasidės 12.30 val. Biržų mieste (šalia Žemaitės g. 22) žydų gelbėtojams pagerbimo ceremonija – bus pasodinti atminimo medeliai Biržų krašto žmonėms, rizikavusiems savo gyvybe, kad išgelbėtų mūsų piliečius nuo vienos baisiausių XX a. tragedijų – Holokausto.

Po pagerbimo ceremonijos – atminimui įprasminti, žmonių eisena eis tuo pačiu keliu, kuriuo 1941 m. į pražūtingą likimą buvo varomi pusės miesto gyventojai – vyrai, moterys ir vaikai. Eisena prasidės nuo Biržų žydų buvusio geto teritorijos (nuo Žemaitės g. 22) į Pakamponių mišką – Holokausto aukų nužudymo vietą.

14.30 val. Pakamponių miške vyks naujo paminklo nužudytiems Biržų žydams atminti atidengimas. Paminkle bus įamžinta daugiau nei 500 žinomų aukų vardų. Pakamponyse 1941 m. buvo sušaudyta 2400 žmonių, iš jų 900 vaikų. Tai bus šeštoji vieta Lietuvoje, kur įamžintos Holokausto aukų pavardės.

Išskirtinės architektūros paminklo projekto autorius – architektas dr. Joseph Rabie (Prancūzija), kurio proseneliai kilę iš Biržų, o dalis giminaičių buvo nužudyta Pakamponyse. Paminklinio komplekso iniciatoriai – Abel ir Glenda Levitt (Izraelis), kurie šią savaitę Lietuvos ambasadoje Izraelyje buvo apdovanoti vienu aukščiausių apdovanojimų – „Lietuvos diplomatijos žvaigžde“. Paminklo statybos projektą ypač palaikė ir finansavimu rūpinosi filantropas Ben Rabinowitz (Keiptaunas, Pietų Afrika), kurio senelis gimė Biržuose. Aukų pavardes tikslino iš Lietuvos kilęs žinomas JAV fizikos profesorius Jonathan Dorfan.

Renginyje dalyvaus ir apie 50 kitų litvakų šaknų turinčių žydų iš Pietų Afrikos Respublikos, JAV, Didžiosios Britanijos, Izraelio, Prancūzijos ir kt. šalių. Daugumos jų proseneliai gyveno Biržuose, kurių dalį 1941 m. nužudė naciai ir vietiniai kolaborantai.

Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas kviečia Biržų krašto gyventojus bei Lietuvos visuomenę dalyvauti Biržų žydų istorijos atminimo ir išsaugojimo renginiuose. Pasak mero, „1941 m. Biržai neteko dalies savo veido. 2019 m. birželio viduryje vyksiantys Biržuose renginiai – galimybė prisiminti ir deramai pagerbti buvusius mūsų krašto ir šalies gyventojus“.

Renginyje dalyvaus Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas, atstovai iš Japonijos, Kinijos ambasadų, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, atstovai iš Užsienio reikalų ministerijos bei kitų institucijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas