Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 22d. 15:23

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras 25-ojo gimtadienio proga išleidžia knygą

Po koncerto St. James katedroje
Orkestro archyvo nuotr. / Šv. Kristoforo kamerinis orkestras

25-ąjį gimtadienį Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras pasitinka išleisdamas knygą „Metraštis. 25-eri Šv. Kristoforo kamerinio orkestro metai“, kurią vasario 24 d., 14 val. pristatys Vilniaus knygų mugėje. Šiame spalvingame leidinyje surinktos visų metų orkestro koncertų programos, jo įkūrėjo ir garbės dirigento Donato Katkaus pasakojimai bei ryškiausių šalies menininkų mintys apie gražią sukaktį minintį kolektyvą.

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras savo istoriją skaičiuoti pradeda nuo 1994 m. Suburtas barokinei muzikai atlikti, ilgainiui šis kolektyvas tapo vienu universaliausių ir įdomiausių šalyje. Ypatingą dėmesį orkestras visuomet skyrė lietuvių kompozitorių muzikos atlikimams. „Šv. Kristoforo orkestrą galiu pavadinti rimčiausiu lietuviškos muzikos „propagandistu“, – yra sakęs kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Vytautas Laurušas, Iki šiol orkestras atlieka ne tik žymių kūrėjų, bet ir savo karjerą dar tik pradedančių darbus – kiekvienais metais kompozicijos bakalauro studijas baigiančių studentų kompozicijas atlieka būtent Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

Publikos meilę kolektyvas užsitarnavo tiek dėl ypatingos charizmos, tiek dėl drąsos leistis į eksperimentus. Pastaraisiais metais ypatingo pasisekimo sulaukė orkestro programa, paruošta kartu su roko grupe „Colours of Bubbles“, vienu įspūdingiausių praėjusių metų renginių tapo paramos koncertas su žymiausia Ukrainos roko grupe „Okean Elzy“. Per ketvirtį amžiaus orkestras koncertavo tiek prestižiškiausiose pasaulio salėse, tokiose kaip Paryžiaus Eliziejaus laukų teatras, tiek pačiose netikėčiausiose vietose – jis yra pasirodęs net žvyro karjere.

Daugelį metų Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą puoselėjęs maestro D. Katkus, paskutinę 2017 m. dieną iškilmingo koncerto metu perdavė orkestro meno vadovo batutą vienam ryškiausių šiandienos lietuvių dirigentų M. Barkauskui, kuris aktyviai ėmėsi iniciatyvos toliau ugdyti orkestrą ir formuoti jo veidą. Šis virsmas ir 25-erių metų sukaktis tapo impulsu parengti knygą.

Joje atsispindi D.Katkaus atsakingas žvilgsnis į orkestro istoriją – ketvirčio amžiaus programas ištikimai fiksavo ir išsaugojo būtent jis. Be jų skaitytojai knygoje taip pat ras maestro atsiminimus apie orkestro gimimą, bendravimą su daugybe menininkų, pokalbį tarp buvusio ir esamo orkestro vadovų, o taip pat – žymiausių šalies ir užsienio menininkų, bendradarbiavusių su orkestru, atsiminimus. Tarp knygoje pasisakiusių asmenų yra kompozitoriai Bronius Kutavičius, Feliksas Bajoras, Teisutis Makačinas, Onutė Narbutaitė, Raminta Šerkšnytė, atlikėjai Vytautas Juozapaitis, Petras Vyšniauskas, Asta Krikščiūnaitė, muzikologai Vytautas Landsbergis, Zita Kelmickaitė, Rūta Gaidamavičiūtė ir daugelis kitų.

„Nerandu analogų šiam darbui. Tai lyg biografija, o gal tik sausų faktų sąvadas, kolektyvo kūrybos, meninių veiksmų 25 metų istorija. Dienoraštis. Atviras ir nutylintis. Siekis viską aprėpti ir ribotų galimybių lemtis, kai atmintis be popierinių liudijimų nebegali išplėšti iš praeities to, kas kažkada buvo ne tik svarbu, bet ir tikra, įrėžta į nepermaldaujamo laiko buvimą, kupiną realiausių įvykių, aktualiausių emocijų, nusivylimo ir pasitenkinimo”, – knygos įžanginiame žodyje sako pats maestro D.Katkus.

„Ši knyga – tai ir savotiškas Nepriklausomos Lietuvos muzikinės kultūros metraštis. Toje gausybėje kompozitorių, kūrinių, vietų, atlikėjų, su kuriais bendradarbiauta, atsispindi tendencijos, aktualijos, proveržiai. Man, redaguojant programas, buvo nepaprastai įdomu sekti, kokie gi kūriniai netapo vienadieniais įvykiais, o virto savotiškomis orkestro „vizitinėmis kortelėmis“. Tai ir R.Šerkšnytės „De profundis“ arba Jono Tamulionio Toccata diavolesca, Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko kompozicijos. Savo ruožtu, bendraujant su žymiausiais šalies menininkais, muzikologais, žavu buvo stebėti, kiek daug gražių, šiltų, įdomių ir netikėtų istorijų slypi tame jų ir orkestro bendradarbiavime“, – pasakojo knygos sudarytoja, radijo laidų ir renginių vedėja, muzikos kritikė Rasa Murauskaitė.

Vasario 24 d., 14 val., Vilniaus knygų mugėje LRT forume vyksiančio pristatymo metu kalbėsis abu maestrai – D.Katkus ir M.Barkauskas, muzikologės Z.Kelmickaitė ir R.Gaidamavičiūtė bei knygos sudarytoja, muzikologė R.Murauskaitė. Be abejonės, laukia ir ypatinga orkestro ir jo meno vadovo M.Barkausko paruošta muzikinė programa.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

07:03
00:49
17:58

Esports namai

URBAN˙/